Nożyce do przycinania krzewów. Jakie wybrać? | Budowaidom

Nożyce do przycinania krzewów. Jakie wybrać?

601
nożyce do ogrodu

Nożyce są jednym z niezbędnych narzędzi do pielęgnacji krzewów i drzew. Jaki rodzaj nożyc wybrać? Czym różnią się między sobą?

Ręczne nożyce

Za pomocą ręcznych nożyc można wykonać niewielkie poprawki w cięciu roślin. Wyróżnia się dwa rodzaje ręcznych nożyc: z prostym ostrzem i z pofałdowanym brzegiem. Do niewielkich poprawek i formowania młodych pędów najlepsze będą ręczne nożyce z prostym brzegiem. Nożyc z pofałdowanym brzegiem warto używać do cięcia korekcyjnego iglaków. Bardzo praktyczne są nożyce teleskopowe, które ułatwiają cięcie w trudno dostępnych miejscach.

Elektryczne nożyce

Elektryczne nożyce do żywopłotu są najczęściej wybieranym narzędziem do pielęgnacji żywopłotów, ponieważ pozwalają na szybkie przycięcie roślin i są lekkie. Niestety elektryczne nożyce mają jedną wadę – wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Podczas cięcia należy bardzo uważać na kabel. Nożycami elektrycznymi nie należy ciąć wilgotnych i mokrych krzewów.

Akumulatorowe nożyce

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż nożyce elektryczne. Dzięki ładowanej baterii można nimi ciąć krzewy nawet w trudno dostępnych miejscach ogrodu. Niestety rozwiązanie to ma również wadę – czas pracy baterii jest krótki i wynosi maks. 60 min, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkową baterię. 

>> Zobacz też: Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?

Spalinowe nożyce

Spalinowe nożyce do przycinania krzewów przeznaczone są do użytku profesjonalnego. Mają wbudowany silnik, dlatego mogą pracować bez przerwy przez długi czas. Ten rodzaj nożyc ma kilka wad: są ciężkie, generują duży hałas i dużo spalin.

Brygida Konig

Zostaw komentarz