Białystok: jak przygotować lokal do dezynsekcji? Praktyczne wskazówki

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych mają obowiązek przeprowadzania dezynsekcji i deratyzacji części wspólnych budynków. Jednak czasami okazuje się, że problem zamieszkał w mieszkaniu i wówczas musimy sobie z nim poradzić na własną rękę. Na czym polega dezynsekcja w bloku i jak się na nią przygotować? Gdzie szukać firmy deratyzacyjnej w Białymstoku?

Dezynsekcja – co to znaczy i na czym polega?

Dezynsekcja to proces usuwania insektów z domu i ich niszczenia. W praktyce oznacza użycie środków owadobójczych do zabicia szkodników, które zadomowiły się w domu. Do najczęściej spotykanych należą pluskwy, pchły i karaluchy. Istnieją również środki zapobiegawcze na wszy i komary.

Proces dezynsekcji dzieli się na kilka etapów. Najpierw należy określić miejsca, w których żyją szkodniki. Mogą one znajdować się w ścianach, meblach, a nawet w naczyniach kuchennych. Konieczne jest usunięcie wszystkich przedmiotów, które mogą służyć jako siedlisko szkodników. Dezynsekcję przeprowadza się poprzez potraktowanie pomieszczeń specjalnymi preparatami. Nieruchomość poddawana jest zabiegom tylko w miejscach, gdzie występują szkodniki. Dezynsekcja nie jest całkowita, dopóki nie potraktuje się wszystkich pomieszczeń, w których mogą osiedlać się szkodniki.

Należy więc ustalić miejsca, w których mogą osiedlać się owady, a następnie podjąć odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania. Konieczne jest także przygotowanie mieszkania przed przyjściem eksterminatora.

Dezynsekcja w bloku – jak się na nią przygotować?

Najważniejszą rzeczą w przygotowaniu do dezynsekcji jest porozumienie się z właścicielami budynku i firmą przeprowadzającą zabieg. Dezynsekcja jest procesem cyklicznym, dlatego ważne jest, aby go zaplanować. W tym celu należy wiedzieć, kiedy była przeprowadzona ostatnia dezynsekcja, czy wpłynęły jakieś skargi oraz które mieszkania zajmują lokatorzy ze zwierzętami domowymi lub alergikami.

Przeprowadzając zabieg we własnym mieszkaniu, należy skonsultować się z firmą dezynsekcyjną w celu wybrania najskuteczniejszej metody – np. specjalistami od dezynsekcji w Białymstoku z firmy Stander. Dzięki temu będzie również wiadomo, jak przygotować się za zabieg. Niektóre sposoby dezynsekcji wymagaj opuszczenia lokalu przez mieszkańców, a inne są zupełnie bezpieczne i nieinwazyjne. 

Mimo to warto usunąć z mieszkania żywność oraz wszelkie przedmioty codziennego użytku, takie jak szczotki do włosów, szczoteczki do zębów itp.

Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?

Przyjmuje się, że larwy i poczwarki pluskiew mogą przetrwać do 6 miesięcy bez żywiciela, a następnie zapadają w stan hibernacji. Dorosłe pluskwy mogą przeżyć w takim stanie do jednego roku. Należy jednak wiedzieć, że powyższe stwierdzenie jest prawdziwe tylko wtedy, gdy nie ma dostępnego źródła pożywienia. 

Większość popularnych środków owadobójczych działa kontaktowo – zabija żywe osobniki. Dlatego zabieg warto powtórzyć po kilku tygodnia, gdy ze złożonych wcześniej jaj wylęgną się larwy.

Podsumowanie

Dezynsekcja to proces usuwania szkodliwych insektów z budynków lub innych miejsc, np. za pomocą procesu fumigacji budynków. Dezynsekcja jest często przeprowadzana jako środek ochrony zdrowia publicznego, szczególnie na obszarach, gdzie występują duże skupiska ludzkie, np. budynki wielorodzinne. Dezynsekcja może być również wymagana na obszarach, na których nie występują choroby endemiczne, jeśli istnieje ryzyko przeniesienia alergii przez gryzonie lub szkodniki, takie jak karaluchy i pluskwy.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*