Jakie zasłony wybrać?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacja mieszkania to nie tylko wybór mebli, lecz również zakup odpowiednich dodatków. Eleganckie dywany, narzuty, poduszki, a także firany i zasłony sprawiają, że wnętrze nabiera zupełnie nowego charakteru. Dekoracje wykonane z tkanin potrafią ocieplić przestrzeń i nadać pomieszczeniom przyjemnego klimatu. Zasłony tworzą zarówno znakomitą oprawę dla okien, jak i pozwalają regulować ilość światła słonecznego, wpadającego do wnętrza. Na co zwrócić uwagę przy zakupie idealnych zasłon?

Jaką funkcję w mieszkaniu pełnią zasłony?

Odpowiednio upięty materiał pełni funkcję dekoracyjną i użytkową powierzchni przeszklonych, takich jak drzwi tarasowe, balkonowe oraz okna. Stylowe tkaniny często odgrywają rolę kotar odgradzających pomieszczenia. Aby zasłony charakteryzowały się wieloma praktycznymi zastosowaniami, warto zadbać o ich estetyczny wygląd i solidność wykonania. Ważne jest, aby tworzyły spójną całość z aranżacją wnętrz, w jakich się znajdują.

Niemniej jednak zasłony w głównej mierze służą do wprowadzenia niekonwencjonalnego klimatu i zapewnienia większego poziomu wyciszenia. Oprócz tego, dekoracje okienne chronią domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz pozwalają zachować prywatność z dala od wzroku wścibskich sąsiadów. Niektóre z nich oferują izolację akustyczną, co jest niezwykle wygodne zwłaszcza wtedy, gdy dom usytuowany jest nieopodal ruchliwej ulicy.

Ponadto odpowiednio dobrane zasłony optycznie zmieniają kształt pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki drapowaniu i marszczeniu, a także wzorom, ułożonym w pionie lub poziomie.

Zasłony w domu odgrywają różne role i prezentują się odmiennie w zależności od rodzaju powieszenia. Materiałowe dekoracje na okno mogą być wieszane na tunelu, kółkach, taśmie marszczącej lub szelkach.

Jak dobrać zasłony do pomieszczenia?

Wybierając zasłony do wnętrz, należy zwrócić szczególną uwagę na metraż pomieszczenia. Wbrew pozorom, wielkość pokoju ma ogromny wpływ na rodzaj i długość dekoracji okiennych. Chcąc zawiesić zasłonę w niewielkim salonie, kuchni lub łazience, należy postawić na delikatne i jasne warianty. Łagodne odcienie błękitu, beżu czy szarości świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ zasłony półprzezroczyste będą w stanie przepuścić światło dzienne, co optycznie powiększy pokój. Dopasowanie zasłony do salonu lub kuchni to nie lada wyzwanie dla każdego, kto chce stylowo urządzić mieszkanie.

Zasłony do dużego pokoju dziennego nie muszą charakteryzować się bladymi odcieniami. W przypadku pomieszczeń o wielkiej kubaturze ograniczeniem może okazać się jedynie wyobraźnia. Krzykliwe materiały z pewnością wprowadzą do wnętrza nieco ekstrawaganckiego i oryginalnego designu. Niemniej jednak można postawić na jasne zasłony, które podkreślą elegancki charakter wnętrza. Warto wiedzieć, że tkaniny na okno dobiera się zazwyczaj do koloru ścian.

Rodzaje zasłon i ich funkcje

Firany i zasłony należą do głównych dekoracji okiennych, które są popularne nie tylko w Polsce, lecz niemal na całym świecie. Zachwycające modele widnieją zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i pensjonatach, restauracjach, urzędach, hotelach etc. Aby upiększyć przeszkloną witrynę, można postawić na gotowe zasłony lub uszyć je na zamówienie. Bez względu na to, jaką opcję się wybierze, należy zwrócić szczególną uwagę na ich funkcję i przeznaczenie.

Zasłony panelowe

Ten rodzaj zasłon montuje się na suficie przy użyciu wielotorowych szyn, na ścianie lub wnęce okiennej. Taki wariant idealnie sprawdzi się w przypadku wąskich okien, a także takich, które są skierowane na wietrzną wystawę. Od tradycyjnych modeli różnią się elementami napinającymi lub obciążeniowymi, które za pomocą specjalnej szyny mogą przesuwać się w zależności od potrzeb.

Zasłony panelowe to innowacyjne rozwiązanie, pełniące funkcję dekoracyjną. Dodatkowo regulują ilość światła docierającego do pomieszczenia. Biorąc pod uwagę fakt, iż występują w wielu wariantach, idealnie sprawdzą się zarówno do małych, jak i dużych wnętrz.

Zasłony zaciemniające

W każdym domu jest takie miejsce, w którym mieszkańcy chcą się wyciszyć i zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Z pewnością do takich pomieszczeń można zaliczyć sypialnię. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki snu, należy wybrać zasłony wykonane z nieco grubszych materiałów. Dzięki nim można zagwarantować sobie dobry wypoczynek poprzez ochronę przed promieniami słonecznymi. Dekoracje uszyte z gęstych i grubych materiałów o nieprześwitującym splocie są również idealnym wyborem do pokoju dziecięcego, a także młodzieżowego. Znakomitym przykładem tego typu kotar są zasłony welurowe, wyróżniające się niesamowitą miękkością i przepięknym, ponadczasowym wyglądem.

Zasłony dekoracyjne

Jak sama nazwa wskazuje, zasłony dekoracyjne mają za zadanie upiększyć i podkreślić charakter wnętrza. Wykorzystywane są głównie w pokojach dziennych, a także salonach. Ozdobne modele w większości przypadków słabiej blokują światło dopływające z lamp ulicznych i nie chronią przed nadmiarem promieni słonecznych. Niemniej jednak charakteryzują się tym, że są bardzo zwiewne i lekkie. Przykładem tego typu produktów są zasłony lniane, zapewniające nieco lepsze krycie od modeli wykonanych z szyfonu czy tiulu.

zasłony w sypialni
Fot.: Pexels/pixabay.com

Jaki materiał na zasłony?

Przed zakupem idealnych zasłon, należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaką funkcję będą pełnić w pomieszczeniu. Nie ulega wątpliwości, że muszą współgrać z wystrojem całego wnętrza. Można zarówno uszyć, jak i wybrać gotowe zasłony, wykonane z różnych tkanin. Nieograniczone możliwości sprawiają, że warto zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii.

Decydując się na kupno dekoracji okiennych, koniecznie trzeba sprawdzić typ karniszy i dopasować do nich metodę mocowania. Materiał zwykle zawieszony jest na metalowych szelkach lub kółkach, co dodatkowo podkreśla nowoczesny styl zasłon. W sklepach najczęściej można znaleźć klasyczne modele, zapinane na „żabki”.

Eleganckie i wzorzyste zasłony są najczęściej wykonane z mocnych materiałów, takich jak welur, tafta, żakard itp. Solidnie uszyte modele powinny być na tyle grube, aby nie przepuszczały nadmiaru światła, a jednocześnie lekkie, żeby nie były kojarzone z teatralną kurtyną. Zasłony muszą wyróżniać się odpornością na uszkodzenia i wielokrotne pranie, a także nie mogą się łatwo gnieść i płowieć.

Materiały lekkie, czyli wszelkiego rodzaju woale, tiule oraz poliester nie zatrzymują dźwięków dochodzących z ulicy. W niewielkim stopniu blokują promienie słoneczne, jednakże są łatwiejsze w pielęgnacji. Zwiewne i kolorowe zasłony sprawdzą się doskonale w subtelnych aranżacjach. Z pewnością będą harmonizować z romantycznym wystrojem wnętrza, a tkaniny z delikatnym połyskiem podkreślą elegancki design.

Jaka długość zasłon będzie odpowiednia?

Modne zasłony to przede wszystkim takie, które pasują do wymiarów okna. Te ozdoby okienne najlepiej wyglądają w dwóch standardowych długościach – od karnisza do połogi oraz od karnisza do parapetu. Idealne dopasowanie zasłon zależy w dużym stopniu od rodzaju pomieszczenia. W industrialnych salonach z pewnością znakomicie sprawdzą się modele o długości 250-300 centymetrów. Długi materiał będzie sięgał do samej podłogi lub swobodnie się na niej ułoży, co nada aranżacji przytulnego klimatu.

W pokojach, w których meble znajdują się bardzo blisko okna, należy zawiesić zasłony o długości do parapetu. W niektórych przypadkach można pokusić się o modele kończące się minimum 2 centymetry nad podłogą.

Podsumowanie

Zasłony w mieszkaniu podkreślają styl aranżacji wnętrza, a także pomagają stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę. Niemniej jednak przed wyborem odpowiednich dekoracji okiennych, należy dokładnie sprawdzić ich właściwości zaciemniające. Nie należy również zapominać o doborze koloru zasłon – odcień płótna powinien kontrastować z farbą pokrywającą powierzchnię ścian.

Zdjęcie główne: Carlos Caamal/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*