Granit polerowany a płomieniowany – różnice i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Granit to naturalny kamień, powszechnie wykorzystywany w architekturze i wnętrzarstwie. Charakteryzuje się dużą twardością, odpornością na ścieranie, zarysowania, pęknięcia, a także działanie wody. Istnieje kilka sposobów obróbki materiałów kamiennych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się granit polerowany oraz płomieniowany. Czym różni się granit polerowany od płomieniowego? Jakie jest ich zastosowanie?

Co to jest granit polerowany?

Granit polerowany zdobywa ogromne zainteresowanie wśród Klientów. Nic dziwnego – prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Jego cechą charakterystyczną jest lśniąca, lustrzana powierzchnia, która uzyskuje się na skutek polerki.

Polerowany granit jest chętnie wykorzystywany do wykończenia wnętrz. Dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi, przyciąga uwagę zarówno domowników, jak i gości. Ten naturalny kamień to świetny wybór do aranżacji w stylu glamour. Świetnie współgra także że stylem nowoczesnym, minimalistycznym oraz klasycznym.

Granit polerowany, oprócz atrakcyjnego wyglądu, posiada jeszcze mnóstwo innych zalet. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie łatwość w utrzymaniu czystości. Polerowane płytki granitowe nie wymagają użycia specjalnych detergentów. Wystarczy ciepła woda i odrobina płynu do naczyń. Polerowany granit jest idealnie gładki. To sprawia, że brud i inne zanieczyszczenia nie wnikają w głąb struktury, tak jak to bywa w przypadku gresu.

Czym jest granit płomieniowany?

Niemałym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszy się również granit płoimieniowany. Powstaje w wyniku obróbki termicznej kamienia. W końcowym etapie zostaje polewany wodą. Główną cechą granitu płomieniowanego jest chropowata powierzchnia. Dzięki niej materiał zyskuje właściwości antypoślizgowe.

Granit to kamień o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Płomieniowanie nadaje kamieniowi charakterystyczną, chropowatą strukturę, co skutecznie zapobiega upadkom. Materiał ten stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Granit występuje w wielu różnych kolorach, co umożliwia idealne dopasowanie produktu do charakteru aranżacji.

Niekwestionowaną zaletą granitu płomieniowanego jest to, że w przypadku uszkodzenia skaza pozostaje niewidoczna. Dzieje się tak, ponieważ materiał ten ma specyficzną, porowatą fakturę, na której podczas opalania powstają mikropęknięcia. Granit płomieniowany zapewnia maksimum bezpieczeństwa, a przy tym jest wysoce odporny na mróz.

granitowy blat w kuchni

Granit polerowany a płoimieniowany – różnice

Granit to kamień naturalny, który potrafi odmienić każdą przestrzeń. Można obrabiać go na wiele sposobów, co niewątpliwie pozwala osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny. Granit polerowany, jak sama nazwa wskazuje, otrzymywany jest w wyniku szlifowania kamienia specjalistycznymi narzędziami o różnych granulacjach. W efekcie uzyskujemy gładką powierzchnię, która doskonale odbija światło.

Natomiast granit płomieniowany, w przeciwieństwie do polerowanego, posiada szorstką strukturę. Jest bardziej podatny na wnikanie zabrudzeń. Z uwagi na specyficzną budowę kamienia trudno w nim zauważyć jakiekolwiek uszkodzenia. To między innego z tego względu granit płomieniowany jest często pożądany w budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie sprawdzi się granit polerowany?

Granit polerowany znany jest przede wszystkim z gładkiej, błyszczącej powierzchni. Materiał ten wykorzystuje się do produkcji płytek ściennych i podłogowych, parapetów, schodów, blatów kuchennych, blatów łazienkowych, obudowy kominków oraz nagrobków.  Nie da się ukryć, iż granit w wersji polerowanej prezentuje się nad wyraz estetycznie. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Nie musimy więc na niego specjalnie uważać. Kamień zachowuje świetny wygląd przez długie lata.

Zastosowanie granitu płomieniowanego

Granit płomieniowany jest wytrzymały, twardy, a przy tym nieśliski. Można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Inwestorzy chętnie wybierają ten kamień na płytki tarasowe oraz schody zewnętrzne. Dzięki temu nie musimy martwić się o ewentualne poślizgnięcie czy upadek. Można go także stosować na podjazdach, ścieżkach w ogrodzie, balkonach, schodach (zewnętrznych i wewnętrznych) oraz elewacjach.

Ile kosztuje granit?

Wielu inwestorów zastanawia się, ile kosztuje granit? Koszt surowego kamienia wynosi ok. 300 zł za tonę. Natomiast obrobione płyty granitowe to wydatek z rzędu 150-400 zł/m2. Jeśli chodzi o blat granitowy, cena w 2023 roku może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wiele zależy od typu materiału, ilości wycięć, jak również fazowania krawędzi. W następnej kolejności należy sprawdzić, ile materiału będzie nam potrzebne oraz jakiej grubości ma on być. 

Podsumowanie

Granit to bez wątpienia jeden z najtwardszych kamieni naturalnych. W obecnych czasach jest to dość popularny wybór, głównie przez wzgląd na doskonałe parametry techniczne oraz unikatowy wygląd. Granit występuje w wersji polerowanej lub płomieniowanej. Ten pierwszy wyróżnia się gładką i błyszczącą powierzchnią. Idealnie nadaje się na blaty kuchenne, schody, parapety. Z kolei granit płomieniowany ma chropowatą powierzchnię. Nadaje się na taras, podjazdy i ścieżki.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*