W jaki sposób działa trutka na myszy?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Trudno o bardziej skuteczny środek walki z gryzoniami niż klasyczna trutka. Często kojarzy się ona z białym proszkiem lub granulatem, aczkolwiek w sprzedaży można znaleźć szereg innych i znacznie bardziej pomysłowych form preparatów przeciwko małym gryzoniom. Co warto wiedzieć na ich temat i jakie rozwiązania – poza samym truciem – mogą uniemożliwić myszom rozprzestrzenianie się w domu i nie tylko?

Jak działa trutka na myszy?

Działanie trucizn na gryzonie jest bardzo proste. W ich składzie zawarto m.in. szereg toksyn, które po wchłonięciu przez organizm zwierzęcia zaczynają zatruwać cały organizm. Zwykle ich działanie rozpoczyna się od układu pokarmowego, a kończy na układzie nerwowym. Zasadą nr. 1 wszystkich sprawdzonych środków przeciwko gryzoniom jest powolny czas uśmiercania zwierzęcia. Myszy, szczury i inne podobne gryzonie są zwierzętami niezwykle inteligentnymi. Zbyt szybko uwalniana trucizna mogłaby wzbudzić ich podejrzenia, co znacząco zmniejszyłoby skuteczność podawanego preparatu. Tymczasem dobra trutka musi mieć zdolność niszczenia nawet dużych grup zwierząt. Dlatego produkty te zabijają myszy w czasie od 48 godzin do nawet… 7 dni.

Specyfika trutek – podstawowe informacje na ich temat

Preparaty na myszy i inne gryzonie wcale nie są sobie równe. Wręcz przeciwnie – różnią się one składem chemicznym, postacią, a nawet sposobem wykorzystania. Mało tego – niektóre z nich mają dość specyficzne właściwości, które jednak (biorąc pod uwagę ich zastosowanie) są jak najbardziej praktyczne.

Trutka w postaci granulatu to najpopularniejszy sposób eksterminacji myszy i pozostałych gryzoni. Można ją łatwo rozsypać w dowolnym miejscu i już po około 2 – 3 dniach zauważyć pierwsze efekty jej stosowania. Warto podkreślić, że większość tego typu produktów posiada swój własny, niezwykle atrakcyjny dla myszy zapach. Dzięki temu zawarte w niej toksyny są bardzo chętnie wchłaniane przez zwierzęta.

Alternatywną odmianą trutek na gryzonie jest ich forma płynna. Dodaje się ją najczęściej do wody, dzięki czemu zwierzęta chętnie ją wchłaniają. Należy przy okazji podkreślić, że produkty tego typu stosuje się głównie latem, gdy temperatury za oknem są dość duże. Dzięki temu zwiększa się ilość wchłanianej przez zwierzęta wody i przyspiesza się proces niszczenia danego stada. Na marginesie warto podkreślić, że substancje te mają zwykle bezbarwny kolor, dzięki czemu nie wzbudzają one podejrzeń wśród zwierząt.

Trutki w saszetkach to bardzo często wykorzystywany sposób uśmiercania gryzoni. Ich najważniejszą zaletą jest charakterystyczna żelowa forma. Dzięki temu trutkę można łatwo dodać do pokarmu, a co za tym idzie – zwiększyć jej skuteczność. Wyroby te charakteryzują się bardzo przyjemnym zapachem, dzięki czemu również i one skutecznie przyciągają małe zwierzęta. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie zwierzęta mają łatwy dostęp do pokarmu.

Specyficzne właściwości trutek na myszy

Dzisiejsze preparaty na myszy to coraz bardziej wyspecjalizowane produkty, których zadaniem jest wyeliminowanie nawet bardzo dużych stad gryzoni. Niestety, samo zabicie zwierzęcia i jego późniejsze usunięcie, to dwie zupełnie inne kwestie. Dlatego większość trucizn na myszy posiada w swoim składzie substancje wysuszające, a nawet mumifikujące. To dzięki nim martwe zwierzę nie rozkłada się, co oczywiście wiąże się z brakiem charakterystycznego, bardzo nieprzyjemnego zapachu. Poza tym usunięcie zmumifikowanych zwierząt jest dużo łatwiejsze.

Jak uniknąć myszy, szczurów i innych gryzoni?

„Walka na śmierć i życie” to ostatnia linia obrony przed gryzoniami. Dużo skuteczniejszym i bardziej humanitarnym rozwiązaniem będzie ograniczanie ich populacji w obrębie domu, mieszkania lub magazynów żywności. O ile zatem w pierwszych dwóch przypadkach wystarczy wprowadzić elementarne zasady higieny i czystości, o tyle w przypadku magazynów żywności i innych, dużych obiektów, konieczne będzie:

– wprowadzenie harmonogramu czyszczenia wybranych przestrzeni magazynowych,

– pakowanie żywności do specjalnie zabezpieczonych i hermetycznych pojemników (np. technologia pakowania próżniowego),

– zabezpieczenie budynku przed pojawianiem się kolejnych zwierząt (np. uszczelnienie elewacji) itd.

Stosowanie preparatów na myszy, a bezpieczeństwo mieszkańców

Trucizna na myszy zawiera w swoim składzie mnóstwo niebezpiecznych związków chemicznych, które mogą być groźne również dla ludzi i dużych zwierząt. Pomieszczenia w których przeprowadza się deratyzację powinny być odpowiednio oznaczone. Co więcej, trutka może być szkodliwa zarówno pod kątem fizycznym (np. dotyku z powierzchnią skóry), jak również np. oddechowym, to jest poprzez wdychanie oparów. Jeśli dojdzie do przypadkowego kontaktu trucizny ze skórą, należy dokładnie przemyć wybraną część ciała. Warto też zwrócić uwagę na ewentualnie zmiany dermatologiczne, jakie mogą się na skutek tego pojawić.

Podsumowując, każda trutka na myszy – i to niezależnie od swego składu – jest substancją niebezpieczną również dla ludzi i zwierząt. Na szczęście większość z nich nie wywołuje natychmiastowych podrażnień skórnych.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*