Co na podłogę? 4 najważniejsze rzeczy

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Położenie podłogi należy do jednej z najważniejszych inwestycji w nowym domu lub mieszkaniu. Obecnie mamy do dyspozycji wyjątkowo szeroką gamę produktów, które mogą posłużyć do jej wykończenia. Różnią się one między sobą wyglądem, ale także ważnymi parametrami, takimi jak wytrzymałość mechaniczna, odporność na wilgoć lub przewodność cieplna. Dlatego decyzja o tym, co położyć na podłogę musi być bardzo przemyślana. Co mamy do wyboru i gdzie sprawdzą się poszczególne rodzaje podłóg?

Panele podłogowe

Różnego rodzaju panele podłogowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wśród ich zalet należy wymienić przede wszystkim różnorodność wzorów, bogata paleta wymiarów i grubości oraz stosunkowo niska cena. Panele są również łatwe w montażu — szczególnie wersje samoprzylepne oraz „na klik”. 

Choć do niedawna panele miały opinię produktu, który nie nadaje się na podłogę do pomieszczeń, w których jest ona intensywnie użytkowana lub narażona na działanie wilgoci. Obecnie jednak dostępne są produkty wykonane z materiałów wodoodpornych, takie jak panele winylowe. Ich właściwości sprawiają, że idealnie nadają się na podłogę do łazienki lub kuchni. Trzeba też wspomnieć o tym, iż są one stosunkowo cienkie, a także dobrze przewodzą ciepło. To sprawia, że coraz więcej osób sięga po panele winylowe na podłogę z ogrzewaniem podłogowym. 

Płytki na podłogę

Kafelki na podłogę to klasyk — szczególne w przypadku pomieszczeń, w których posadzka powinna być odporna na ścieranie, uszkodzenia i wodę. Obecnie dostępne w wyjątkowo szerokiej gamie wzorów i rodzajów wykończenia, są doskonałym pomysłem na podłogę w salonie lub innych pokojach. Przemawia za tym nie tylko ich duża wytrzymałość, ale także wzornictwo; imitująca naturalny kamień, a nawet drewno terakota na podłogę łączy doskonały wygląd z trwałością i wytrzymałością. 

Warto przy tym wspomnieć, że nowoczesna podłoga z kafli nie budzi już „łazienkowych” skojarzeń. W wielu przypadkach trudno zauważyć, że mamy do czynienia z płytkami. To możliwe między innymi dzięki produktom o dużych wymiarach, dzięki czemu jeszcze lepiej naśladują deski lub kamień. Bardzo efektowne są również kafelki o bardzo wąskich, niemal niewidocznych spoinach, zwane bezfugowymi. 

Wykładziny elastyczne

Rozwój technologii i designu sprawił, że współcześnie produkowane gumoleum lub linoleum na podłogę prezentuje się naprawdę dobrze, w niczym nie przypominając zgrzebnych wyrobów z epoki PRL. 

Linoleum jest odporne na ścieranie oraz wgniecenia; co ciekawe, ewentualne drobne rysy z czasem zanikają dzięki właściwościom materiału. Tego typu podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości i higieniczna, a także ciepła w dotyku. Dlatego linoleum jest dobrym wyborem do pokoju dziecięcego. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ono odporne na wodę — zalanie może prowadzić do naruszenia jego struktury. Dlatego nie jest ono najlepszym wyborem do kuchni lub łazienki.

W przeciwieństwie do niego gumolit na podłogę w ww. pomieszczeniach nadaje się doskonale. Łatwy do położenia, jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne dzięki swojej elastyczności; jest też całkowicie wodoodporny. Nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji i jest dostępny w wielu wzorach i kolorach. Często wykonywany jest z tego samego materiału co panele winylowe, dzięki czemu jest równie estetyczny, wytrzymały i trwały co one. 

Drewno — deski lub parkiety

Drewniana podłoga to absolutna klasyka. Dzięki modzie na styl retro od pewnego czasu możemy obserwować wielki powrót parkietów. Popularne są także eleganckie deski. 

Choć drewno wymaga odpowiedniej konserwacji, która zapobiegnie jego wypaczaniu, należy do najtrwalszych materiałów. Jeśli na jego powierzchni pojawią się rysy lub drobne uszkodzenia, może być poddane cyklinowaniu. W razie potrzeby uszkodzoną deskę, klepkę lub listwy przypodłogowe można łatwo wymienić. 

Na rynku dostępne są podłogi wykonane zarówno z drewna europejskich gatunków, jak i z tzw. drewna egzotycznego. Spośród tych pierwszych największą trwałością wyróżnia się dąb, buk oraz modrzew. To jedne z tych gatunków, które można położyć np. na podłogę w przedpokoju lub innym miejscu, w którym podłoga musi być szczególnie wytrzymała. 

Oczywiście nie są to jedyne materiały, którymi możemy wykończyć podłogę. Jednocześnie warto pamiętać, że wymienione klasyki mogą być zarówno idealnym wyborem dla osób poszukujących ponadczasowych rozwiązań, jak i czegoś oryginalnego. Różnorodność kolorów, deseni oraz sposobów układania podłóg sprawia, że mogą być one prawdziwą ozdobą mieszkania. 

Zdjęcie: komfort.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*