Narzędzia ogrodnicze – sekatory | Budowaidom

Narzędzia ogrodnicze – sekatory

335
sekator

Różne rodzaje sekatorów są bardzo przydatnymi narzędziami w codziennej pielęgnacji ogrodu. Ich znaczenie dostrzegamy zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy wiele roślin wymaga starannego przycinania. Jaki rodzaj sekatora wybrać do własnego ogrodu? 

Rodzaje sekatorów

Sekatory można dzielić z uwagi na długość i funkcjonalność. Według pierwszej z wymienionych kategorii wyróżniamy sekatory:

  • krótkie – niewielkie narzędzia o podręcznym charakterze, przeznaczone do cięć pędów o niewielkim przekroju. Używa się ich z powodzeniem tylko jedną ręką;
  • długie – są to narzędzia dwuręczne, dzięki którym można przecinać grubsze gałęzie. Rączki mają nawet 1 m długości. W niektórych modelach da się regulować siłę, z jaką wykonywane jest cięcie;
  • tyczkowe – teleskopowe sekatory z wysięgnikiem. Można dzięki nim ciąć znajdujące się wyżej gałęzie i to bez użycia drabiny. Tniemy, pociągając za linkę.

>> Przeczytaj także: Jak dbać o żywopłot?

Z uwagi na funkcjonalność sekatory dzielimy na:

  • nożycowe – ich zaletą jest precyzja cięcia, którą umożliwiają dwa dobrze naostrzone ostrza;
  • kowadełkowe – przeznacza się je do cięcia zdrewniałych i uschniętych pędów. Posiadają tylko jedno ostrze, ale potrzeba mniej siły do posługiwania się nimi.

Jaki sekator wybrać?

Warto mieć wśród narzędzi kilka sekatorów – każdy przyda się w nieco innej sytuacji. Niezmiennie ważna jest jakość wykonania, która pozwoli cieszyć się sekatorem przez dłużej niż jeden sezon. 

Kamil Michaluk

Zostaw komentarz