Ogród przed domem – propozycje aranżacji | Budowaidom

Ogród przed domem – propozycje aranżacji

116
Autor: Marta Bibi, źródło: unsplash.com

Ogród przed domem może być naszą zachwycającą wizytówką, trzeba tylko zaaranżować go w odpowiedni sposób. Na początku przyda się dobry plan. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Ogród rozpościerający się przed naszym domem powinien nie tylko prezentować się ładnie i estetycznie, lecz także być funkcjonalny. Zanim zabierzesz się za sadzenie kwiatków i krzewów, zastanów się, jaki kształt ma Twoja działka, na jakim efekcie Ci zależy, jaką przestrzenią dysponujesz, gdzie chciałbyś ustawić meble ogrodowe, ile miejsca możesz przeznaczyć na rośliny, a także sprawdź rodzaj podłoża, ponieważ od tego zależy wybór odpowiednich sadzonek. Nie zapomnij również o wyznaczeniu ścieżek prowadzących do wejścia i garażu oraz wybraniu miejsca na wiatę śmietnikową. Następnie możesz zdecydować o charakterze swojego ogrodu i wybrać aranżację. Najlepiej postawić na taki styl, który będzie dopasowany do naszego domu. W ten sposób stworzysz harmonijną całość.

Wśród najpopularniejszych stylów ogrodowych wyróżnia się:

  • nowoczesny,
  • romantyczny,
  • angielski,
  • japoński,
  • rustykalny,
  • wiejski,
  • naturalny,
  • śródziemnomorski.

Aranżując ogród przed domem, skup się na głównych zasad tworzenia danego stylu, ale nie bój się być kreatywnym – dzięki własnej wyobraźni na pewno stworzysz coś unikalnego!

Aranżacje ogrodów – propozycje

Ogród w stylu nowoczesnym

Ten styl charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Najważniejsze jest skupienie się na jednolitej kolorystyce. Dominują tu gładkie trawniki, ozdobne żywopłoty, rośliny w dużych donicach, na przykład kamiennych. Rabaty kwiatowe i krzewy są ograniczone do minimum. Warto postawić na meble ogrodowe i stworzyć rozbudowaną część wypoczynkową.

Ogród w stylu angielskim

Styl angielski jest odwrotnością stylu francuskiego, w którym dominują symetria i geometryczne kształty. Angielska aranżacja cechuje się zadbanym trawnikiem i romantycznymi zakątkami, które można urozmaicić drewnianymi ławkami, donicami z kolorowymi kwiatami czy oczkiem wodnym. Ścieżki mogą być kręte i nieregularne, obrośnięte licznymi kwiatami i krzaczkami. Warto posadzić także bluszcz, który może piąć się po ścianach domu lub płocie, podkreślając naturalność ogrodu.

Ogród w stylu wiejskim

Styl wiejski może kojarzyć się przede wszystkim ze swobodą, a niekiedy nawet z chaosem. Tu jeszcze bardziej niż w stylu angielskim stawia się na różnorodność roślin, które można dowolnie sadzić. Warto także pomyśleć o niewielkim warzywniaku czy małych drzewach owocowych, na przykład jabłoniach lub wiśniach. Podkreślą one wiejski charakter ogrodu przed wejściem do domu i jednocześnie dodadzą mu romantycznego uroku. Dobrym pomysłem jest również ustawienie na zewnętrznych parapetach doniczek z pelargoniami i pachnącymi ziołami.

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Styl śródziemnomorski w ogrodzie przed domem może przywodzić na myśl wakacje w ciepłych krajach. Ważnym elementem tego stylu jest patio – możesz wyłożyć je terakotowymi płytkami o nieregularnym kształcie. Wśród roślin mogą dominować kolumnowe jałowce, bukszpany, lawenda i zioła. Rośliny typowo południowe, na przykład mirty i oleandry, lepiej posadzić w donicach, aby zimą móc je schować do pomieszczenia. Kwiatową aranżację urozmaicą wiklinowe meble, wazy i kamienne schodki.

Zdjęcie główne: Marta Bibi/unsplash.com

Agata Dobosz

Zostaw komentarz