Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Szlifowanie czy też gładzenie ścian jest jednym z najważniejszych etapów prac wykończeniowych – to od jakości pracy i wybranych narzędzi zależy, czy powierzchnie ścian i sufitów będą perfekcyjnie gładkie i równe stanowiąc dobry podkład pod estetyczne wykończenie farbą lub tapetą.
Czym i jak należy szlifować ściany i sufity aby nie narazić się na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z poprawkami? Czy szlifierka żyrafa daje gwarancję powodzenia i jak nią pracować aby osiągnąć zadowalający efekt? Zachęcamy do lektury.
Są dwie sytuacje, w których szlifowanie gładzi na powierzchni sufitów i ścian jest konieczne. Jedną z nich jest, następujący niedługo po etapie wznoszenia budynku, etap wykańczania wnętrz. W tym przypadku najczęściej prace realizowane są przez ekipy wykończeniowe, inwestor nie musi więc zaprzątać sobie nimi głowy.
Drugi przypadek to oczywiście remont. Jeśli realizujesz go na własną rękę, musisz kupić odpowiednie narzędzia lub elektronarzędzia służące do szlifowania gładzi. W ofercie producentów znajdziesz modele na każdą kieszeń, a inwestycja okazuje się opłacalna – dzięki użyciu elektronarzędzi łatwiej i szybciej poradzisz sobie z remontami w domu i ogrodzie.
Możesz szlifować ściany papierem ściernym lub użyć szlifierki. Zobacz, jakie korzyści płyną z zastosowania każdego z obydwu tych rozwiązań.
Papier ścierny w przypadku szlifowania ścian i sufitów z gipsu sprawdza się bardzo dobrze. Wystarczy zamocować go na pacy i już można przystąpić do pracy. Lista zakupów jest więc krótka, a koszt – praktycznie nieodczuwalny. Jakie są więc wady tego rozwiązania?
Jedną z nich jest czas trwania pracy – zawsze jest wielokrotnie dłuższy niż w przypadku użycia maszyny lub urządzenia do szlifowania. Oprócz czasu warto zwrócić uwagę również na ogromne ilości powstającego w czasie pracy pyłu – paca z papierem ściernym nie daje możliwości odsysania go, a więc bałagan w całym domu gwarantowany.
Alternatywą dla papieru ściernego i pacy jest żyrafa do szlifowania, czyli szlifierka do ścian i sufitów. To urządzenie, które przypomina swoją budową szlifierkę do powierzchni drewnianych, z tą różnicą, że szlifierka żyrafa osadzona jest na długiej teleskopowej rękojeści. Dzięki niej można z łatwością sięgnąć do powierzchni sufitu bez konieczności rozkładania drabiny.
Jak działa żyrafa? Dokładnie tak samo, jak każda inna szlifierka – to urządzenie składające się z ruchomej głowicy osadzonej na wysięgniku. Głowica jest połączona z wysięgnikiem w taki sposób, że może poruszać się w różnych płaszczyznach, co znacznie ułatwia pracę – aby przejść do szlifowania sufitu nie musisz jej regulować, wystarczy przesunąć ją i oprzeć na powierzchni, aby sama się ustawiła w odpowiednim położeniu.
Jeśli masz dom lub prowadzisz firmę wykończeniową, z pewnością okazji do remontów Ci nie brakuje. W zależności od tego, jakiej maszyny potrzebujesz, możesz kupić model od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zakup szlifierki do gipsu pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu na jednym tylko remoncie, a waga urządzenia jest niska, nie zmęczysz się więc pracą zanadto.
Szlifierki do gipsu są dostępne w sprzedaży od ręki. W zależności od tego, czego szukasz, powinieneś porównać różne oferty – wybierz kilka interesujących Cię wstępnie modeli i sprawdź które produkty spełniają Twoje oczekiwania. Na co zwracać uwagę?
Moc silnika i prędkość obrotowa są szczególnie ważne, jeśli chcesz cieszyć się możliwością efektywnej, nieprzerwanej pracy trwającej np. kilka godzin. Optymalna prędkość obrotowa zawiera się w zakresie 400 do 900 obrotów na minutę, moc natomiast od 500 do 750 W. Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, to długość przewodu zasilania – 4 metry powinny wystarczyć w większości przypadków.
Moc i obroty to jednak nie wszystko – szlifierka powinna również odznaczać się niewielką wagą oraz elastyczną głowicą. Przeciętna waga urządzenia wynosi od 3,5 do 4 kg. Od niej będzie zależał komfort osoby wykonującej pracę i jej efektywność – osoba niewprawna szybko się zmęczy i przerwie zadanie, jeśli wybierze dla siebie zbyt ciężkie urządzenie.
Nie bez znaczenia jest również średnica tarczy, która w poszczególnych modelach wynosi od 180 do 225 mm – im większa, tym szybciej powinno nam iść szlifowanie. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze zwiększaniem się średnicy, może podnieść się także ciężar szlifierki. Także w tym przypadku warto więc porównać ze sobą różne oferty i znaleźć rozsądny kompromis między ciężarem a średnicą urządzenia.
Dostępne obecnie na rynku nowoczesne żyrafy wyposażone są zwykle w system odsysania powstających w czasie szlifowania pyłów. Ma on postać przyłącza o średnicy dopasowanej do średnicy węża do odkurzacza – wystarczy tylko umieścić wąż w przyłączu i włączyć obydwa urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniu będzie czysto – pył od razu trafi do worka, zamiast unosić się w powietrzu i osiadać na powierzchniach przez wiele dni.
Zastosowanie szlifierki będzie możliwe lub łatwiejsze, jeśli kupisz do niej dodatkowe akcesoria. Podstawowym są oczywiście materiały ścierne w postaci krążków papieru ściernego lub włókniny wyposażone na spodniej stronie w rzep – wystarczy tylko przyłożyć krążek do głowicy, aby przyczepił się do niej. Bardzo proste, a równocześnie skuteczne i niezawodne rozwiązanie. Kup po kilka arkuszy papieru o różnej gramaturze.
Przydać się może również dodatkowe przedłużenie do wysięgnika szlifierki, zwłaszcza jeśli Twoje sufity są wyżej niż zaplanował producent żyrafy. Wystarczy tylko zainstalować element i rozpocząć pracę. To pozwoli Ci zrezygnować z konieczności rozkładania drabiny i jej ciągłego, czasochłonnego przenoszenia z miejsca na miejsce.
Co jeszcze warto mieć? Na pewno torbę, w której będziesz mógł przechowywać swoją szlifierkę, kiedy nie będzie Ci potrzebna oraz przenieść wygodnie jeśli zajdzie taka potrzeba.
Szlifierka do ścian i sufitów to jedno z tych urządzeń, które zdecydowanie warto mieć. Jej użycie skraca czas trwania każdego remontu, pozwala zminimalizować wysiłek osoby zaangażowanej w szlifowanie i utrzymać porządek w odnawianych pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie modele są takie same, nawet jeśli wyglądają bardzo podobnie. Dlatego elektronarzędzia zawsze kupuj od producentów sprawdzonych i cieszących się zaufaniem klientów.
Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.