Pozwolenie na budowę 2021. Co musisz wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które marzy o własnych czterech kątach. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na 2021 rok!

Budowa domu w 2021 roku – mniej biurokracji 

Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego to decyzja urzędowa, która wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Jak wiadomo, aby móc wystąpić o pozwolenie na budowę domu należy dysponować działką własnościową oraz projektem nieruchomości. Jakie zmiany w prawie budowlanym weszły w życie wraz z nadejściem 2021 roku? Co musi wiedzieć każdy, kto planuje budowę domu?  

Wraz z nowelizacją prawa budowlanego projekt budowlany został podzielony na kilka mniejszych dokumentów, a starający się o pozwolenie na budowę domu musi złożyć tylko dwa z nich, co jest sporym udogodnieniem. Idąc na rękę obywatelom, rząd rozszerzył też listę przedsięwzięć, które nie wymagają już pozwolenia i zgłoszenia. 

Budowa domu w 2021 roku – surowsze normy dotyczące energooszczędności budynków

Zgodnie z polityką energooszczędnych rozwiązań (promowaną przez Unię Europejską), nowo powstałe domy muszą spełniać surowsze normy odnośnie energooszczędności. Co to dokładnie oznacza? Dobrym przykładem jest norma WT 2021, na mocy której  poszczególne elementy konstrukcyjne budynku i przegrody zewnętrzne budynku muszą odpowiadać danemu współczynnikowi przenikania ciepła. Przykładowo dla ścian współczynnik przewodzenia ciepła U może osiągnąć nie więcej, niż 0,2 W/m²K. Jeśli chodzi o zwykłe okna, dopuszczalny współczynnik przewodzenia ciepła to 0,9 W/m²K, a w przypadku okien połaciowych wynosi 1,1 W/m²K.

Co jeszcze regulują nowe przepisy prawa budowlanego od 2021 roku? 

Prawo budowlane zaostrza przepisy dotyczące instalacji kotłów grzewczych – co to oznacza? Rząd nanosi na właścicieli domów obowiązek wymiany zainstalowanych kotłów grzewczych, jeśli pracują więcej niż 10 lat od dnia daty produkcji. Wykorzystanie energii pochodzących z nieodnawialnych źródeł musi być zminimalizowane. Aby sprostać restrykcyjnym przepisom, wiele osób, które planują budowę domu, będzie musiało korzystać z odnawialnych źródeł energii. Zresztą już od kilku dobrych lat obserwujemy ogromne zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi. Coraz większą popularnością cieszą się też pompy ciepła, które są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Chcąc sprostać nowym przepisom budowlanym, można też skorzystać z systemu rekuperacji, która pozwala odzyskać część utraconej energii z powietrza (co daje oszczędności na rachunkach za ogrzewanie na poziomie 30-60%).

Przeczytaj też: https://budowaidom.pl/prawo-budowlane/jak-sprawdzic-do-kogo-nalezy-dzialka/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*