Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Często słyszymy o sposobie ogrzewania budynków  za pomocą pomp ciepła. Czy warto zainwestować w to innowacyjne, a zarazem przyjazne dla środowiska rozwiązanie? Jak wygląda kwestia instalacji urządzeń? Czy montaż całej konstrukcji jest rzeczywiście tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać? Wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Na czym polega ta metoda ogrzewania?

Na wstępie warto omówić sposób, w jaki przebiega cały proces pozyskiwania ciepła. Pompy są urządzeniami, które pobierają ciepło z atmosfery, gruntu bądź wód gruntowych. Zdobytą w ten sposób energię oddają do instalacji centralnego ogrzewania i wykorzystują do pozyskania ciepłej wody użytkowej. Jest to mechanizm, który umożliwia również ochładzanie budynku podczas upałów, co czyni z niego istotnie komfortową i wartą uwagi inwestycję. Mimo, że sama instalacja nie jest skomplikowana, a urządzenia działają bardzo prosto i intuicyjnie, warto zatroszczyć się o to, by znaleźć dobrego specjalistę w tej dziedzinie. Montaż pompy ciepła stanowi najważniejszy etap całego przedsięwzięcia, od którego zależy późniejsze prawidłowe działanie maszyn.

Jak zatem przebiega instalacja?

 Zacznijmy od tego, że jest ona zależna od kilku czynników i nie w każdym przypadku będzie przebiegała w ten sam sposób. Pierwszym z nich jest niewątpliwie miejsce, w którym będzie można umieścić instalację. Istotna jest również powierzchnia, którą chcemy ogrzać, a także wielkość naszej działki. Od tego zależy rodzaj pompy, którą będziemy mogli wybrać. W przypadku większego terenu możemy zdecydować się na zamontowanie gruntowej pompy ciepła, a w innych sytuacjach musimy wybierać pomiędzy wodną lub powietrzną. Bardzo ważnym aspektem jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Musimy wówczas uwzględnić m.in. termoizolacyjność budynku, która znacząco wpływa jego na stan energetyczny. Podczas liczenia należy pamiętać również o dotychczasowym rodzaju ogrzewania i temperaturze jego zasilania. Nie można również pominąć głównych parametrów docelowej jednostki pompy ciepła. Z uwagi na to, że ze względu na to, że istnieje kilka rodzajów źródeł, które dostarczają energii montaż może wyglądać zupełnie inaczej. Przede wszystkim będzie się różnił ceną oraz poziomem zaawansowania prac. Do najprostszych należy montaż pomp powietrznych. Nieco bardziej skomplikowana będzie instalacja urządzeń, które opierają się na energii hydro i geotermalnej. Ze szczegółowymi etapami montażu zapoznasz się na stronie https://heatergo.pl/pompy-ciepla/. Warto mieć świadomość, że cała instalacja zależy także od tego, do czego pompa ma służyć. Oczywiste, że jeśli ma zapewnić ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym ogrzewaniu całego budynku, montaż będzie trudniejszy niż w pozostałych wypadkach.

Czy to się w ogóle opłaca?

Jest to zdecydowanie najczęstsze pytanie, jakie pada w przypadku tego rodzaju instalacji. Ludzie są z początku zaniepokojeni kosztami urządzeń i montażu oraz faktem, że inwestycja nie zwróci się od razu. Jednak odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco. Trzeba mieć świadomość, że montaż pompy ciepła pozwoli z czasem zaoszczędzić sporo na rachunkach związanych z utrzymaniem domu. Ponadto ich rosnąca popularność powoduje, że ceny wciąż spadają, więc możemy trafić na świetną ofertę w bardzo okazyjnej cenie. Całą instalację można też połączyć np. z panelami fotowoltaicznymi, co oznacza, że będziemy właścicielami ekologicznego, spójnego i energooszczędnego systemu. Kolejną zaletą jest to, że dzięki takiemu rozwiązaniu możesz się uniezależnić w pełni od paliw stałych, takich jak gaz czy też węgiel. Jak widać, taka inwestycja posiada mnóstwo zalet, zatem warto się nad nią poważnie zastanowić.    

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*