Jak działa agregat?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Komu przyda się generator prądu?

Agregat prądotwórczy to urządzenie do niedawna kojarzone wyłącznie z przedsiębiorstwami realizującymi prace polowe w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej z sieci energetycznej. Teraz jest inaczej – po generatory prądu sięgają także klienci prywatni, którzy chcą uniezależnić się od sieci podczas pracy na najbardziej wymagających urządzeniach przemysłowych lub domowych, np. w obrębie swojej działki. Urządzenia te działają jako niezależne źródło energii elektrycznej. Łączy je zatem sposób pracy, różni jednak wiele parametrów, na czele z mocą oraz wielkością. 

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które służy do zmiany energii powstającej podczas spalania mieszanki paliwowej w energię elektryczną, możliwą do wykorzystania przez praktycznie wszystkie odbiorniki prądu. Urządzenia te różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim silnikiem i rodzajem paliwa, dlatego występują jako:

  • agregaty z silnikiem na paliwo, dwusuwowym lub czterosuwowym,
  • z silnikiem diesla,
  • z silnikiem na gaz.

Różnice wynikają także z konstrukcji całego urządzenia, które definiują jego przydatność w konkretnym przypadku i zastosowaniu. Każde urządzenie ma swoje wady i zalety, dlatego podczas zakupu warto ocenić wszystkie parametry jeszcze przed ostatecznym kliknięciem „Kup teraz”. Kliknij tutaj, a znajdziesz wyselekcjonowane modele najwyższej klasy.

  • Mobilne agregaty prądotwórcze – są, jak sama nazwa wskazuje, stosunkowo niewielkie i przenośne, zatem można z łatwością zmieniać ich pozycję podczas przenoszenia pomiędzy budowami czy w obrębie działki.
  • Stacjonarne agregaty – bardzo popularne, efektywne i wydajne, cechują się znacznie większą budową i konstrukcją, zatem najlepiej stawiać je w jednym miejscu i użytkować bez dalszego przenoszenia.
  • Do zabudowy – agregaty mogą być także przeznaczone do zabudowy, czyli zakrycia ich elementami konstrukcyjnymi danego budynku. To doskonałe rozwiązanie do stałego użytkowania.

Jak widać, każdy agregat czym się różni. Jedne sprawdzą się najlepiej do intensywnej eksploatacji zewnętrznej, podczas gdy inne doskonale uzupełnią takie miejsca pracy, jak lasy, roboty drogowe czy łodzie i nie tylko.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze składają się z kilku ściśle współpracujących ze sobą elementów. Absolutną podstawą jest silnik z rozruchem elektrycznym lub ręcznym, który współpracuje z prądnicą synchroniczną wytwarzającą prąd. Oczywiście nie obejdzie się także bez zbiornika paliwa o odpowiednio dużej pojemności, który zapewni kilkugodzinną pracę bez przerw.

Budowa urządzenia

Cały zespół wytwarzania energii jest zamknięty w obudowie opartej między innymi na stalowych profilach, dzięki czemu większe urządzenia można podłączyć do koparki lub podnośnika w celu ich wyładowania z pojazdu transportowego. W niektórych modelach występuje także akumulator, czasami wyciszenie i tłumiki. Dobry agregat prądotwórczy cechuje się także zwartą budową, prawidłowymi parametrami technicznymi w stosunku do sposobu użytkowania. Warto np. wziąć pod uwagę system AVR, czyli w funkcję stabilizacji napięcia, która zmniejsza ryzyko uszkodzenia delikatnych odbiorników. Istotna jest również liczba gniazd, spalanie czy też wartość maksymalnej generowanej mocy w trybie ciągłym.

Jak widać, na rynku istnieje wiele rodzajów agregatów prądotwórczych, które sprawdzają się nie tylko dużym firmom. Warto, by również osoby, które na przykład budują dom czy często używają urządzeń elektronicznych na swoich działkach, zaopatrzyły się w taki sprzęt, by, nie tylko mieć w razie awarii prądu jakąś alternatywę, ale także uniknąć niepotrzebnego stresu.

Fot.: Robert Wiedemann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*