Drewno, które sprawdzi się na deskach tarasowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane tarasy sprawdzają się idealnie bez względu na to, z jaką elewacją budynku i aranżacją tarasową zostaną połączone. Cechują się bowiem szlachetnym, naturalnym wyglądem, a do tego gwarantują niepowtarzalną i przytulną atmosferę. W takim razie, jakie drewno wybrać, aby deski tarasowe nie tylko prezentowały się pięknie, ale były także trwałe?

Jakie deski drewniane sprawdzą się na tarasie 

Planując wykonanie tarasu z drewnianych desek, należy przede wszystkim wiedzieć, że ich grubość powinna wynosić minimalnie 19, a maksymalnie 26 milimetrów, przy czym im grubsze deski, tym lepsza wytrzymałość, ale i wyższa cena. Aby taras prezentował się efektownie, a do tego był funkcjonalny, szerokość desek powinna wynosić pomiędzy 9 a 15 centymetrów. 

Przy zakupie drewna na deski tarasowe należy także zwrócić uwagę na to, aby było ono sezonowane, a także posiadało wilgotność nie większą niż 30 procent, ale nie mniejszą niż 20 procent. Dzięki temu po zamontowaniu na legarach drewno będzie mogło swobodnie pracować bez ryzyka odkształcenia się. 

Drewno krajowe na deski tarasowe 

Osoby planujące wykonanie podłogi tarasu z drewna, mają do wyboru dwie możliwości: zakup drewna zagranicznego, o czym piszemy poniżej, lub inwestycja w surowiec krajowy. Wśród gatunków drewna krajowego w funkcji desek tarasowych najlepiej sprawdzi się: 

  • sosna, 
  • świerk, 
  • dąb, 
  • olcha. 

Zaletą drewna krajowego jest przede wszystkim jego korzystna cena, a także ciekawy wygląd, który gwarantuje wyraźnie zaznaczony układ słojów. Wadą tego rozwiązania jest natomiast fakt, że drewno krajowe bardzo szybko chłonie wodę i wilgoć, przez co wymaga regularnego impregnowania. Dzięki takim zabiegom jego żywotność może zostać przedłużona nawet o kilkadziesiąt lat. 

Drewno zagraniczne na deski tarasowe

Drewno zagraniczne dedykowane do wykonania desek tarasowych to propozycja dla osób, które mogą pozwolić sobie na większy wydatek. Najczęściej pochodzi ono z takich drzew jak: 

  • tek, 
  • bangkirai, 
  • massaranduba. 

Tego typu drewno posiada twardą, zbitą strukturę, która cechuje się dużą zawartością żywicy, dzięki czemu jest ono zaimpregnowane w naturalny sposób i wykazuje większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wymaga jednak większego wydatku, niż w przypadku drewna krajowego, a także zastosowania właściwych technik obróbki, tak aby nie uszkodzić go na przykład podczas zbijania za pomocą gwoździ. 

deska tarasowa
Image by Daniel Kirsch from pixabay.com

Zalety i wady drewnianych desek tarasowych 

Piękny drewniany taras, jak każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, które warto znać, aby podjąć w pełni świadomą decyzję o wykończeniu podłogi swojego tarasu. 

Zalety drewna na tarasach 

  • drewno jest ciepłe w dotyku, ale nie nagrzewa się zbyt mocno latem, dzięki czemu można po nim chodzić boso nawet w najbardziej upalne dni, 
  • doskonale amortyzuje upadki, dzięki czemu jest świetnym rozwiązaniem w przypadku osób posiadających małe dzieci, 
  • drewniane deski tarasowe można układać zarówno z wąskich desek, jak i większych elementów, dzięki czemu gwarantują one dużo możliwości aranżacyjnych. 

Wady desek drewnianych na tarasach: 

  • drewniane deski tarasowe pod wpływem słońca mogą zmieniać swój kolor, 
  • aby drewniane deski  tarasowe posiadały właściwości antypoślizgowe, wymagają ryflowania, co utrudnia utrzymanie ich w należytej czystości, 
  • drewno na tarasach wymaga regularnego impregnowania, aby przygotować je do poszczególnych sezonów,
  • tarasy wykonywane z desek drewnianych wymagają zadaszenia dla zachowania ich właściwego wyglądu przez dłuższy czas. 

Podsumowując powyższe wnioski, wybierając drewno, które sprawdzi się na deskach tarasowych, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zasobność swojego portfela. Tańszym i przy tym mniej trwałym rozwiązaniem będzie bowiem postawienie na drewno krajowe. Natomiast drewno zagraniczne, pomimo swojej wyższej ceny, gwarantuje świetny wygląd tarasu przez dłuższy czas. W obu przypadkach konieczne będzie jednak przeprowadzanie odpowiedniej impregnacji i zabiegów pielęgnacyjnych, a także innych działań, mających na celu przygotowanie tarasu do nowego sezonu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*