Czym jest i co daje cyklinowanie parkietu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cyklinowanie to technika renowacyjna, którą stosuje się do odświeżenia wyglądu parkietu. Jej stosowanie wyklucza konieczność montażu nowej podłogi. Szlifowanie i wykańczanie parkietu nie jest proste, ale efekty mogą przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. Dowiedz się więcej na ten temat od nas!

Cyklinowanie parkietu – czym właściwie jest?

To proces, który polega na zdzieraniu wierzchniej powłoki drewna. Na powierzchni parkietu znajduje się zazwyczaj lakier i środki zabezpieczające. Parkiet może cieszyć oko swoją prezencją przez długie lata, jednak w końcu straci kolor i nie będzie wyglądał tak efektownie. Cyklinowanie to sposób na to, żeby odświeżyć powierzchnię drewna i sprawić, że będzie wyglądać jak nowa.

Czynność wykonuje się przy użyciu cykliniarki. Szlifierka składa się z silnika elektrycznego, który jest połączony z bębnem. Z kolei na nim jest umieszczony papier ścierny. Jego chropowata powierzchnia ściera brud, lakier i środki ochronne. Tym samym odsłania drewno. 

Jakie są odmiany szlifierek taśmowych?

Warto zauważyć, że szlifierka taśmowa jest dostępna w dwóch wersjach. Pierwsza odmiana urządzenia ma taśmę ścierającą umieszczoną od spodu. Właśnie ten typ służy do cyklinowania podłóg drewnianych. Natomiast druga ma taśmę na wierzchu, jest maszyną stacjonarną i używa się jej m.in. w stolarstwie do wygładzania rozmaitych powierzchni.

Cyklinowanie parkietu daje wiele korzyści

Pierwszym pozytywnym aspektem jest to, że podłoga utrzymana we właściwym stanie jest prostsza w czyszczeniu. Kiedy na drewnie nie ma pozostałości lakieru, osadzającego się brudu i kurzu, nieczystości znacznie łatwiej odchodzą od struktury parkietu. Dzięki temu jest lśniący.

Cyklinowanie zapewnia też lepszy wygląd podłogi, ponieważ usuwa niedoskonałości z jej powierzchni. W trakcie długotrwałego użytkowania, ubytki w strukturze parkietu i wgłębienia mogą się powiększać. Szlifowanie minimalizuje ryzyko powstawania nierówności, ujednolicając strukturę drewna.

Względy estetyczne mają bezpośrednie przełożenie na wartość nieruchomości. Jeśli podłogi w Twoim domu są wycyklinowane, czyste i błyszczące, to przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości będziesz mógł podnieść cenę. 

Dlaczego cyklinowanie jest potrzebne?

Codzienne stąpanie po podłodze, duże natężenie ruchu, czy czynniki klimatyczne negatywnie wpływają na stan drewna. Może się pogarszać pomimo regularnego czyszczenia, stosowania impregnatów i konserwacji. Parkiet zacznie się starzeć. Drewno ulegnie zniekształceniu i mogą pojawić się ubytki w jego strukturze.

Dlatego warto zdecydować się na cyklinowanie parkietu. Dzięki tej technice zarysowania, wgniecenia, plamy i przebarwienia będą mogły być usunięte, a naturalne drewno odzyska swój  piękny wygląd. Atutem jest też to, że szlifowanie może być przeprowadzane co najmniej 4-5 razy w trakcie użytkowania tej samej podłogi. 

Czy cyklinowanie można wykonać samemu?

Nie jest to trudne. Potrzebne wyposażenie można znaleźć w sklepach z wyposażeniem budowlanym.  Nie trzeba się martwić brudem, kurzem i trocinami. Cykliniarki są tak skonstruowane, że usuwają zbędne elementy z parkietu i od razu transportują je do specjalnego worka na nieczystości. Dzięki temu szlifowanie podłogi powinno zająć nie więcej niż kilka godzin.

Fot.: FWStudio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*