Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup nowego lokum to ogromna inwestycja na wiele lat, dlatego wszystkie decyzje związane z wyborem mieszkania powinny być przemyślane i świadome. Przy zakupie domu lub mieszkania często pojawiają się różnego kwestie, o których na co dzień się nie myśli. Podpowiadamy, na jakie bardziej lub mniej oczywiste aspekty należy zwracać uwagę przy kupowaniu własnej nieruchomości.  

Lokalizacja  

Przy wybieraniu mieszkania na swoje stałe miejsce na Ziemi, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego lokalizację. Dojazd do pracy, połączenia komunikacji miejskiej, odległość od szkół, sklepów, ośrodków sportowych. Należy pamiętać, że kupione mieszkanie własnościowe jest zazwyczaj stałym miejscem zamieszkania na kilkadziesiąt lat, więc nawet, jeśli teraz pracujesz w miejscu, do którego masz bardzo szybki dojazd, za kilka lat konieczne może okazać się dojeżdżanie do samego centrum miasta. To samo tyczy się żłobków, przedszkoli i szkół nawet, jeśli na obecną chwilę nie masz dzieci. 

Lokalizacja i odległości od ważnych punktów są również istotne podczas przeprowadzki Poznań czy inne duże miasto wymuszają często przemierzanie naprawdę dużych odległości z punktu A do punktu B. Przewożenie rzeczy jest przedsięwzięciem jednorazowym, jednak jeśli masz wykupiony na stałe garaż czy piwnicę w jakimś lokalu, warto rozważyć szukanie mieszkania w rozsądnej odległości od tych miejsc.     

Dobre wykończenie mieszkania   

Nieważne czy kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej, czy odbierasz nowy lokal w stanie deweloperskim na modnym osiedlu, zwróć uwagę na to, jak wykończona jest baza lokalu. Czy ściany będzie można od razu malować, czy konieczne będzie wyrównywanie ich i poprawki po ekipie budowlanej. Dowiedz się, czy zapewniona jest dobra izolacja podłogi oraz czy pojawiają się w mieszkaniu jakieś problemy związane z ogrzewaniem czy instalacją gazową lub kanalizacyjną. Wszystkie te aspekty, choć z pozoru niewielkie, będą generowały kolejne koszty przy pracach wykończeniowych. Oczywiście, że do ceny mieszkania należy doliczyć jeszcze dodatkowe pieniądze, jakie trzeba będzie wydać na remont, jednak im lepszy jest stan początkowy mieszkania, tym mniej trzeba w nie później zainwestować. Mieszkania w naprawdę wysokim standardzie wykończenia deweloperskiego możesz znaleźć na stronie https://proneko.pl/

Koszty utrzymania mieszkania  

Kupując mieszkanie w bloku lub w kamienicy należy dowiedzieć się wcześniej, jaki dostawca energii, ciepła i gazu obsługuje dany budynek. Dzięki temu będziesz w stanie oszacować koszty życia w takim miejscu. Do wysokości raty kredytu musisz jeszcze doliczyć opłaty, jakie jak rachunki za prąd, wodę i gaz, opłatę za wywóz śmieci, czynsz i media. Czasem okazuje się, że koszt życia w takim mieszkaniu jest absurdalnie wysoki i lepiej jest zrezygnować z niego, na rzecz innego, bardziej przystępnego budynku. Niestety, z opłatami za mieszkanie będzie trzeba się pogodzić nawet po spłaceniu kredytu w banku, dlatego, mając przed sobą perspektywę wielu kolejnych lat w tym samym miejscu, weź pod uwagę comiesięczne koszty, jakie będzie generować mieszkanie. Pamiętaj też o tym, by patrzeć na rodzaj ogrzewania w lokalu, ponieważ to też ma w sezonie grzewczym ogromny wpływ na wysokość czynszu i rachunków.  

Zdjęcie główne: pexels.com/SevenStorm JUHASZIMRUS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*