Mycie dachu – sposób na poprawę wyglądu pokrycia

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Po ułożeniu dachu liczymy na to, że będzie on służył nam długo i efektownie. Niestety trudno jest utrzymać poszycie w nienagannej formie, bo przecież narażone jest ono na ciągły kontakt z wodą, słońcem, mrozem. Różnice temperatur, zmieniające się warunki atmosferyczne, ale też drobne uszkodzenia mechaniczne powodują pogorszenie estetyki dachówek czy blachy. Na tym etapie warto rozważyć mycie poszycia, które w zadziwiający sposób pomaga przywrócić dachowi utracony blask i utrzymać go w dobrej kondycji na dłużej.

Mycie dachu – dlaczego jest ważne?

Dopiero z perspektywy, wyglądając przez okno dachowe lub wychodząc na balkon można zauważyć zabrudzenia na poszyciu dachowym. Problemem jest to, że nie da się samodzielnie ich usunąć, bo z poziomu parteru, nie dotrzesz do wyższych kondygnacji budynku. Nie można podejmować prób alpinistycznych, bo wspinaczka po mokrym dachu mogłaby się skończyć tragicznie. Mycie dachu nie powinno być także odkładane w nieskończoność. To prosta droga do powstania trwałych zabrudzeń, a nawet ryzyko wystąpienia usterek poszycia.

Na czym polega mycie dachu?

Mycie dachu to proces wieloetapowy. Przede wszystkim wymaga indywidualnej oceny, w jakiej kondycji jest dach, jakich metod należy użyć, żeby oczyścić go z zabrudzeń bez naruszania struktury materiału. Istotne jest, z jakim problemem mamy do czynienia – czy zwalczamy mech, rdzę, nagromadzony kurz i pył, sadzę, soki z drzew, liście w rynnach, odchody ptaków. Zazwyczaj na dachach mamy przekrój wszelkich zabrudzeń, stąd konieczność szerokiego i mądrego działania kompleksowego. Są to 4 podstawowe kroki:

  • sprawdzenie stanu technicznego,
  • nałożenie środka, który neutralizuje algi, grzyby, zwalcza ich zarodniki,
  • ściąganie zabrudzeń myjkami spalinowymi – mycie pod ciśnieniem,
  • wymiana uszkodzonych dachówek, naprawa poszycia.

Komu zlecić mycie dachówki?

Mycie dachówki wymaga dokładności, wiedzy, precyzji, ale też odpowiednich kwalifikacji oraz specjalistycznych narzędzi dostępowych. Stosowanie technik alpinistycznych jest tutaj jedyną opcją, dlatego trzeba znaleźć firmę specjalizującą się w tego typu usługach. Zazwyczaj, oprócz mycia poszycia, zajmuje się ona wymianą uszkodzonych dachówek czy impregnacją, która zabezpiecza dach przed kolejnymi zabrudzeniami. Szerzej przeczytasz o tym w artykule: Dlaczego warto czyścić dach regularnie?

Jakie są efekty mycia dachów?

Dobrze wykonanie mycie dachu skutkuje widoczną poprawą jego wyglądu oraz kondycji technicznej. To pozytywnie wpływa na wizerunek całej nieruchomości. Poszycie będzie prezentowało się jak nowe – pełne blasku, czyste, odporne na działanie czynników pogodowych mających wpływ na wygląd i jakość dachówek betonowych czy ceramicznych.

Warto pamiętać i co jakiś czas zlecać mycie dachów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu oraz detergentów. Zabrudzenia dachu, zwłaszcza mchami, porostami, grzybami, glonami, bakteriami to nie tylko kwestia estetyki, ale też ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*