Oświetlenie solarne w ogrodzie – dlaczego warto?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oświetlenie solarne jest jednym z lepszych sposobów na upiększenie ogrodu. Takie rozwiązanie dla oświetlenia zewnętrznego staje się coraz bardziej popularne i coraz to chętniej wybierane przez konsumentów.

Interesują Cię zalety lamp solarnych? Może nie jesteś do nich przekonany, a szukasz energooszczędnego oświetlenia, które chcesz zamontować na terenie posesji? Jeżeli tak, przeczytaj ten poradnik!

Czym są i jak działają lampy solarne ogrodowe

Lampy solarne porównać można do paneli fotowoltaicznych. Otóż ich składowe są całkiem podobne. Z najważniejszych elementów, które przyczyniają się do działania lamp solarnych, jest bateria i moduł słoneczny, poza tym są one wyposażone w diody LED, które emitują światło. Moduł słoneczny odpowiada za pochłanianie światła, a następnie przetwarza go w energię – jako efekt fotowoltaiczny. Bateria przechowuje zgromadzoną energię, a ta zostaje wyzwolona, gdy zapada zmrok przez diody LED. Dzięki zastosowaniu wspomnianych diod lampy solarne są niezwykle energooszczędne.

Rynek przepełniony jest różnymi modelami lamp solarnych, które korzystają z efektu fotowoltaicznego. Różnią się one jednak funkcjonalnością, co często przekłada na odmienne działanie. Przykładem może być lampa solarna wraz z czujnikiem ruchu, który włączy się od razu, kiedy w swoim obszarze wykryje ruch.

Istnieją również modele ze wbudowanym automatycznym detektorem zmierzchu. Takie lampy zadziałają natychmiast, kiedy zacznie zapadać zmrok. Takie rozwiązania są bardzo wygodne i zdecydowanie przyczyniają się do wydłużenia żywotności omawianych produktów. Znaleźć można modele wyposażone w inne dodatkowe funkcje.

Ładowanie lamp solarnych

Jest to zależne od wielkości zbudowanego akumulatora. Przyjmuje się jednak, że lampa średniej wielkości potrzebuje około 6 godzin, aby w pełni się naładować. To wystarczyć może na około 8 godzin ciągłej pracy. Oczywiście, sięgając po bardziej zaawansowane, czy droższe lampy, czas świecenia może być nawet dwukrotnie dłuższy. Takie modele są najchętniej wybierane przez osoby, którym zależy na tym, aby lampy świeciły w okresie jesienno-zimowym. Jak wiadomo, wtedy zmrok zapada szybciej.

Czas ładowania różni się także od pory roku, czy chociażby pogody. Zaleca się zatem montowanie omawianych akcesoriów w miejscach, gdzie jest dobry dostęp do słońca, a nie zacienionych. Naładowanie akumulatora może być również dłuższe i trudniejsze np. w pochmurne dni.

Chcący zwiększyć efektywność świecenia, jak i ładowania baterii, wprowadzić można minimalną konserwację lamp solarnych. Wystarczy nawet przetrzeć panel solarny raz na jakiś czas z brudu, dzięki czemu zanieczyszczenia nie będą blokowały poprawnego ładowania. Sprawdzenie uszczelek również jest ważne. Niekiedy guma parcieje i do układu lampy może dostać się woda, co zazwyczaj przekłada się na awarię.

Lampy solarne w postaci kamieni

Używanie lampy solarnej w zimie

Użyteczność wielu lamp solarnych nie musi kończyć się z przyjściem jesieni, czy zimy. Otóż mogą one bez problemów funkcjonować całorocznie. Należy jednak pamiętać o dwóch ważnych kwestiach związanych z warunkami atmosferycznymi.

Pierwszą z nich jest to, że lampy solarne nie będą ładowały się tak szybko, jak w słonecznie letnie dni, ze względu na krótszą ekspozycję na działanie energii słonecznej. Rozwiązaniem może być zakup modeli bardziej zaawansowanych, dzięki którym ten problem da się w jakiś sposób rozwiązać.

Drugą kwestią są ujemne temperatury, które mogą występować w okresie zimowym. Otóż jeżeli mają nadejść takowe, lepiej schować lampy solarne, gdyż mróz może uszkodzić ich akumulatory. Co ważne, przechowywanie nie powinno odbywać się w miejscach całkowicie zaciemnionych. Lampa solarna powinna mieć, chociaż minimalny dostęp do światła – nawet sztucznego. Nie stosując się do tego zalecenia, może ona zwyczajnie stracić swoją efektywność.

Lampa solarna led – dlaczego warto zastosować ją w swoim ogrodzie

Większość osób, które chcą zamontować w swoim ogrodzie oświetlenie, spojrzy w stronę lamp zasilanych prądem z sieci elektrycznej. Wiąże się to z doprowadzaniem kabli, a co za tym idzie ingerencją nie tylko w budynek, ale także taras, trawnik i wiele innych elementów ogrodu.

Lampy solarne natomiast nie wymagają takich przeróbek ani podłączania do sieci, gdyż korzystają z energii pochodzącej z promieni słonecznych. Dzięki temu montaż jest niezwykle prosty i wygodny. Nie trzeba np. przejmować się rozmieszczeniem lamp, czy uprzednio planować ich rozkładu. Lampy solarne w bardzo prosty sposób można wyjąć i umiejscowić w innym, bardziej dogodnym miejscu.

Wybór ogromnej liczby modeli, wielkości, czy nawet kolorów, w jakich lampy solarne będą świeciły, tym bardziej przemawia za ich zastosowaniem. Co więcej, omawiane lampy solarne nie muszą być jedynie wbijane w grunt, gdyż istnieją również modele, które zamocować można, chociażby na murze.

Rodzajów lamp solarnych jest mnóstwo, niektóre swoim kształtem przypominają małe latarenki, inne to klasyczne szklane kule, jeszcze inne przypominają kinkiety i świecą delikatnym światłem. Znaleźć można nawet figurki ogrodowe ze wbudowanymi lampami solarnymi. Z racji na mnogość modeli, każdy zainteresowany powinien znaleźć idealne dla swoich potrzeb.

Ostatnią, bardzo ważną kwestią, która dotyczy danych lamp, jest ich ekonomiczność. Takie oświetlenie zewnętrzne jest niezwykle tanie, gdyż ponosimy jedynie koszt zakupu i nic więcej! Porównując z klasycznym oświetleniem, należy wymienić okablowanie, lampy i w końcu koszty, które odbiją się na rachunkach za energię.

Przy lampach solarnych, które bez wątpienia można nazwać oszczędnym oświetleniem – takie problemy nie występują! Ponadto stawiając na wyższej jakości, droższe modele, oczekiwać można długiej żywotności, lepszej jakości wykonania i pomimo przeznaczenia nieco większej ilości gotówki na zakup, inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Lampka solarna wbita w trawnik

Czy lampy solarne mają wady?

Jeżeli chodzi o wady solarnych lamp, wyróżnić szczególnie można niską jakość i odporność na warunki atmosferyczne najtańszych modeli, które często kosztują kilka, do kilkunastu złotych za sztukę. Takie lampki solarne często dają mało światła, w obudowie dominuje niskiej jakości tworzywo sztuczne, gdzie droższe modele często wykonane są np. z metalu, szkła i charakteryzuje je m.in. długa żywotność. Ponadto w tanich lampach sam układ wewnętrzny jest zdecydowanie gorszej jakości. Tanie lampy solarne na próżno szukać z takimi dodatkami jak czujnik ruchu, czy czujnik zmierzchu.

Podsumowanie

Idąc z duchem czasu, ekologią i nie tylko, jeżeli chcemy zastosować oświetlenie ogrodowe, warto postawić na lampy solarne, które są zasilane przez promienie słoneczne. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, a może być nawet bardziej efektowne, niż w przypadku klasycznych lamp na energię elektryczną. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*