Duże zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym w 2020 r.!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

31 lipca 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wprowadzone zmiany zniosły rygorystyczne ograniczenia i formalności. Przyspieszyły też cały proces inwestycyjny. 

Najważniejsze zmiany

Nowe przepisy zniosły obowiązek zgłaszania staroście wytyczania budynków i sieci uzbrojenia terenu. Ponadto nie trzeba już przekazywać wyników takich prac do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. W ten sposób rząd ograniczył nadmierną biurokrację. 

Jeśli jednak będziesz potrzebował aktualnych danych z PZGIK, musisz złożyć stosowny wniosek. Obowiązujące stawki znajdziesz w załączniku do upgik.

Nadzór kierownika

Nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi będzie teraz czuwał kierownik, dysponujący uprawnieniami zawodowymi w zakresie geodezji i kartografii. To istotna zmiana, ponieważ do tej pory korzystaliśmy z jego usług tylko w przypadku, gdy konkretne działania składające się na prace nie były wykonywane w całości samodzielnie przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. 

Pamiętaj, by zgłaszając prace, podać dane identyfikacyjne kierownika, w tym numer uprawnień zawodowych.

Informatyzacja zasobów geodezyjnych

Nowelizacja ustawy ma również na celu informatyzację geodezji. Teraz geodeta może wysłać dokumenty drogą elektroniczną. Co ważne, ma prawo poświadczyć zgodność dokumentów sporządzonych przez wykonawcę. Po wniesieniu opłaty w określonej wysokości zyskuje dostęp do materiałów PZGIK.

 Nie musi już za każdym razem składać wniosku do wspomnianego urzędu. Dzięki temu projektant może od razu przystąpić do pracy. Co ważne, organy administracji publicznej będą kontaktować się z wykonawcami drogą elektroniczną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*