Zarówno w nowych, jak i w starych budynkach czasami pojawia się problem z wentylacją. Jej nieprawidłowe działanie powoduje dyskomfort i prowadzi do nagromadzenia wilgoci, które może skutkować powstawaniem grzybów i pleśni. Domową wentylację mogą usprawnić nawiewniki okienne.
Nawiewniki okienne są częścią wentylacji okiennej. To otwory, przez które powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia, a następnie z niego wypływa. Główną funkcją nawiewników jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza wewnątrz mieszkania. Co ważne, odpowiednio wyregulowane okienne wywietrzniki nie powodują strat ciepła w sezonie grzewczym. Nieduża, ale stała cyrkulacja powietrza pomaga utrzymać prawidłową wentylację bez konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń.
Kiedy powinniśmy się zdecydować na okna z nawiewnikami? Przede wszystkim musimy pomyśleć o tym udogodnieniu, gdy w użytkowanych pomieszczeniach zauważyliśmy gromadzącą się wilgoć, która osadza się na meblach i różnego rodzaju przedmiotach oraz urządzeniach i prowadzi nawet do ich niszczenia. Wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, co wpływa negatywnie na nasze zdrowie, często bowiem prowadzi do licznych problemów, takich jak alergie, bóle głowy czy infekcje górnych dróg oddechowych.
Okna z nawiewnikami sprawdzą się również w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi, a także w budynkach bez wentylacji mechanicznej, w których nie mamy możliwości zamontowania klimatyzacji. W takich przypadkach okna z wywietrznikami będą najtańszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci.
Również podczas wymiany okien na nowe zwróćmy uwagę na wentylację. Zdarza się, że nie zauważamy, że okna są nieszczelne. Z jednej strony zapewnia to cyrkulację powietrza, ale z drugiej powoduje także wychładzanie pomieszczeń. Jeśli takie nieszczelne okna wymienimy na nowe i szczelne, po pewnym czasie może się okazać, że zaczęła się gromadzić wilgoć. Aby uniknąć takich sytuacji, już podczas wymiany okien zwracajmy uwagę na wentylację i koniecznie wybierajmy modele z wywietrznikami.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawiewników okiennych, które różnią się między sobą sposobem działania:
Podczas zakupu okien z nawiewnikami zwracajmy uwagę na rodzaj mechanizmu. Dzięki temu uda nam się wybrać wentylację, która będzie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.
Zdjęcie główne: Toa Heftiba/unsplash.com