Czy warto budować dom parterowy? Wady i zalety

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nowoczesne domy parterowe są chętnie wybierane przez inwestorów, którym zależy na wygodzie użytkowania i mieszkaniu na jednej kondygnacji. Brak schodów to największa zaleta domów parterowych, które umożliwiają proste poruszanie się po całym poziomie. Komu przypadnie do gustu projekt domu parterowego i jakie są wady oraz zalety tego rozwiązania?

Dla kogo dom parterowy?

Dom parterowy to budynek, w którym wszystkie pomieszczenia zostały rozplanowane na jednej kondygnacji. W związku z tym, że w takich domach nie mamy poddasza ani pięter, nie montuje się w nich schodów, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, a przy tym pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń, która w innej sytuacji służyłaby jako klatka schodowa. Nowoczesne domy parterowe do 120m2 doskonale sprawdzają się dla rodzin z dziećmi, singli, par bez dzieci, seniorów oraz osób z ograniczoną mobilnością.

W przypadku tych ostatnich kluczowe znaczenie odgrywa brak schodów, które mogłyby stanowić przeszkodę nie do pokonania. Budynki parterowe to także świetna opcja dla osób, które cenią bliskość natury i chcą zamieszkać w domu będącym naturalnym przedłużeniem ogrodu. 

Zalety i wady domów parterowych

Zastanawiasz się, czy budowa domu parterowego to dobry pomysł? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź najpopularniejsze zalety i wady tego rozwiązania. 

Zalety domów parterowych:

  • Obniżenie kosztów budowy i wykończenia – rezygnacja z piętra, schodów i stropu żelbetowego oznacza niższy koszt budowy, dlatego jest to opcja nowoczesna i ekonomiczna.
  • Krótszy czas budowy – budowa jednego poziomu zajmuje mniej czasu niż tworzenie konstrukcji złożonej z dwóch kondygnacji, dlatego wymarzony dom parterowy możesz wybudować znacznie szybciej niż piętrowy.
  • Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania – brak schodów oznacza większe bezpieczeństwo użytkowania. Dotyczy to szczególnie rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów. Dom parterowy doskonale sprawdza się też w przypadku osób o ograniczonej mobilności, dla których mieszkanie w domu ze schodami może być kłopotliwe.
  • Oszczędność miejsca – dzięki temu, że dom parterowy ma tylko jeden poziom, można zrezygnować z dodatkowych łazienek, a rezygnacja z klatki schodowej stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne.
  • Blisko natury – dom parterowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią być blisko natury. Taki dom może stanowić integralną część otoczenia, na przykład poprzez bezpośrednie połączenie z ogrodem lub tarasem. Zastosowanie dużych przeszkleń dodatkowo spotęguje efekt bliskości natury.

Wady domów parterowych:

  • Nie na każdą działkę – domy parterowe najlepiej prezentują się na dużych działkach, gdyż na tych małych ich postawienie może się wiązać z koniecznością redukcji przestrzeni ogrodowej. Na mniejszych działkach znacznie lepiej prezentują się domy z poddaszem użytkowym, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń. Dom parterowy może być także niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który na przykład nakazuje wybudowanie domu o co najmniej dwóch kondygnacjach naziemnych. Dotyczy to również działek ze spadkiem.
  • Mniej prywatności – jeśli decydujesz się na duże przeszklenia, a równocześnie Twoja działka znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych posiadłości, musisz się liczyć z utratą prywatności. W takiej sytuacji niezbędne są rolety zewnętrzne, które obowiązkowo montujemy w sypialni. Dla niektórych osób sypianie na poziomie parteru może być również niekomfortowe i zmniejszać poczucie bezpieczeństwa.
  • Straty ciepła – za sprawą dużej powierzchni ścian zewnętrznych istnieje większe ryzyko strat ciepła niż w przypadku domów o kilku kondygnacjach. Należy więc dobrać najlepsze rozwiązania izolacyjne i energooszczędne już na etapie wyboru projektu. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, wybierz projekt domu parterowego stworzony przez architekta, który specjalizuje się w tworzeniu niskoenergetycznych budynków.
  • Sąsiedztwo innych budynków – jeśli w bliskim sąsiedztwie znajdują się wysokie budynki, może to oznaczać problemy z docieraniem naturalnego światła do wnętrza oraz ograniczenie widoczności. Domy parterowe najlepiej sprawdzają się więc na przestronnych działkach, zwłaszcza tych oddalonych od innych posiadłości.

Najpopularniejsze rodzaje domów parterowych

Domy parterowe najczęściej projektuje się na planie prostokąta lub kwadratu, choć istnieje możliwość uatrakcyjnienia bryły poprzez dodanie zadaszeń, tarasów czy podcieni. Budynek parterowy może mieć dowolny rozmiar, a wszystko zależy od wymiarów działki. Wyróżniamy zarówno małe i przytulne domy parterowe do 100 m2, jak i luksusowe wille o dużym metrażu. Jeśli chodzi o dach, w projektach coraz powszechniej występują dachy płaskie, choć popularne są też nadal dachy dwu- i wielospadowe.

Dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów parterowych z garażem, które co prawda są droższe niż te pozbawione miejsca parkingowego, jednak znacząco zwiększają funkcjonalność budynku i umożliwiają optymalne zagospodarowanie przestrzeni. W garażu można bowiem nie tylko zaparkować samochód, lecz również przechowywać narzędzia ogrodnicze czy rowery. Taki garaż może przylegać do ściany domu lub być wkomponowany w jego bryłę – możliwości jest naprawdę sporo.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*