Jak i kiedy sadzić krokusy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca na trawnikach, skwerach i innych zieleńcach zaczynają pojawiać się piękne, kolorowe krokusy, pierwsze zwiastuny końca zimy. Jeśli chcesz zachwycać się ich pięknem nie tylko podczas spacerów, ale i we własnym ogrodzie, koniecznie sprawdź, kiedy i jak najlepiej je sadzić. 

Krokus – cebulkowy kwiat zwiastujący wiosnę

Krokusy to kwiaty wywodzące się ze śródziemnomorskich regionów, a pod ich nazwą kryje się aż 70 różnorodnych gatunków cechujących się wysoką odpornością na niskie, a nawet ujemne temperatury. Dlatego też naturalnie można je najczęściej spotkać w Alpach, Tatrach oraz krajach Azjatyckich. 

W Polsce najpopularniej występującym gatunkiem krokusa jest szafran spiski o subtelnej fioletowej barwie. Jednak równie często spotkać można jego odmiany kwitnące w kolorze żółtym, białym, różowym, bordowym, a nawet w odcieniach dwóch kolorów rozmywających się na ich płatkach.

Ze względu na zmianę upraw wysokogórskich obecnie naturalnie występujące w ekosystemie krokusy objęte są pełną ochroną i nie należy ich pod żadnym wypadkiem zrywać. Na szczęście można się nimi cieszyć, sadząc je we własnym ogrodzie. 

krokusy w śniegu
Photo by druckprofi from Pixabay.com

Kiedy najlepiej sadzić krokusy? 

Krokusy należą do roślin cebulowych, których nasadę należy przeprowadzić najlepiej na około 1,5 miesiąca przed wystąpieniem pierwszych jesiennych przymrozków, dlatego też, chcąc cieszyć się nimi wiosną, najlepiej zaopatrzyć się w nie już we wrześniu, aby móc je jak najszybciej posadzić. 

Ze względu na to, że najbardziej efektownie prezentują się w ogrodach całe dywany krokusów, najlepiej kupić większą ilość cebulek sprzedawanych w gotowych zestawach. Wybierając je, można postawić wyłącznie na jeden gatunek lub połączyć ich kolory ze sobą, tworząc różnobarwną, piękną nasadę. 

Koszt zakupu cebulek kwiatowych w przypadku krokusów waha się najczęściej w granicach od 20 do 60 groszy za sztukę, warto jednak pamiętać, że raz posadzona cebulka krokusa zapewni nam kwiaty wiosną przez wiele lat, gdyż roślina ta zaliczana jest do bylin wieloletnich. 

Sadzenie krokusów krok po kroku

Sadzenie krokusów nie należy do skomplikowanych zadań, najlepiej przystąpić więc do niego już we wrześniu, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Prace te należy rozpocząć od wybrania miejsca dla naszych krokusów. Gleba, w której mają być posadzone cebulki kwiatowe, powinna być żyzna, o niskim stopniu wilgotności, a samo miejsce nasady powinno się znajdować na stanowisku dobrze nasłonecznionym. 

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na krokusy należy oczyścić je z trawy, chwastów oraz wszelkich innych elementów utrudniających kiełkowanie roślinom. Następnie wykonujemy dołki o głębokości około 10 centymetrów i wsadzamy w nie cebulki krokusów – pamiętajmy o zachowaniu między nimi odstępu około 8 centymetrów

Same sadzonki umieszczamy w otworach czubkiem do góry, a następnie przysypujemy ziemią. Od razu po wkopaniu sadzonek przygotowaną krokusową rabatę należy obficie podlać, jednocześnie ubijając delikatnie ziemię przykrywającą cebulki. 

Jak pielęgnować krokusy

Tak wsadzone cebulki krokusów powinny ukorzenić się jeszcze jesienią, a późną zimą wypuścić spod warstwy śniegu pierwsze liście, aby jednak zachwyciły one swoimi pięknymi kwiatami, wymagają właściwej pielęgnacji. 

Podlewanie i nawożenie krokusów

Dzięki temu, że cebulki krokusów sadzone są jesienią – jedną z najbardziej deszczowych pór roku – nie będą one wymagały podlewania, chyba że z powodu skąpych opadów ziemia będzie przesuszona. Jeśli chodzi o nawożenie, można zaaplikować niewielką dawkę nawozu do roślin cebulowych bezpośrednio na glebę, dzięki czemu krokusy przez całą zimę będą mogły czerpać z niej wartości odżywcze. 

>> Zobacz też: Kiedy sadzić tulipany? Techniki sadzenia i najlepsze odmiany

Zabezpieczenie przed mrozem 

Choć krokusy należą do kwiatów odpornych na niskie temperatury, w pierwszym roku warto chronić ich cebulki przed mrozem poprzez ułożenie na nich niewielkiej warstwy słomy lub geowłókniny, którą należy usunąć na początku marca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*