Wentylacja – co powinieneś wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wentylacja, czyli cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią zewnętrzną, jest jednym z elementów, który może znaczenie wpłynąć na jakość naszego życia w danym mieszkaniu czy biurze. Czy można coś zrobić, żeby wentylacja działała lepiej a każdy domownik czy pracownik mógł cieszyć się świeżym powietrzem? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu. 

1. Dlaczego poprawna wymiana powietrza jest taka ważna?

2. Wentylacja grawitacyjna — najprostszy sposób na wymianę powietrza

3. Dla kogo wentylacja mechaniczna?

4. Przegląd wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Dlaczego poprawna wymiana powietrza jest taka ważna?

Zła jakość powietrza, którym oddychamy, ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Może ona powodować bóle głowy, poczucie zmęczenia, podrażnienia błon śluzowych, a nawet choroby układu oddechowego. W źle wentylowanym pomieszczeniu często znajdują się składniki smogu, czy dym papierosowy. Dobra wentylacja usuwa także z pomieszczenia zarodniki pleśni i grzybów czy pyłki, co jest niezwykle ważne w szczególności dla alergików. Dodatkowo, w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji bardzo ciężko jest zachować właściwą dla nas wilgotność powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak ważna jest wentylacja, przeczytaj ten artykuł.

System wentylacji

Wentylacja grawitacyjna — najprostszy sposób na wymianę powietrza

W większości budynków stosuje się wentylację grawitacyjną. Zasada działania wentylacji grawitacyjnej opiera się na zjawisku konwekcji — ogrzane powietrze wewnątrz charakteryzuje się mniejszą gęstością od zimnego napływającego z zewnątrz. Z tego powodu unosi się do góry pomieszczenia i jest odprowadzane przez kratki i specjalne przewody wentylacyjne na zewnątrz. Aby wentylacja grawitacyjna mogła działać poprawnie, muszą być spełnione dość nietypowe warunki, jak nieszczelności budynku, czy okien (można też zamontować nawiewniki okienne). Z tego powodu wentylacja grawitacyjna jest coraz częściej wypierana przez wentylację mechaniczną.

Dla kogo wentylacja mechaniczna?

Aby ograniczyć jeszcze bardziej zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, coraz częściej stosuje się systemy wentylacyjne zapewniające stałą wymianę powietrza przy użyciu wentylatorów. Dzięki tego typu rozwiązaniu wydajność wentylacji nie jest zależna od warunków atmosferycznych. Istnieje także wersja wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła, czyli tak zwana rekuperacja. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze, a do wewnątrz zasysa nowe, które przejmuje ciepło powietrza odprowadzonego, Za ten proces odpowiada wymiennik ciepła. Następnie powietrze jest filtrowane i wysyłane do pomieszczenia. Rekuperacja dobrze sprawdza się jako wentylacja budynków, hal i magazynów.

Montaż wentylacji mechanicznej

Dzięki wielu zaletom jest także często wybierana jako wentylacja do biura. Jeśli chodzi o montaż systemu wentylacji mechanicznej, powinien być on robiony przez wyspecjalizowaną firmę, która później będzie odpowiedzialna także za serwis wentylacji tego typu. Przed podjęciem współpracy z danym przedsiębiorstwem warto przeczytać opinie klientów, co zwiększy szansę na wybór odpowiedniego wykonawcy.

Przegląd wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej

Zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, okresowemu, corocznemu przeglądowi podlega wentylacja grawitacyjna. Ustawa nie określa wymogów co do przeglądów wentylacji mechanicznej, jednak warunkują to producenci elementów mechanicznych, wchodzących w skład tego typu systemu. Pomiary wentylacji, będące częścią takiego przeglądu, polegają na sprawdzeniu wydajności wentylacji nawiewnej i wyciągowej, poziomu hałasu, temperatury, czy ciśnienia. 

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*