Artykuł sponsorowany
Wiosna to czas, kiedy rozpoczynają się prace w ogrodach. Jakie warzywa można zasiać o tej porze roku, by pięknie nam wyrosły?
Kwitną żonkile, przebiśniegi, krokusy, robi się coraz cieplej i wszystko wokół staje się zielone – to znak, że nadeszła upragniona wiosna. Pierwsze słoneczne dni zachęcają do prac w przydomowych ogrodach. W tym czasie z reguły przygotowywana jest ziemia pod zasianie kwiatów i warzyw. Jest więc to idealny moment na nawożenie, spulchnianie gleby oraz zdejmowanie włókniny czy innej warstwy ochronnej z roślin cebulowych, które były zabezpieczone w ten sposób przed mrozami.
Aby latem móc się cieszyć fantastycznymi uprawami, ważne jest to, by przygotować odpowiednio ogród i ziemię, na której będziemy siać. Na pewno należy ją przekopać i wyrównać. Dobrym pomysłem jest też wzbogacenie ziemi nawozami. Jest to szczególnie istotne, jeśli jest wyjałowiona. Najlepszy będzie naturalny obornik, jednak dobry sklep dla ogrodu będzie miał z pewnością w swojej ofercie także inne skuteczne środki.
Niektóre warzywa można zasiewać już na początku marca. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czas, kiedy mogą występować jeszcze przymrozki, szczególnie nocą. Dlatego po zasianiu warzyw należy przykryć je agrowłókniną lub użyć tuneli foliowych.
W marcu można zasiać przede wszystkim rzodkiewkę, marchew oraz koper. Do gruntu można też wysiać białą rzodkiew, pietruszkę, jarmuż, groch, pot, szpinak, cebulę i bób. Te rośliny są odporne na niskie temperatury i kiełkują nawet przy lekkich przymrozkach. Warto jednak pamiętać, by kupować dobrej jakości nasiona warzyw. Wówczas plony będą lepsze.
Jeśli w marcu jest naprawdę chłodno, lepiej groch i bób zasiać w kwietniu, kiedy pogoda jest nieco lepsza i pewniejsza. Jest to też dobry czas na sianie cebuli, pasternaku, kopru, pietruszki naciowej, brokułów, kalarepy, marchwi i sałaty i pietruszki korzeniowej. W drugiej połowie kwietnia można siać skorzonerę i buraka ćwikłowego. Pod koniec miesiąca, gdy powinno być już względnie ciepło można także zasiać brukiew i kukurydzę cukrową.
Marzec jest też doskonałym miesiące do przygotowania rozsady delikatniejszych warzyw, które później prawdopodobnie będą uprawiane pod osłonami. W tym czasie do pojemników warto wysiać nasiona selerów, pomidorów, porów, papryki, wczesnej kapusty, brokuła, czy kalafiora. W szklarniach na podgrzewanym podłożu można sadzić pomidory, ogórki i paprykę.
W maju temperatury są już dość wysokie, a przymrozki raczej się nie zdarzają. To dobry czas, by zasiać warzywa, które wydadzą plony jesienią. Można w tym czasie posadzić: ogórki, rzepę, buraki, marchew, kapustę, paprykę, pomidory, czy selery. Wiele tych gatunków można też sadzić w marcu i kwietniu, jednak część z nich należy wówczas zabezpieczyć przed przymrozkami. Jeśli zasiejemy je w maju, to nie ma potrzeby przykrywania nasion agrowłókniną.
Fot.: Markus Spiske/unsplash.com