Ściernice listkowe trzpieniowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ściernice listkowe trzpieniowe charakteryzują się szerokim zakresem zastosowań. Doskonale sprawdzają się zarówno w szlifowaniu zgrubnym, jak i wykończeniowym.

Podstawowe typy ściernic listkowych trzpieniowych

Elementem roboczym w omawianych ściernicach trzpieniowych są listki ścierne zwane też lamelkami. Mogą być one wykonane z płótna lub włókniny szlifierskiej. Dlatego ze względu na rodzaj lamelek rozróżnia się ściernice trzpieniowe z listkami z (1) płótna ściernego, (2) włókniny oraz z (3) płótna i włókniny. Osobnym rodzajem tych narzędzi są ściernice trzpieniowe z ponacinanymi lamelkami. Wykorzystuje się je do szlifowania elementów profilowanych, w tym mających skomplikowane kształty. Ściernice listkowe trzpieniowe dostępne są w średnicach od 10 do 80 mm. Jak informuje nazwa tych narzędzi, omawiane ściernice listkowe wyposażane są w trzpień o kształcie walcowym służący do ich mocowania w napędach: szlifierkach prostych, szlifierkach z wałkiem giętkim czy wiertarkach oraz wiertarko-wkrętarkach. Trzpień ten, w zależności od wykonania tych narzędzi, może mieć średnicę 3 lub 6 mm. Należy tu wspomnieć, że ściernice listkowe dostępne są też z mocowaniem w formie otworu montażowego. Tak wykonane narzędzia dla ich rozróżniania nazywane są ściernicami listkowymi nasadzanymi. Większość z wymienionych typów można znaleźć w ofercie dużych firm producenckich – jak na przykład Klingspor.

Jakie przeznaczenie ma ściernica listkowa trzpieniowa?

Omawiana ściernica trzpieniowa ma bardzo szeroki zakres zastosowań materiałowych, dlatego uważa się ją za uniwersalne narzędzie ścierne. Można nią szlifować twarde i miękkie drewno, materiały drewnopochodne, metale (w tym stal), tworzywa sztuczne, szpachle, farby, lakiery itp. Ze względu na łatwe dostosowywanie się lamelek do kształtów przedmiotów ściernice listkowe trzpieniowe wykorzystywane są w szlifowaniu elementów profilowanych, a także w technologicznych procesach uzyskiwania powierzchni o dużej gładkości. Ściernica trzpieniowa pozwala osiągnąć znacznie wyższą gładkość powierzchni w porównaniu do pasa bezkońcowego o tej samej granulacji. Używa się jej do szlifowania wykańczającego otworów, wałów, profili, jak też elementów o skomplikowanej formie. Co ważne, ściernice trzpieniowe sprawdzają się także w powierzchniowej obróbce prowadzonej w miejscach trudno dostępnych. Mogą być też wykorzystane do szlifowania zgrubnego, oczyszczania powierzchni, a nawet gratowania. Omawiana ściernica listkowa trzpieniowa produkowana jest w szerokim zakresie granulacji od P40 do P320.

 Prawidłowe szlifowanie ściernicą listkową trzpieniową?

Pracując tym narzędziem, należy pamiętać o stosowaniu prawidłowych prędkości skrawania i posuwów. Ściernica trzpieniowa powinna pracować z prędkością obwodową wynoszącą 20-25 m/s. Przyjęto na podstawie praktyki przemysłowej, że maksymalna dopuszczalna prędkość skrawania dla ściernic trzpieniowych o średnicy 60 mm i wysokości 50 mm wynosi 40 m/s, zaś dla tego typu narzędzi o średnicy 80 mm i wysokości 50 mm – 32 m/s. Na prędkość skrawania omawianymi ściernicami ma także wpływ głębokość zamocowania trzpienia w uchwycie narzędziowym napędu. Jej minimalna wielkość to połowa długości trzpienia, czyli 20 mm. Zgodnie z tym im głębsze zamocowanie trzpienia, tym obroty ściernicy wyższe i większa prędkość skrawania, i odwrotnie. Maksymalne obroty można zastosować więc w przypadku wykorzystania do mocowania całej długości trzpienia. Pracując ściernicami listkowymi trzpieniowymi, stosuje się niewielkie posuwy. Należy szlifować krawędziami listków, umożliwiając promieniste ich rozstawienie przez siłę odśrodkową. Dzięki temu uzyskuje się nie tylko bardzo dobre rezultaty jakościowe w pracy, ale także minimalizuje się zużycie listków ściernych. Jeśli chce się pracować bardziej agresywnie, nie należy zwiększać posuwu lub docisku, lecz posłużyć się ściernicą trzpieniową o niższej granulacji. Kierując się tymi zasadami, uzyskuje się zarówno wysoką jakość obróbki powierzchniowej, jak też dużą jej wydajność.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*