Oświetlenie na taras – jak je zaplanować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przydomowe tarasy to miejsca aranżowane jako dodatkowy pokój dzienny, wykorzystywany gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają. Spożywa się na nim posiłki, wypoczywa, spotyka z rodziną lub znajomymi.

Oprócz praktycznych i wygodnych mebli w takim miejscu nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia, które zapewni komfort i bezpieczeństwo, jeśli zapragniemy zrelaksować się na tarasie również po zapadnięciu zmroku.

O czym trzeba pamiętać, gdy pragnie się zaaranżować oświetlenie przydomowego tarasu? Co zrobić, by nie generowało ono nadmiernych kosztów i było przy tym w pełni funkcjonalne? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Oświetlenie na taras – nowoczesne lampy do różnych celów

Na tarasach i balkonach naprawdę trudno się obyć bez oświetlenia. To dzięki niemu da się korzystać z tej strefy również w nocy. Czasami przecież pogoda bywa wiosną i latem naprawdę piękna, więc można przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu do późnych godzin wieczornych. Do tego celu trzeba mieć jednak odpowiednie lampy zewnętrzne, jak choćby produkty z oferty sklepu Lampy.it.

Większa liczba opraw tworzy spójny system oświetleniowy, dopasowany do specyfiki danej przestrzeni. Da się więc bezpiecznie się przemieszczać, relaksować na kanapie z kubkiem ulubionego napoju albo organizować wieczorne przyjęcie dla rodziny i znajomych.

Lampy na tarasie to także ciekawy element całościowej aranżacji. Zdobią przestrzeń i sprawiają, że staje się ona jeszcze przytulniejsza i przyjaźniejsza dla wszystkich użytkowników.

Jakie lampy wprowadza się na taras?

Aby stworzyć optymalne warunki na tarasie, należy oczywiście dobrać właściwe oprawy oświetleniowe. Poszukiwania ideałów warto zacząć od przyjrzenia się danej przestrzeni.

Na otwartym tarasie chętnie umieszcza się praktyczne oświetlenie na elewację, w tym zwłaszcza:

  • kinkiety,
  • reflektory,
  • oczka wpustowe.

Takie lampy da się też wykorzystać na dużych tarasach zadaszonych i zabudowanych. Oprócz nich stosuje się tam również:

  • lampy stojące,
  • lampy wiszące.

Zazwyczaj dla uzyskania odpowiedniego efektu, trzeba wykorzystać przynajmniej kilka opraw, pozwalających na równomierne doświetlenie całej przestrzeni i dostosowanie jej do potrzeb użytkowników.

Warto wybierać takie oprawy, które nie tylko idealnie spełniają swoją rolę, ale też wpisują się w aranżację przestrzeni. Więcej na temat doboru lamp do różnych ogrodów można przeczytać na przykład na stronie: http://www.domkreator.pl/.

Lampy solarne czy tradycyjne na taras?

Intensywny rozwój technologiczny w branży oświetleniowej sprawia, że z roku na rok na rynku pojawiają się coraz bardziej zróżnicowane produkty. Obecnie jako oświetlenie zewnętrzne na taras można wykorzystać:

  • lampy zasilane z sieci,
  • lampy solarne.

W pierwszym przypadku wszystkie oprawy oświetleniowe muszą być podłączone do domowej sieci elektrycznej. W drugim, każda z lamp jest wyposażona w panele fotowoltaiczne, które zbierają i magazynują promienie słoneczne w ciągu dnia, przetwarzają je na energię, wykorzystywaną przez lampy w nocy do oświetlenia ogrodu.

O ile standardowe lampy są niezawodne i gwarantują optymalne natężenie światła, o tyle oświetlenie solarne ogrodu to olbrzymia oszczędność oraz szansa na bardziej ekologiczne oświetlenie zewnętrzne dla domu. Trzeba jednak pamiętać, że taka lampa nie sprawdzi się w miejscu zacienionym pod dachem.

Oświetlenie na taras – nie tylko estetyka produktów

Każda lampa ogrodowa, solarna i klasyczna, musi być solidna i trwała. Ze względu na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie produkty wykonuje się z materiałów odpornych na działanie wilgoci i zmiany temperatury.

Oprawy powinny być oznaczone jako modele o wysokim współczynniku IP, co potwierdza dobrą szczelność konstrukcji. Dzięki temu do ich wnętrza nie dostaną się pyły i wilgoć, które mogłyby uszkodzić lampę i doprowadzić do zwarcia w instalacji.

Modne i energooszczędne lampy na taras

Nowoczesne oświetlenie tarasu coraz częściej bywa planowane jako całościowy system, o sporych walorach estetycznych i dobrej funkcjonalności. Duże grono użytkowników stawia na modele współpracujące z energooszczędną technologią LED, a nawet wybiera lampy zasilane energią solarną.

Dzięki temu dba się o domowy budżet oraz zmniejsza zużycie prądu z sieci, na czym korzysta nie tylko gospodarstwo domowe, ale też środowisko naturalne.

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*