Robot koszący. Jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie dla wszystkich koszenie trawników jest ulubioną formą spędzania czasu w weekend. Jeśli chciałbyś zrezygnować z tego obowiązku, a jednocześnie cieszyć się zadbanym trawnikiem, pomyśl o zakupie robota koszącego.

Ogrodowy robot koszący tym różni się od tradycyjnej kosiarki, że brakuje w nim kosza na trawę. Z takim wyposażeniem robot byłby za duży i za ciężki, dlatego – zamiast kosza – ma funkcję mulczowania, dzięki której koszona trawa jest od razu mielona.

Zautomatyzowane kosiarki są wyposażone w silniki elektryczne, które napędzają noże tnące i koła, a często także w system czujników bądź system pozycjonowania. Dzięki takim systemom robot koszący jest w stanie sam określić swoje położenie lub ominąć przeszkody, dzięki czemu nie musisz kontrolować urządzenia, gdy kosi trawnik. Podobnie jak w tradycyjnej kosiarce, tak i w robotach ogrodowych reguluje się wysokość cięcia. Z reguły ma kilka stopni, a jej zakres może wynosić na przykład od 30 mm do 50 mm.

Przed zakupem robota koszącego warto zmierzyć swój ogród, aby dobrze dobrać urządzenie. Roboty koszące różnią się miedzy sobą wydajnością akumulatora, a to od niego zależy, jak długo urządzenie może pracować. Najczęściej ten czas wynosi 60 minut. Później robot musi zostać naładowany, co też zazwyczaj zajmuje około godziny.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem robota koszącego?

Największą zaletą robota koszącego jest to, że pomaga zastąpić samodzielne koszenie w ogrodzie, dzięki czemu oszczędzamy czas. Tego typu urządzenia są też mniejsze od tradycyjnych kosiarek, więc zajmują mniej miejsca w garażach i schowkach. Ponadto ogrodowe roboty działają znacznie ciszej, a ich praca – nawet bez nadzoru – jest bezpieczna. Aby jednak móc cieszyć się najlepszymi zaletami robotów koszących, trzeba najpierw wybrać model, który będzie dopasowany do naszego ogrodu. Co należy wziąć pod uwagę?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się trawnikowi. Jeżeli jego powierzchnia jest płaska i niewielka, z koszeniem poradzi sobie najprostszy robot. Ale jeśli teren w ogrodzie jest pagórkowaty, musimy już szukać urządzenia, które poradzi sobie z większym stopniem nachylenia. Znaczenie ma również to, czy w ogrodzie jest wiele drzew i krzewów lub ścieżek. Jeżeli tak, to lepiej wybrać robota ze zbliżeniowym czujnikiem przeszkód. Dzięki takiej funkcji maszyna sama ominie wszelkie obiekty na swojej drodze, a my nie będziemy musieli jej nadzorować.

Dodatkowe funkcje robota koszącego

Po określeniu podstawowych parametrów naszego trawnika możemy się zastanowić, na jakich dodatkowych funkcjach i udogodnieniach nam zależy. Niektóre roboty koszące są wyposażone na przykład w czujnik deszczu, więc same przerwą koszenie, gdy się rozpada i wrócą do pracy po poprawieniu się pogody. Podobnie działa czujnik temperatury – w przypadku przegrzania urządzenie samo się wyłączy.

Ciekawym i funkcjonalnym udogodnieniem jest zabezpieczenie przed kradzieżą lub dziećmi, które może polegać na przykład na nadaniu numeru PIN. Bez jego znajomości nie będzie możliwe uruchomienie sprzętu. Jeżeli posiadamy zwierzątka domowe, wybierzmy model z funkcją ochrony zwierząt – robot wyczuje zbliżające się zwierzę i schowa ostrze.

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup robota, którym można sterować zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie. Pozwoli to na opracowanie harmonogramu prac urządzenia lub wyznaczenie stref koszenia.

Zdjęcie główne: Rémi Müller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*