Okap wiszący czy blatowy? Jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W kuchni najważniejsze są praktyczne sprzęty, które ułatwią i umilą codzienne funkcjonowanie. Trudno na przykład wyobrazić sobie gotowanie bez okapu. Jaki model będzie najlepszy? Pomagamy wybrać.

Główna funkcja okapu kuchennego polega na usuwaniu zapachów i pary wodnej, które powstają w trakcie gotowania. To właśnie dzięki działaniu okapu kuchenne urządzenia i sprzęty, meble oraz ściany nie zostają pokryte tłustym osadem, który trudno usunąć, a po mieszkaniu nie roznoszą się intensywne zapachy. Poza tym odpowiednio dobrany okap może podkreślać wystrój kuchni i być jej (funkcjonalną) ozdobą.

Wśród rodzajów okapów, które spotkamy na rynku, można wymienić:

  • podszafkowe,
  • kominowe (przyścienne),
  • wyspowe,
  • sufitowe,
  • teleskopowe,
  • narożne,
  • uniwersalne,
  • blatowe.

Wybierając okap, należy uwzględnić kilka czynników, między innymi umiejscowienie otworu wentylacyjnego, ilość miejsca w kuchni czy jej aranżację. Warto także zwrócić uwagę na filtry w okapie, tryb wyciągu, sterowanie mechaniczne i elektroniczne, średnicę wylotu powietrza, dodatkowe funkcje oraz maksymalną wydajność sprzętu.

Wśród wymienionych typów okapów dobrymi parametrami cechują się okapy wyspowe (wiszące) i blatowe. Poniżej przedstawiamy, co warto o nich wiedzieć.

Okap wiszący – czym się wyróżnia?

Okap wiszący, a właściwie wyspowy, należy do tych najbardziej zaawansowanych, a przez to najdroższych. Jest złożony z podstawy i rury odprowadzającej. Sprawdza się szczególnie w tych kuchniach, w których na środku pomieszczenia znajdują się wyspy z zamontowaną płytą grzewczą. Ten typ okapów montuje się nie do ściany, a do sufitu.

Okapy wiszące cechują się wysoką wydajnością i mocniejszymi silnikami, ale są też dosyć spore – ich szerokość wynosi około 90 cm, więc kuchnia, w której miałby być zamontowany taki model, powinna mieć co najmniej 20 m². Należy również pamiętać, że szerokość okapu wyspowego nie może być mniejsza od szerokości płyty grzewczej. Węższe od płyty mogą być jedynie cylindryczne okapy z pochłanianiem szczelinowym.

Wyspowe okapy chętnie są wybierane do nowoczesnych kuchni, często bowiem odznaczają się – poza funkcjonalnością – dekoracyjnością i mogą być ozdobą samą w sobie. Wyróżniamy okapy wyspowe okrągłe, prostokątne, w kształcie odwróconej litery „T”, rustykalne, czyli w stylu retro, oraz dekoracyjne, przypominające designerskie lampy i spełniające głównie funkcję ozdobną.

Okap blatowy – dlaczego warto go wybrać?

Okap blatowy to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Od innych modeli wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie jest montowany nad płytą grzewczą, a w blacie, najczęściej między ścianą a płytą. Co ciekawe, może być albo schowany w blacie i wysuwany jedynie na czas gotowania, albo wysunięty na stałe, na wysokość około 40 cm nad blatem. Mimo niewielkich wymiarów cechuje się mocnym silnikiem.

Blatowe modele okapów sprawdzą się przede wszystkim w niewielkich kuchniach, w których każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Tradycyjne okapy mogą też przytłaczać pomieszczenie, a blatowe są niewidoczne, więc w żaden sposób nie zakłócą estetyki kuchennej zabudowy. Warto również podkreślić, że pracują one ciszej niż wiszące modele, a to dzięki zamontowaniu sprzętu wraz z silnikiem w blacie.

Zdjęcie główne: Le Creuset/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*