Rodzaje brodzików prysznicowych — wady i zalety każdego rozwiązania

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Obecnie na rynku dostępne są niezliczone rozwiązania, dzięki którym można z łatwością dobrać idealny model do swoich preferencji oraz potrzeb. Możemy między innymi wybierać spośród pryszniców z brodzikiem oraz bez nich. Te z kolei różnią się między sobą nie tylko kształtem i wymiarem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane oraz kolorystyką. Jaki brodzik do kabiny prysznicowej wybrać, by cieszyć się naprawdę wygodną i stylową łazienką?

Jaki brodzik wybrać — wysoki czy niski?

Standardowa głębokość brodzika (mierzona od jego dna do górnej krawędzi) wynosi od około 5 do 11 cm. Dostępne są jednak zarówno brodziki prysznicowe o głębokości nawet 30 cm, jak i znacznie płytsze, a nawet całkowicie płaskie, pozbawione jakichkolwiek progów, znane jako prysznic walk in

Głębokie brodziki to rozwiązania przede wszystkim wielofunkcyjne, w niektórych sytuacjach mogące w pewnym stopniu zastąpić wannę. Namoczenie prania, wykąpanie dziecka, umycie zabawek lub przedmiotów, które nie mieszczą się w zlewozmywaku — to tylko niektóre z możliwości, jakie daje głęboki brodzik; w małej łazience, w której nie ma miejsca na wannę, a nawet na ustawienie typowej dziecięcej wanienki, rozwiązanie to bywa najlepszym możliwym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni.

Może być on jednak problemem, jeśli wśród domowników jest osoba mająca problemy z poruszaniem się. Wejście do kabiny prysznicowej z wysokim brodzikiem może być dla niej niebezpieczne lub po prostu zbyt trudne. Oprócz tego wysoka obudowa nie zawsze wygląda estetycznie. Szczególnie wnętrza urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w którym nacisk położony jest na maksymalne otwarcie przestrzeni, wyglądają korzystniej, gdy zainstaluje się brodzik prysznicowy niski.

Niski lub płaski brodzik prysznicowy może przypominać standardowe rozwiązanie tego typu, tylko o mniejszej głębokości; w wielu nowoczesnych aranżacjach również ten element bywa całkowicie wyeliminowany z kabiny. Standardowe drzwi bywają zastępowane specjalnymi ściankami walk-in, wykończonymi profilami w różnych kolorach, co ułatwia ich dopasowanie do ścian. Obecnie na szczególną uwagę zasługuje ścianka prysznicowa walk-in czarna – kolor ten bowiem jest obecnie bardzo modnym trendem, również w łazienkach. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na czarną ścianę, detale w tym kolorze nadadzą pomieszczeniu ciekawego, nowoczesnego charakteru.

Wadą bardzo niskich brodzików prysznicowych — z kabiną lub bez — mogą być przede wszystkim trudności w montażu. Zdarza się, że ułożenie rur lub innych elementów konstrukcyjnych w obrębie prysznica jest na tyle niekorzystne, że instalacja niższego niż dotąd brodzika wymaga przeprowadzenia zaawansowanych — a co za tym idzie, kosztownych — prac remontowych. Oprócz tego istnieje większe niż przy standardowych prysznicach ryzyko złego dobrania i ułożenia syfonu, co może prowadzić do spowolnienia spływania wody do odpływu oraz rozmaitych awarii.

Różnorodność materiałów

Zastanawiając się, jaki brodzik wybrać, większość osób bierze pod uwagę przede wszystkim głębokość i wysokość. Warto jednak przyjrzeć się także różnym materiałom, z których mogą być one wykonane. 

Standardem są brodziki akrylowe. Ich zaletą jest przede wszystkim niski koszt, a także szeroki wybór kształtów i rozmiarów. Są stosunkowo odporne na uszkodzenia — choć w mniejszym stopniu niż te wykonane z ceramiki, konglomeratu czy kamienia. Popularne są również emaliowane brodziki stalowe — odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. 

Dużo zalet mają również brodziki kamienne — tłumią dźwięk spadającej wody, łatwo się nagrzewają, co bardzo poprawia komfort użytkowania oraz świetnie wyglądają. Wymagają jednak pielęgnacji — impregnowania oraz polerowania. Są jednak bardzo trwałe i bardzo dobrze się prezentują nawet po wielu latach.

Najtrwalszym rozwiązaniem z tej dziedziny są brodziki konglomeratowe, powstałe z połączenia naturalnego marmuru, żywic syntetycznych oraz tworzyw. Mimo swojej wysokiej ceny są zdecydowanie godne rozważenia. Wyróżnia je nie tylko wyjątkowa odporność na uszkodzenia oraz trwałość. Właściwości materiału, z którego je wykonano, sprawia, że na ich powierzchni nie namnażają się drobnoustroje, co jest doskonałą wiadomością m.in. dla alergików.

Nie da się jednoznacznie wskazać, jakiego rodzaju brodzik prysznicowy jest zawsze dobrym wyborem. To, co dla jednych osób jest wadą, dla innych może być nieistotnym detalem, a nawet zaletą. Dlatego wybierając brodzik, należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami, możliwościami, a także stylem życia, który może wymuszać stosowanie pewnych określonych rozwiązań — również pod prysznicem.

Fot.: komfort.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*