Co przemawia za montażem pompy ciepła?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pompa ciepła wielu osobom wydaje się idealnym urządzeniem grzewczym. Nie ma się co dziwić – do jej użytkowania zachęca komfort, ekologia oraz niskie koszty eksploatacji. Na co zwrócić uwagę, planując jej montaż?

Kiedy warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że żywotność pieców zasilanych gazem ziemnym obliczana jest na maksymalnie 20 lat. Czas ten jest jeszcze krótszy w przypadku stałopalnych kotłów. Im dłużej eksploatowane jest dane urządzenie, tym niższa staje się jego sprawność.

Osoby, które stoją przed koniecznością wymiany swojego dotychczasowego źródła ciepła, powinny zdecydować się na montaż pompy ciepła. Obecnie to zdecydowanie najbardziej rozsądny wybór. Maksymalne bezpieczeństwo energetyczne można zapewnić sobie przez połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła – dzięki temu można na własną rękę wyprodukować prąd służący do zasilania urządzenia, co pozwoli na jego praktycznie bezkosztową pracę. Darmowe ciepło i ciepła woda użytkowa? Nic dziwnego, że pompy ciepła cieszą się tak ogromną popularnością.

Pompa ciepła a ocieplenie domu 

Planując montaż pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę na optymalne ocieplenie domu. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na rachunkach, ograniczyć straty ciepła oraz obniżyć zużycie energii – niezależnie od tego, czy dom ogrzewa się przy pomocy pompy ciepła, czy innego urządzenia. Jednak to właśnie przy pompie ciepła docieplenie budynku jest jednym z kluczowych elementów – w ogromnym wpływa na efektywność jej pracy.

Przy właściwie ocieplonym budynku można zdecydować się na zakup pompy o mniejszej mocy i ograniczyć jej częste załączanie, które jest niepożądanym zjawiskiem, ponieważ może doprowadzić do szybszego starzenia się sprężarki urządzenia.

Stare budynki, w których ściany są słabo zaizolowane, a okna i drzwi – nieszczelne, mogą potrzebować droższej i większej pompy ciepła, aby zapewnić oczekiwaną temperaturę we wnętrzach. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwoli zidentyfikować miejsca, przez które ucieka ciepło.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?

Faktem stało się już powolne odchodzenie od kotłów stałopalnych. To właśnie pompy ciepła są technologią, która w zdecydowanej większości ma je zastąpić. Przykładowo – w Krakowie wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, za którego nieprzestrzeganie grożą dotkliwe kary finansowe. Nic więc dziwnego, że wymiana źródła ciepła w wielu budynkach stała się koniecznością. Nie jest wykluczone, że inne miasta i samorządy nie podejmą podobnych decyzji.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze alternatywy dla tradycyjnych źródeł ogrzewania, to są to kotły gazowe i pompy ciepła. Jednak wystarczy posiłkować się danymi z ostatnich kilkunastu miesięcy, aby dostrzec, jak horrendalne ceny może osiągać gaz ziemny.

Jeśli chodzi o pompy ciepła, warto zwrócić uwagę także na możliwość dofinansowania. Pozwala to obniżyć koszty inwestycji do przystępnego poziomu. Osoby zdecydowane na montaż pompy gruntowej mogą liczyć nawet na niespełna 51 000 zł zwrotu z programu Czyste Powietrze.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*