Samodzielne odświeżanie ścian – jak przygotować się do malowania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian to najprostszy i najszybszy sposób, aby zmienić bądź odświeżyć wygląd naszego wnętrza. Zanim jednak chwycimy za wałek i pędzle, zadbajmy najpierw o odpowiednie przygotowanie, dzięki któremu prace remontowe przebiegną sprawniej.

Przed rozpoczęciem remontu przygotujmy pomieszczenie, w którym zamierzamy malować ściany. Pościągajmy wszystkie obrazy, zdjęcia, plakaty i półki. Opróżnijmy także regały i wynieśmy jak najwięcej mebli i przedmiotów – im więcej miejsca będziemy mieć, tym wygodniej będzie nam się pracować. Pozostałe meble najlepiej przenieść na środek pokoju i zakryć grubą folią malarską. Folią zabezpieczamy również podłogi, okna, parapety, grzejniki, rury, gniazdka i włączniki. W tym celu może przydać się taśma malarska. Nie zapominajmy o suficie – aby uniknąć nieestetycznych plam i śladów farby, naklejmy pas taśmy papierowej przy samej krawędzi sufitu. Po przygotowaniu pomieszczenia możemy zabrać się za ściany.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przed malowaniem musimy jeszcze przygotować ściany. Na początku usuńmy stare powłoki – zarówno farbę, jak i tapety. Starą farbę zwilżamy wodą i zeskrobujemy szpachelką, tapetę najlepiej zdjąć przy użyciu noża lub szerokiej szpachelki. Następnie myjemy ściany, aby usunąć wszelkie zacieki, tłuste plamy, kurz, a także pleśń i grzyby. Przydadzą się woda, mydło malarskie, delikatne szmatki i rękawiczki ochronne. Konieczne może być także użycie środka odtłuszczającego i preparatu grzybobójczego – stosujmy je miejscowo, zgodnie z instrukcją. Po myciu należy odczekać, aż ściany dobrze wyschną.

Gdy ściany będą już suche, oceniamy ich stan i powierzchnię, sprawdzając, czy są wystarczająco gładkie. Ubytki, pęknięcia, dziury po gwoździach i wkrętach najlepiej wypełnić masą szpachlową. Po jej wyschnięciu przecieramy ściany papierem ściernym o wysokiej gradacji, co pozwoli usunąć resztki starej farby, nierówności i grudki.

Jeśli ze ścian była usuwana stara farba lub wypełniano ubytki masą szpachlową, podłoże przed malowaniem powinno się jeszcze zagruntować. Gruntowanie polega na rozprowadzeniu farby podkładowej albo preparatu gruntującego do ścian wewnętrznych za pomocą pędzla bądź wałka. Po zagruntowaniu musimy odczekać 24 godziny, aż ściany wyschną. Dopiero po takich przygotowaniach możemy zabrać się za malowanie.

Malowanie ścian – potrzebne narzędzia, wskazówki

Podczas malowania ścian niezbędne są: płaskie pędzle, wałki malarskie i kątowe, kuweta malarska oraz trwała i odporna na szorowanie farba do ścian w wybranym kolorze.

Przed rozpoczęciem malowania mieszamy farbę. Usuwamy gęsty kożuch, który pojawił się na jej powierzchni. W razie potrzeby możemy ją rozcieńczyć wodą albo rozcieńczalnikiem. Wylewamy porcję na kuwetę, a pojemnik zamykamy, aby farba nie wysychała. Malowanie zaczynamy od sufitu. W pierwszej kolejności skupiamy się na trudno dostępnych miejscach, takich jak gzymsy, sztukaterie, przestrzenie wokół lamp, później malujmy całą płaszczyznę sufitu. Podobnie w przypadku ścian – malowanie zaczynamy od trudno dostępnych przestrzeni, używamy do nich pędzla. Następnie zanurzamy wałek w kuwecie, odciskamy i przeciągamy nim po całych ścianach. Farbę rozprowadzamy zdecydowanymi ruchami, malując poziome pasy.

Zdjęcie główne: pexels.com/Malte Luk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*