Jak wybrać kabinę prysznicową? 4 wskazówki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dokonanie wyboru pomiędzy wanną a kabiną prysznicową często nie jest łatwe. Okazuje się jednak, że postawienie na prysznic nie oznacza końca dylematów. Oznacza bowiem konieczność zdecydowania, jaką kabinę prysznicową wybrać. Różnorodność produktów tego typu sprawia, że obecnie możemy dobrać do swojej łazienki rozwiązanie, które nie tylko pozwoli na dobre wykorzystanie przestrzeni, ale i zapewni wyjątkowy komfort na co dzień. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wielkość kabiny prysznicowej

W wielu przypadkach decyzja o montażu kabiny prysznicowej wynika po prostu z niewielkiego metrażu. W takich sytuacjach kluczowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model, jest jej wielkość. 

Standardowe wymiary podstawy kabiny to 90×90 cm; korzystanie z niej jest komfortowe dla większości osób. Poszukując kabiny prysznicowej do małej łazienki, np. do bloku, można jednak znaleźć mniejsze warianty — 80×80, a nawet 70×70 cm. Należy jednak pamiętać, że mogą być one niezbyt wygodne dla osób wysokich i postawnych, jak również starszych, które potrzebują większej przestrzeni, by móc swobodnie się poruszać. Jeżeli wielkość pomieszczenia wymusza zastosowanie wąskiej kabiny, warto wybrać model prostokątny, w których jeden bok ma długość 70 lub 80 cm, a drugi 90, 100, a nawet ponad 120 cm.

zdjęcia: komfort.pl

Rodzaje kabin prysznicowych

Niezależnie od wymiarów, można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów kabin prysznicowych, biorąc pod uwagę miejsce, w którym są montowane. To przekłada się na zajmowaną przez nie przestrzeń, co sprawia, że każdy wariant sprawdzi się w innej łazience.

Przykładowo, kabina prysznicowa narożna montowana jest w rogu pomieszczenia, przez co dwa jej boki stykają się ze ścianami. Może mieć kształt wycinka koła, ale i trójkąta, wielokąta lub kwadratu. Kabiny tego typu stanowią częsty wybór do małych łazienek ze względu na dobre wykorzystanie dostępnego miejsca.

Nieco więcej miejsca zajmują kabiny przyścienne, stykające się ze ścianą tylko jednym bokiem. Najczęściej są to modele kwadratowe lub prostokątne, choć zdarzają się też półokrągłe. Wśród nich znajdują się zarówno klasyczne kabiny prysznicowe z brodzikiem, jak i bez brodzika, tzw. walk-in.

Dysponując dużą łazienką, można pomyśleć o kabinie wolnostojącej, która w ogóle nie dotyka ścian, stanowiąc całkowicie odrębną konstrukcję. Jej instalacja wymaga planowania już na etapie tworzenia projektu łazienki — konieczne jest bowiem niestandardowe wyprowadzenie podejść wodnych i kanalizacyjnych, co nie zawsze jest możliwe np. podczas remontu łazienki.

Z brodzikiem czy bez?

Rozważając, jaką kabinę prysznicową wybrać, należy wziąć pod uwagę również kwestię brodzika. Jego standardowa wysokość to około 10-15 cm, choć dostępne są zarówno modele znacznie głębsze, jak i płytsze.

zdjęcia: komfort.pl

Głęboki brodzik może pełnić funkcję mini wanienki dla dzieci, miejsca do namaczania prania lub stanowić namiastkę wanny służącą np. do kąpieli stóp. Z drugiej strony, może stanowić duże utrudnienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. W takich sytuacjach lepiej zainwestować w płytki brodzik lub kabinę walk-in.

Kabina prysznicowa bez brodzika, będąca de facto osłoniętą wnęką w łazience, to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Z pewnością bardzo dobrze wygląda, optycznie powiększając przestrzeń. W dużych łazienkach może być połączona z przestrzenią na wannę, tworząc swego rodzaju pokój kąpielowy o wyjątkowo luksusowym charakterze.

Kształt i wielkość kabiny oraz rodzaj brodzika to oczywiście niejedyne parametry, jakie należy wziąć pod uwagę. O tym, jaka kabina prysznicowa będzie najlepsza, nierzadko decyduje obecność dodatkowych akcesoriów, dzięki którym może stać się ona naprawdę wielofunkcyjna. Przykładem mogą być specjalne dysze do hydromasażu lub gadżety uprzyjemniające kąpiel — na przykład wbudowane radio Bluetooth. Jednocześnie należy pamiętać, że najważniejsze jest dopasowanie kabiny do wielkości pomieszczenia oraz ograniczeń, z jakimi mogą borykać się użytkownicy. Zadbanie o te kwestie to gwarancja komfortowej i przyjemnej kąpieli każdego dnia.

Zdjęcie główne: komfort.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*