Jak dbać o trawnik?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy miłośnik ogrodnictwa marzy o pięknej i zadbanej trawie. Jest ona przecież wizytówką każdego ogrodu. Jak jednak dbać o trawnik? Przedstawiamy nasze wskazówki.

Wysokość trawy a pora roku

Kiedy po raz pierwszy wiosną kosisz trawę, zetnij ją na wysokość maksymalnie 3 centymetrów. Pozwoli to usunąć z trawnika resztki zalegającej trawy, a także zapewni mu lepsze nasłonecznienie.

Dłuższa trawa jest mniej wrażliwa na upały, więc latem warto ścinać ją na wysokość 5 centymetrów. Ścinki trawy krótsze niż 2 centymetrów możesz zostawić na trawniku, ponieważ bardzo dobrze sprawdzą się one jako naturalny nawóz. Jeśli jednak ścinki będą dłuższe, lepiej je zebrać.

Okres jesienno-zimowy to trawy także na wysokości około 5 centymetrów. Ostatnie koszenie najlepiej wykonać w połowie października i obniżyć wtedy ostrze kosiarki na wysokość 3 centymetrów. Pamiętaj, żeby po ostatnim koszeniu zadbać o trawę przed zimą. Wygrab z trawnika wszelkie resztki obumarłych roślin, mchu i ściętej trawy. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Regularnie podlewaj trawnik

Trawę najlepiej podlewać późniejszym wieczorem, po zachodzie słońca albo wczesnym  rankiem, do godziny 10. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko odparowania wody. Poza okresem wegetacyjnym nie podlewaj trawnika zbyt często. Kiedy nie rośnie, trawa nie potrzebuje dużej ilości wody. Dlatego wczesną wiosną i późną jesienią najlepiej podlewać ją co drugi dzień.

Zacieniona trawa potrzebuje mniej wody, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy jej korzenie nie znajdują się blisko korzeni drzew czy krzewów. Wtedy lepiej zwiększyć częstotliwość podlewania.

Może zdarzyć się tak, że trawnik ma ubytki. Wtedy też należy je uzupełnić. Żeby to zrobić, z gołych placów trzeba usunąć martwą trawę, wymienić część podłoża na nowe i zasiać specjalną, regeneracyjną mieszankę nasion.

Odpowiednie nawożenie

Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać już wiosną, żeby po zimie poprawić kondycję trawnika i pobudzić wzrost trawy. Nawóz do trawy stosowany na wiosnę powinien być bogaty w azot.

Trawnik warto nawozić także latem, ponieważ to właśnie wtedy najbardziej jest narażony na wysychanie. Natomiast, żeby wzmocnić trawę przed zimą, nawożenie jesienne wykonaj wykorzystując nawozy z fosforem i potasem.

Wybierając odpowiedni nawóz weź pod uwagę kondycję trawnika, gatunek trawy, a także warunki glebowe.

Jaki rodzaj trawy jest najlepszy?

Oprócz najbardziej typowych traw przeznaczonych na trawnik, dobrymi rozwiązaniami są także:

– trawy łąkowe – kwitną, a dzięki nim można  w ogrodzie stworzyć łąkę kwietną

trawa sportowa – jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na trawnikach intensywnie użytkowanych, ale także na przydomowych.

Dostępne są również inne rodzaje traw, na przykład trawa pastewna czy ozdobna, jednak są one przeznaczone do innych celów niż przydomowy trawnik.

Walka z chwastami

Zapobiegać chwastom najlepiej jest wczesną zimą i latem, zanim będą one miały możliwość rozwinąć systemy korzeniowe. O walce z chwastami warto pomyśleć już przed założeniem trawnika. Pomogą w tym specjalne herbicydy, jednak należy pamiętać, że po użyciu takich środków ziemia powinna mieć miesięczny okres bez użytkowania. Jeśli na trawie znajduje się bardzo duża ilość chwastów, najlepszym rozwiązaniem może się okazać założenie nowego trawnika.

Na rynku istnieje wiele środków chwastobójczych, jednak najlepszą ochroną przed chwastami jest zadbany i zdrowy trawnik. Jeżeli będzie wystarczająco gęsty, zabierze nasionom chwastów dostęp do światła słonecznego i ograniczy im przestrzeń do kiełkowania.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*