Praktyczna przestrzeń do wypoczynku – jakie podłoże wybrać na balkon i taras?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Balkon i taras są doskonałymi miejscami na wypoczynek w cieplejsze dni. Aby móc w pełni cieszyć się korzyściami z posiadania takich przestrzeni, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie podłoże. 

Światło słoneczne, deszcz oraz duże wahania temperatur mogą osłabiać podłoże balkonu i tarasu. W efekcie prowadzi to do zniszczeń i szybszego zużycia. Jeżeli jednak uda się wybrać podłoże, które będzie wytrzymałe, a jednocześnie estetyczne, to można będzie korzystać z dobrodziejstw tarasu przez wiele lat. Podłoże należy dopasować między innymi do bryły budynku oraz wykończenia elewacji. 

Jakie materiały stosować?

Materiał podłoża powinien być nie tylko estetyczny, ale i niewrażliwy na trudne warunki atmosferyczne. Co więcej, warto, żeby był odporny na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne, ponieważ balkon i taras zapewne będą często użytkowane. Poniżej przedstawiamy kilka godnych uwagi materiałów, wyróżniających się ciekawym wyglądem i odpowiednią wytrzymałością. 

Płytki ceramiczne 

To bardzo popularne rozwiązanie. Inwestorzy decydują się na nie głównie ze względu na bardzo efektowne wykończenie podłoża. Pomimo dość wysokiej ceny, klejone płytki ceramiczne są warte uwagi. Układanie takiej nawierzchni wymaga bardzo dużej precyzji i wyczucia. Do pracy najlepiej zatrudnić polecanych fachowców, ponieważ nawet niewielkie przesunięcie będzie bardzo widoczne. Dużą zaletą płytek ceramicznych jest różnorodność form i kolorów, ale są dość wrażliwe na ruchy podłoża, takie jak osiadanie. Lepiej sprawdzą się w łagodnym klimacie, ponieważ zamarzanie lub parowanie wody może spowodować ich odbarwienie. Będą dobrą opcją na niewielkie balkony. 

płytkarz układający płyty tarasowe
Image by volodymyr_vorona, from: freepik.com

Płyty kamienne i betonowe

Najczęściej występują w dużych rozmiarach. Płyty betonowe wielkoformatowe szybko zyskują coraz większą popularność. Świetnie się sprawdzają ze względu na swój wygląd oraz wytrzymałość. Wielobarwne płyty wykonywane z betonu, niemalże do złudzenia imitują naturalne kamienie. Zdarzają się także modele z drewnem. Mogą być stosowane jako podłoże na balkon, ale także do tras ziemnych oraz klasycznych betonowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i rozpoczęciem montażu warto pamiętać, że grubość samych płyt wynosi ok. 3–4 centymetry. Z tego powodu poziom podłogi podnosi się o taką wartość. Należy to uwzględnić przy budowaniu domu z balkonem. 

Drewno i kompozyty 

Pierwszym warunkiem, którego spełnienie pozwoli komfortowo korzystać z podłoża na balkonie lub na tarasie, jest idealnie równa powierzchnia. Wraz z trendem na naturalność, byciem w kontakcie z Ziemią oraz powrotem do tradycyjnych materiałów, drewno staje się coraz bardziej popularne. Deski mogą być montowane na samodzielnych konstrukcjach nośnych lub mogą być przyłączane do legarów na stabilnym podłożu. Najczęściej na naszym rynku możemy znaleźć deski z drzew krajowych. Do kompozytów drzewnych należy między innymi mączka drzewna zmieszana z PCV, które daje wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Należy pamiętać, że podłoże drewniane wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji. 

Sztuczna trawa 

To z drugiej strony coraz bardziej unikany materiał, jednak nie sposób o nim nie wspomnieć w tym wątku. Stare, plastikowe, drapiące w stopy modele zostały zastąpione przez liczne nowoczesne odpowiedniki. Sztuczna trawa jest obecnie bardzo miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Jest też łatwa do wymiany.

Jak wybrać najlepsze podłoże?

Na wybór pokrycia na balkon i taras ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych należy umiejscowienie w całej konstrukcji budynku (kierunek ekspozycji, wysokość, cień rzucany przez inne obiekty) oraz wszystkie parametry podłoża podpodłogowego. Całość musi być nie tylko bardzo funkcjonalna, ale także ładna. Podłoże powinno pasować do stylu architektonicznego oraz rodzaju wybranej elewacji. Dzięki temu balkon będzie prezentował się spójnie z resztą budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*