Przepis na perfekcyjny trawnik!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzysz o soczyście zielonym, gęstym i zdrowym trawniku koło domu? Lubisz spędzać wolny czas w ogrodzie? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, by poprawić kondycję i wygląd trawy.

Regularnie koś trawę

Niewiele osób wie, że regularne koszenie trawnika zwiększa jego bujny wzrost. Poza tym, aby poprawić kondycję trawy, warto pozbyć się problematycznych oraz nieestetycznych chwastów. Po uprzątnięciu terenu, rozrzuć nasiona trawy na nagie łaty, by ponownie zakiełkowały. Świetnym pomysłem jest również magazynowanie wody deszczowej, której można używać podczas suchego lata. Dzięki temu zapobiegniesz brązowieniu trawy. Ponadto możesz również podnieść murawę widelcem, by napowietrzyć zdeptane obszary i przywrócić je do życia. Natomiast jesienią wyrywaj martwe rośliny, by utrzymać bujną, soczyście zieloną darń. 

Koś trawnik przynajmniej raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie wiosną i jesienią. Regularne przycinanie sprzyja rozprzestrzenianiu się korzeni, co pomoże wypełnić luki i zablokować chwasty. Latem zwiększ wysokość koszenia do około 10-15 cm. Dzięki temu nawet przy suchej pogodzie trawnik będzie mniej podatny na brązowienie, a Ty będziesz mógł go kosić rzadziej. Utrzymuj sprzęt w dobrym stanie – pamiętaj, by raz na jakiś czas naostrzyć noże w kosiarce. Tępe ostrze rani trawnik, rozrywając źdźbła trawy zamiast je ciąć.

Podlewaj trawnik

Młody trawnik wymaga podlewania, ale nie przesadzaj, ponieważ możesz doprowadzić do płytkiego ukorzenienia i słabego osadzenia się trawy. Jeśli to możliwe, użyj wody deszczowej z beczki. Pamiętaj, że popularne zraszacze są idealne do właściwego nawodnienia trawnika, ale zużywają dużo wody. Poza tym nie martw się, jeśli trawa brązowieje. Zazieleni się ponownie, gdy nadejdą deszcze. 

Image from: pixabay.com

Oczyść trawnik

Mlecze mają szerokie, płaskie liście, dlatego mogą zajmować duże obszary trawnika i hamować jego wzrost. Na szczęście łatwo się ich pozbędziesz – wystarczy, że użyjesz wąskiej łopatki. Dzięki niej wydobędziesz rozety liści mleczy razem z korzeniami. Odpowiednią łopatkę znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Ma ona szerokość około 3 cm. Możesz też zastosować herbicyd selektywny, który zwalcza rośliny dwuliścienne.

>> Przeczytaj także: Ręczne nawożenie trawnika, zakładanie trawnika z siewu

Lucerna sierpowata, jaskry i koniczyna również szybko rozprzestrzeniają się na trawniku. Warto więc grabić trawę przed koszeniem, by trochę ją podnieść. Z biegiem czasu osłabisz chwasty i je wyeliminujesz. 

Popraw jakość gleby

Trawnik nawożony środkami chemicznymi ma zazwyczaj bardzo płytki system korzeniowy, ponieważ większość wody i składników odżywczych otrzymuje z góry. Natomiast naturalna murawa pobiera je z gleby. W tym przypadku warto przeprowadzić prosty test. Użyj kielni lub łopaty i wytnij mały kawałek darni o głębokości co najmniej 10 cm. Teraz przyjrzyj się dokładnie temu, co znajduje się nad i pod ziemią. Czy gleba jest krucha i miękka? Czy zawiera gęsty kawałek zdrowych źdźbeł trawy i może jeden lub dwa robaki? Jeśli tak, nie masz powodów do niepokoju.

Gorzej, jeżeli próbka darni jest sucha lub ubita, a korzenie wydają się słabe i płytkie. W glebach ubogich i/lub nieaktywnych biologicznie materia organiczna gromadzi się na powierzchni i tworzy idealne środowisko dla chorób. Martwe korzenie i łodygi możesz usunąć przez energiczne grabienie. Korzenie traw i mikroorganizmy glebowe preferują luźne, przewiewne gleby. Pamiętaj, by wiosną napowietrzyć trawnik. W ten sposób do ziemi lepiej będą wnikać składniki odżywcze, powietrze i woda. W tym celu użyj ręcznego lub mechanicznego narzędzia do napowietrzania.

Zastosuj nawóz lub wapno (jeśli to konieczne) zaraz po napowietrzeniu, gdy gleba jest odsłonięta. Pamiętaj, by przeprowadzić wcześniej test gleby. Większość odmian traw preferuje pH od lekko kwaśnego do obojętnego (6,5-7). W ten sposób sprawdzisz, czy gleba wymaga użycia wapna, żeby uczynić ją neutralną, czy siarki, by ją zakwasić.

Postaw na nawozy organiczne

Jeśli gleba i trawnik są zdrowe, najprawdopodobniej nie potrzebują dodatkowych nawozów. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, postaw na preparaty organiczne. Powoli uwalniają składniki odżywcze, zapewniając długotrwałe odżywianie. Możesz też zostawiać ściółkę po skoszeniu trawy. Dostarczy ona składników odżywczych i materii organicznej. Gdy ściółka jest zbyt gruba i mokra, należy ją zgrabić i kompostować. Zastosujesz ją później. Nawozy chemiczne mogą nadmiernie stymulować wzrost trawy, czyniąc ją bardziej podatną na choroby i owady.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*