Kredyt na budowę domu a kosztorys. Czy kosztorys potrzebny jest do kredytu?
Ubiegając się o kredyt na budowę domu, do banku musimy dostarczyć kosztorys budowlany. Prawidłowo opracowany dokument pozwala wstępnie oszacować koszty inwestycji. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas rozpisywania kosztorysu.
Opracowanie dokładnego kosztorysu budowlanego dla banku jest konieczne, aby móc starać się o kredyt na budowę domu. Dzięki takiej dokumentacji możliwe jest zapoznanie się z planowanymi etapami inwestycji i związanymi z nimi szacowanymi wydatkami. Dane, które znajdą się w kosztorysie, będą stanowić bazę do negocjacji z bankiem. Mając wiarygodne i szczegółowe informacje, bank może ustalić wysokość kredytu i transz. A znając harmonogram prac budowlanych, który również należy dołączyć do kosztorysu, ma możliwość sprawdzenia postępów na placu budowy. Z tych względów warto postarać się jak najdokładniej opracować kosztorys budowy domu. Jak to zrobić?
Rodzaje kosztorysów budowy
Wyróżniamy cztery rodzaje kosztorysów budowy:
- kosztorys inwestorski – musi zostać opracowany przed rozpoczęciem stawiania konstrukcji. Powinien zawierać wstępne koszty budowy. Należy przedstawić go w banku w momencie składania wniosku o kredyt;
- kosztorys ofertowy – nie jest potrzebny w trakcie wnioskowania o kredyt, ale przydaje się podczas pierwszego etapu budowy. Przedstawia wykonawcy najważniejsze informacje;
- kosztorys powykonawczy – można go sporządzić już po rozpoczęciu prac budowlanych. Zawiera aktualne informacje o kosztach;
- kosztorys ślepy – nie uwzględnia cen wykonania prac, zawiera jedynie ceny materiałów i sprzętu.
Planując budowę domu, najlepiej przygotować kosztorys inwestorski. Nie tylko dlatego, że jest on wymagany podczas wnioskowania o kredyt w banku, ale również ze względu na szczegółowe opracowanie.
Jakie informacje powinien zawierać kosztorys?
Warto pamiętać, że ostateczne koszty inwestycji mogą nie pokrywać się z danymi zawartymi w kosztorysie sporządzonym przed rozpoczęciem budowy. Taka dokumentacja jest jednak konieczna, aby bank mógł rozpatrzyć wniosek o przyznanie kredytu.
W kosztorysie budowlanym powinny znaleźć się informacje o wszystkich etapach budowy wraz z uwzględnieniem ich kosztów. W każdym etapie wyszczególniamy konkretne czynności i opisujemy je krótko, wskazując potrzebne materiały i sprzęt. Co istotne, przed sporządzeniem kosztorysu należy zapoznać się z aktualnymi cenami robocizny, materiałów budowlanych i wynajmu sprzętu. Jest to ważne, ponieważ ceny te zmieniają się dynamicznie, a wyliczenia w dokumentacji muszą być prawidłowe, by bank wiedział, na co udziela pożyczkę. Nie warto też zaniżać cen, lepiej zostawić sobie kilka procent nadwyżki na wypadek nieprzewidzianych i nagłych wydatków. Poza tym zbyt niska wycena może wzbudzić niepokój banku i kosztorys będzie wymagał korekty. Również w harmonogramie lepiej podać dłuższy termin prac.
Wyliczenia zawarte w kosztorysie budowlanym powinny uwzględniać te etapy budowy, które doprowadzą do stanu surowego zamkniętego domu. Najczęściej wskazuje się na koszt postawienia fundamentów i ścian, wykonania izolacji, schodów, dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Nie uwzględnia się natomiast wydatków na meble, sprzęt AGD i RTV bądź inne elementy wystroju.
Zdjęcie główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com