Rodzaje rolet okiennych i ich zastosowanie

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rolety stały się nieodłącznym elementem wystroju naszych wnętrz. Świetnie sprawdzają się w domu, biurze czy instytucjach publicznych. Ich wszechstronne zastosowanie i możliwość zaadaptowania do każdego wnętrza sprawiają, że cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet okiennych. Jak więc dobrać rolety by spełniały nasze wymagania? Przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się każdej z dostępnych opcji i poznać ich właściwości, tak by cieszyły nasze oko oraz idealnie chroniły przed promieniami słonecznymi. W tym artykule omówimy zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne dostępne na polskim rynku.

Rolety wewnętrzne

Rolety dzień noc na ramie okiennej

Rolety wewnętrzne — w tym pojęciu mieszczą się wszystkie rodzaje rolet okiennych montowanych wewnątrz budynku. Mają one za zadanie osłonić wnętrze od nadmiernego promieniowania słonecznego oraz uchronić przed wzrokiem sąsiadów. W miejscu pracy przede wszystkim zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia (biura przeważnie mają duże okna). Rodzaje rolet wewnętrznych opisujemy poniżej.

Rolety plisowane

Rolety plisowane, czy inaczej mówiąc żaluzje plisowane lub plisy, przeznaczone są nie tylko do typowych okien, ale także do tych o nietypowych kształtach (trójkątne na poddaszu, okrągłe, a nawet trapezowe, czy na okna dachowe). Żaluzje plisowane są świetną alternatywą dla rolet dzień noc czy rzymskich. Główną zaletą tych rolet okiennych jest to, że nie potrzebują tzw. skrzynki na zwijający się materiał rolety. Pozwalają także na swobodną regulację zasłonięcia w dwóch wariantach — zwijane z dołu do góry i w obie strony. Roleta w formie harmonijki zwija się równolegle na całej swojej długości. Plisy idealnie dolegają do okna (także w wersji na okna dachowe), dzięki czemu dostęp do okna jest nieograniczony. Żaluzje plisowane świetnie sprawdzą się na dużych oknach balkonowych, biurach jak i w przypadku okien dachowych.

Rolety rzymskie

Są jedną z nowoczesnych osłon okiennych. Łączą ze sobą funkcjonalność, jaką mają rolety klasyczne z bardzo dekoracyjnym charakterem zasłony. Bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach domowych czy biurach. Rolety rzymskie zwijają się falami ku górze, tworząc niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Wyższej klasy modele są wzmocnione fiszbinami, dzięki którym materiał rolety składa się równomiernie. Rolety rzymskie są doskonałą alternatywą dla rolet zwijanych, a przede wszystkim klasycznych firan czy zasłon.

Rolety dzień noc

Rolety dzień noc występują w wielu wariantach kolorystycznych. Są innowacyjnym i najbardziej popularnym na rynku systemem dekoracji okiennej. Najczęściej spotykane są w domach, ale świetnie sprawdzą się w biurze czy hotelach. Rolety te składają się z dwóch warstw materiałów zachodzących na siebie. Dzięki temu możliwa jest regulacja dopływu promieni słonecznych do pomieszczeń. Sam montaż rolet dzień noc nie jest zbytnio skomplikowany. Nie potrzebne jest wiercenie otworów, montuje się je na ramie okiennej, bez ingerencji w okno. Tego typu rolety posiadają wbudowany mechanizm, który umożliwia zatrzymanie rolety w wyznaczonym miejscu. Oprócz tego rolety te wyposażone są w prowadnice żyłkowe, które utrzymują materiał przy szybie.

Rolety austriackie

Rolety austriackie to niewątpliwie alternatywa dla tradycyjnych zasłon. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką dekoracyjnością. W przeciwieństwie do rolet rzymskich (gdzie materiał rolety zwija się równomiernie na całej długości) w roletach austriackich materiał układa się w efektowne fałdy. Fale utworzone z obfitych marszczeń tworzą niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Istnieją dwie możliwości montażu tego typu rolet — do sufitu lub na ścianie bezpośrednio nad oknem. Rolety austriackie uważane są przede wszystkim za element ozdobny wnętrza, a nie jak w pozostałych przypadkach rolet za system do zaciemniania pomieszczenia. Rolety te świetnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, do nowoczesnych jadalni czy salonów.

Rolety wolnowiszące i rolety w kasecie

Większość z wyżej wymienionych rodzajów rolet może być montowana w kasecie jak i systemie wolnowiszącym. Rolety montowane w kasecie dają gwarancję pełnego zasłonięcia okna bez odwijania się rolety, natomiast rolety wolnowiszące zajmują mniej miejsca na oknie. Wybór systemu montażu zależny więc będzie od preferencji kupującego. Te i inne rolety (Kraków i okolice) można zamówić w taniezaluzje.pl.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrzna łatwa w utrzymaniu czystości

Rolety wewnętrzne to nie jedyny rodzaj rolet dostępny na rynku. Coraz większą popularnością cieszą się rolety zewnętrzne,które – jak sama nazwa wskazuje – montowane są na zewnątrz budynku. Chronią nie tylko przed nadmierną ingerencją słońca, złymi warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim stanowią element zabezpieczający nasz dom czy garaż. Poniżej omówimy kilka rodzajów rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne dostawne

Za rolety dostawne uznaje się te montowane na elewacji budynku lub we wnęce okiennej. Głównym przeznaczeniem rolet dostawnych jest montaż na istniejących budynkach. Dzięki temu są najbardziej popularne na rynku. Roleta zwija się do specjalnej skrzynki aluminiowej umieszczonej na ścianie lub w ościeżnicy. Elementy rolety wykonywane są z wysokiej jakości aluminium. Rolety zewnętrzne mogą być dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, co sprawia, że można je idealnie dobrać do elewacji czy drzwi. Dodatkowe zabezpieczenia wbudowane w roletę w znacznym stopniu utrudniają jej otwarcie lub wyważenie od zewnątrz.

Rolety zewnętrzne Exte – PVC

Jest to system roletowy stanowiący integralną część z oknem, dzięki czemu daje możliwość całkowitego ukrycia skrzynki i prowadnic. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że jego zastosowanie możliwe jest wyłącznie przy montażu stolarki okiennej lub jej wymianie.

System Exte to przede wszystkim:

  • szeroki wybór kolorystyczny,
  • możliwość połączenia z moskitierą,
  • prosty montaż,
  • integracja z każdym rodzajem okna (PCV, aluminium, drewno),
  • całkowicie schowany system rolety.

Ten rodzaj rolet cieszy się ogromnym uznaniem wśród architektów i wykonawców budowlanych dzięki łatwemu dopasowaniu kolorystycznym i montażu wraz z oknem.

Rolety zewnętrzne Integro

Jest to rodzaj rolet zewnętrznych przeznaczony do systemu podtynkowego. Zaletą jest możliwość montażu zarówno w nowych budynkach, jak już istniejących (zastosowanie na już istniejących obiektach jest możliwe po wykonaniu zmian w obrębie nadproża). Skrzynki rolet są zabudowane, wkomponowane w elewację budynku, dzięki czemu stają się jej integralną częścią. System INTERGO pozwala nie ingerować w konstrukcję okna czy drzwi, daje możliwość montażu moskitiery oraz ma doskonałą izolację termiczną.

Dostępna różnorodność kolorystyczna to możliwość idealnego dopasowania do istniejącej kolorystyki okien czy drzwi. Atutem tych rolet jest także wbudowany system blokujący możliwość podniesienia i wyważenia rolety.

Co warto wiedzieć przed zakupem rolet okiennych?

mężczyzna montujący roletę na oknie

Producenci rolet — zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych — oferują szeroki wybór materiałów, z jakich wykonane są rolety. Począwszy od klasycznych po te bardziej wyrafinowane. Dostępne tkaniny i ich rodzaje z pewnością pozwolą na idealne dobranie rolety do pomieszczenia czy otaczającego terenu.

Ważną kwestią jest także sposób montażu rolet. Możliwy jest montaż do ściany czy okna. Coraz częściej jednak wybierany jest montaż bezpośrednio na ramie okiennej lub listwie przybyszowej. W takich przypadkach rolety wyposażone są w dodatkowe prowadnice boczne.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, na rynku istnieje wiele rodzajów rolet wewnętrznych i zewnętrznych. Producenci rolet coraz bardziej dostosowują się do wymogów konsumentów i trendów panujących na rynku. Tak więc wybór rolety, czy to pod względem kolorystycznym, czy biorąc pod uwagę rodzaj osłony, będzie zależał wyłącznie od naszego gustu i zasobów finansowych.

Warto jednak przed wyborem rolet okiennych przemyśleć styl pomieszczenia i to, jaki rodzaj rolety chcemy zastosować, tak by całość aranżacji wnętrza współgrała ze sobą.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*