Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno mieszkania na wynajem może być dobrym pomysłem na uzyskanie pasywnego dochodu, który stale będzie zasilał domowy budżet. Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie innym?

Ogłoszenie i co dalej?

Zakładając, że posiadane przez nas mieszkanie już tylko czeka na lokatorów, jedną z pierwszych czynności, które powinniśmy zrobić, jest sporządzenie jednocześnie atrakcyjnego i klarownego w treści ogłoszenia. Powinno ono:

  • być sformułowane w taki sposób, aby trafiało tylko do interesującej nas grupy docelowej; jeśli np. zależy nam na wynajmie mieszkania dla rodziny z dziećmi, napiszmy je tak, aby nie otrzymywać dziesiątek telefonów od studentów,
  • zawierać wszystkie informacje dotyczące stałych i zmiennych opłat. Oprócz nich ważne są dane związane z: lokalizacją, metrażem, liczbą i rozkładem pokoi, standardem, komunikacją, usługami i punktami handlowymi w okolicy,
  • w przypadku chęci wynajmu dla studentów – zawierać czas potrzebny na dotarcie na uczelnię, zwłaszcza jeśli jest wyjątkowo atrakcyjny,
  • określać, czy zależy nam na wynajmie długoterminowym,
  • zawierać dokumentację fotograficzną aktualnego wyglądu mieszkania. Nie chodzi w tym przypadku o tworzenie całego albumu ze zdjęciami, ale choć jedna fotografia przypadająca na każde pomieszczenie będzie atutem. 

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Sprawdzenie najemcy

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie, będzie sprawdzenie ewentualnego najemcy. Oczywiście decyzja, że jesteśmy zainteresowani umową z jakąś osobą, opierać się musi na pewnych racjonalnych przesłankach. Niekiedy jednak zbyt łatwo dajemy się ponieść dobremu wrażeniu, z czego mogą później rozwinąć się przykre konsekwencje.

Łatwiej będą miały osoby korzystające z usług agencji nieruchomości, która powinna sama przedstawić odpowiedniego kandydata. Poza rozmową musimy dokładnie spisać dane z dowodu osobistego – gdy ten budzi nasze zastrzeżenia, nie wahajmy  się zapytać o inny dokument potwierdzający tożsamość. Można również poprosić przyszłego najemcę o okazanie dokumentu, który potwierdzi zdolność do płacenia czynszu w przyszłości. 

Ubezpieczenie mieszkania i umowa najmu

Należy pamiętać, że ograniczone zaufanie do osoby wynajmującej nieruchomość bywa uzasadnione. Warto więc wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które ochroni nas choćby przed przykrymi skutkami zalania sąsiadów. Możemy wybierać między ubezpieczeniami:

  • podstawowym od ognia i wydarzeń losowych,
  • rozszerzonym, chroniące też mienie ruchome (sprzęty domowe, biżuterię, odzież, pieniądze). 

Wybrana polisa powinna pokrywać możliwie najbardziej prawdopodobne szkody.  

Umowa najmu sporządzona przez nas musi mieścić się w ramach wyznaczonych przez kodeks cywilny i ustawę o ochronie praw lokatorów. Powinna być ona spisana i odnosić się do następujących kwestii:

  • daty rozpoczęcia najmu,
  • okresu wypowiedzenia,
  • długości jej trwania,
  • udostępnienia kluczy (jakich, do jakich pomieszczeń), 
  • kwotę opłat,
  • oznaczenie stron,
  • przedmiot umowy,
  • wysokość kaucji.

Odpowiedzialność za uszkodzenia, remonty i modyfikacje

Wynajmując mieszkanie, musimy ustalić odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia, remonty i możliwość modyfikacji wynajmowanego lokalu. 

Odpowiedzialność za uszkodzenia musi być jasno określona – trzeba ustalić stronę, która pokrywa koszty usunięcia usterek mogących pojawić się w lokalu. Zasada jest prosta: im bardziej szczegółowy opis i określenie zakresu odpowiedzialności lokatora, tym mniej niedomówień w przypadku zaistnienia kryzysowej sytuacji.

Ważne jest także, aby w umowie klarownie ustalić zakres remontów i napraw, które powinien przeprowadzić właściciel – w innym przypadku zastosowanie będą miały przepisy ogólne obarczające właściciela odpowiedzialnością za liczne naprawy. 

Kolejną istotną kwestią będzie również sprecyzowanie możliwości lokatorów w zakresie modyfikacji mieszkania. Najbezpieczniej jest zawrzeć zapis, że każda zmiana powinna uzyskać pisemną akceptację właściciela. 

Sposobem na zabezpieczenie się przed szkodami poczynionymi przez lokatorów jest kaucja, którą traktuje się jako asekurację.   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*