Brokuł w przydomowym ogrodzie – wskazówki dla ogrodników

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Brokuł jest bez wątpienia jednym z najbardziej wartościowych warzyw. Doceniamy go za walory smakowe, a także za działanie lecznicze (warzywo to posiada między innymi właściwości przeciwnowotworowe). Co warto wiedzieć o brokułach? Jak wygląda uprawa tych warzyw? Czym wyróżnia się brokuł Cezar? Jak wybrać najlepsze nasiona brokułów?

Brokuł – charakterystyka

Brokuł (znany również pod nazwą kapusta szparagowa) to roślina jednoroczna, którą zaliczamy do rodziny kapustowatych. Brokuły pochodzą z Cypru. Uważa się, że są przodkami kalafiorów. Walory smakowe tych warzyw doceniali już starożytni Grecy i Rzymianie. Charakterystyczną cechą brokuła jest mięsista i długa łodyga, na której końcu tworzy się kwiatostan. Liście brokuła mają dłuższe ogonki. Są zabarwione na zielono-fioletowy, ewentualnie zielony kolor. Brokuły wytwarzają kwiatostan, wewnątrz którego znajduje się niewielka ilość pączków kwiatowych. Brokuły występują w różnych odmianach. Dużą popularnością cieszy się odmiana Cezar, która wytwarza dorodną i zbitą różę (pod względem budowy jest ona zbliżona do kalafiora). Cezar charakteryzuje się intensywnym zielonym kolorem, który może przybierać fioletowy odcień. Odmiana ta posiada krótki okres wegetacji, dlatego wykorzystywana jest zazwyczaj jako poplon zbierany w drugiej połowie września.

Jakie właściwości posiadają brokuły?

Brokuły wyróżniają się wysoką zawartością substancji odżywczych. Warzywa te dostarczają nam dużej ilości witamin i minerałów. W ich składzie znajdziemy karotenoidy (luteina i zeaksantyna) odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.  Współcześnie przyjmuje się, że najważniejszym związkiem zawartym w brokułach jest sulforafan. Badania wskazują, że sulforafan  może mieć działanie przeciwnowotworowe.

Jak wygląda uprawa brokuła?

Brokuły możemy kupić w każdym sklepie, jednak nikt ne zagwarantuje nam, że rośliny te rosły w dobrych warunkach i nie zawierają toksycznych substancji. Jeżeli zależy nam na w pełni zdrowej kuchni, warto jest zdecydować się na samodzielną uprawę brokuła.

Brokuły dobrze rosną w polskich warunkach, gdyż do prawidłowego wzrostu potrzebują niskich temperatur. Sadząc brokuły w ogrodzie musimy pamiętać, że mają one bardzo duże potrzeby wodne. Podłoże pod uprawę brokułów musi być próchnicze, żyzne, wilgotne, o pH pomiędzy 6 a 7,2.

Nasiona brokułów początkowo sadzi się w niewielkich pojemnikach, a dopiero po pewnym czasie (gdy sadzonka ma już od 4 do 6 liści) przesadza się je do gruntu. Pamiętajmy, że brokuły powinny znajdować się w odległości co najmniej 45 centymetrów od siebie.

Odpowiednim miejscem do sadzenia brokułów są stanowiska z dostępem do promieni słonecznych przez co najmniej 6 godzin dziennie.

Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że brokułów nie należy sadzić po innych roślinach kapustnych (jest to spowodowane większym ryzykiem wystąpienia chorób typowych dla tej rodziny roślin).

Zabiegi pielęgnacyjne niezbędne w przypadku brokułów to regularne nawadnianie, odchwaszczanie, spulchnianie gleby.

Jak wybrać nasiona brokuła?

Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się walorami odżywczymi brokułów, powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości nasiona, które pozyskiwane są z ekologicznych upraw. Pamiętajmy, że tylko z najlepszych nasion otrzymamy pełnowartościowe warzywa. Najlepszym wyborem będą nasiona od renomowanych producentów. Przed zakupem dokładnie zapoznajmy się z informacjami zawartymi na ich opakowaniu. Sprawdźmy też, czy nasiona posiadają aktualny termin ważności.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*