Planujemy oświetlenie mieszkania — 3 najważniejsze zasady

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oświetlenie mieszkania należy do tych czynników, które wymagają starannego zaplanowania. Nie tylko dlatego, że światłem można kształtować pomieszczenie i nadawać mu określony charakter. Odpowiednie rozmieszczenie jego źródeł jest kluczowe dla funkcjonalności wnętrza.

Choć aranżacja oświetlenia mieszkania wydaje się być prostym zadaniem, łatwo o błędy. W rezultacie w wielu domach światła jest za mało lub za dużo; często znajduje się ono w nieodpowiednich miejscach. Wystarczy jednak przestrzegać kilku zasad, by móc cieszyć się doskonale oświetlonym wnętrzem.

Najpierw projekt, potem zakupy

Wybór oświetlenia do mieszkania musi być przemyślany. Przed zakupem lamp należy stworzyć projekt układu funkcjonalnego urządzanego pomieszczenia i zdecydować, gdzie będą znajdować się meble oraz strefa wypoczynku, pracy i inne. Pozwoli to określić, gdzie faktycznie potrzebne jest źródło światła i idealnie dopasować je do potrzeb domowników.

Warstwy światła — co to takiego?

Jedną z podstawowych zasad, jakiej hołdują projektanci wnętrz, jest stosowanie w każdym pomieszczeniu trzech warstw oświetlenia, pełniących różne funkcje. W praktyce oznacza to, że oprócz oświetlenia głównego należy umieścić w pomieszczeniu także oświetlenie funkcyjne oraz dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne zwane jest także centralnym lub rozproszonym. Ma ono na celu równomierne oświetlenie całego wnętrza — pełni więc podobną rolę, co światło dzienne. Ta warstwa to najczęściej lampy sufitowe i plafony.

W przypadku oświetlenia mieszkania w bloku z niewielkimi wnętrzami zazwyczaj wystarczy pojedyncza lampa lub żyrandol. Jeśli jednak pomieszczenie jest duże, może to nie wystarczyć. W takiej sytuacji zamiast jednego centralnie umieszczonego źródła światła, warto zdecydować się na kilka lamp wiszących bądź modele z wieloma punktami żarówek. Aby pogodzić konieczność dobrego oświetlenia salonu, kuchni czy długiego korytarza z oszczędnością, warto zastosować lampy sufitowe i plafony LED — zużywają one niewiele energii, dzięki czemu są ekonomicznym, a także ekologicznym rozwiązaniem.

Oświetlenie funkcyjne

Oświetlenie ogólne nie zawsze jednak dostarcza wystarczającą ilość światła do każdego zakamarka pomieszczenia. Dlatego konieczne jest uzupełnienie go oświetleniem funkcyjnym. Jego przykładem są m.in. lampki montowane przy biurkach, toaletkach, lustrach w łazience, szafkach nocnych, a także nad blatem lub wyspą kuchenną. Zalicza się do nich także lampy stojące, a nawet mniejsze lampy sufitowe do salonu, oświetlające np. kącik, w którym relaksujemy się z książką.

Oświetlenie dekoracyjne

Może ono pełnić dwie funkcje. Przede wszystkim pozwala stworzyć nastrojowy klimat, nadając wnętrzu wyjątkowy charakter. Oprócz tego może być użyte do wyeksponowania wybranych elementów w pomieszczeniu, takich jak obrazy, rzeźby czy regały z książkami.

Jak dobrać oświetlenie do mieszkania?

Wiedząc już, czym są warstwy światła, należy dobrać do każdej z nich odpowiednią oprawę, a także źródło światła. Wśród tych ostatnich należy wyróżnić przede wszystkim tradycyjne żarówki, żarówki LED oraz świetlówki. Różnią się one przede wszystkim czasem świecenia, zużyciem energii, a także natężeniem i barwą światła. 

Zwykłe żarówki obecnie wychodzą z użycia. Mają krótszy czas świecenia oraz zużywają więcej energii w porównaniu z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. O wiele lepszym rozwiązaniem są żarówki LED, które są nie tylko oszczędne, ale i bardzo wygodne. Uzyskują pełną jasność od razu po włączeniu. To sprawia, że są doskonałym wyborem dla osób, które chcą oświetlić schody, łazienkę lub kuchnię — pomieszczenia, w których często przebywamy bardzo krótko.

Bardzo energooszczędne są świetlówki. Oprócz tego posiadają szeroki zakres barw. Jednak stosunkowo długi czas potrzebny na osiągnięcie przez nie pełnej jasności sprawia, że zaleca się ich stosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach, w których przebywamy przez dłuższy czas.

Zastanawiając się, jak dobrać oświetlenie do mieszkania, warto kierować się powyższymi wskazówkami. Stworzenie projektu układu mieszkania, określenie warstw światła potrzebnych w każdym miejscu i dopasowanie oprawy i źródła światła nie jest trudne. Pozwala przy tym na stworzenie pięknego, nastrojowego oraz funkcjonalnego wnętrza w każdym domu.

Fot.: komfort.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*