Izolacja sufitu w garażu za pomocą wełny mineralnej – o czym warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Garaż przylegający do budynku mieszkalnego – bądź z nim zintegrowany – w sezonie letnim i zimowym potrafi przysporzyć nam nie lada zmartwień. Szeroko otwierane wrota nawet kilka razy dziennie zapewniają napływ gorących i mroźnych mas powietrza, które wpływają pośrednio również na budynek mieszkalny. Dlatego tak ważna jest właściwa izolacja garażowego sufitu. Czy zapewni ją wata mineralna? 

Garaż to jedno z newralgicznych pomieszczeń w domach. Z jednej strony przechowujemy tam samochody, które nie wymagają specjalnego traktowania, z drugiej zaś, kiedy mamy do czynienia z garażem będącym zintegrowaną częścią domu, przy niewłaściwej izolacji możemy mieć do czynienia z wahaniami temperatur zwłaszcza w pomieszczeniach sąsiadujących bądź umieszczonych bezpośrednio nad garażem. Dlatego tak ważna jest właściwa izolacja. Jednym z rekomendowanych jej sposobów jest zabezpieczenie sufitu wełną mineralną. Jakie są plusy i minusy tego zabiegu oraz o czym trzeba koniecznie pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

RachelW1/pixabay.com

Izolacja wełną mineralną 

Ochrona ognioodporna

Wełna mineralna to obok styropianu drugi z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania i izolacji budynków mieszkalnych oraz garaży. Zapewnia wysoką paroprzepuszczalność przy odpowiednim poziomie wilgotności. Co więcej, dzięki swojej budowie wykazuje wysokie właściwości ognioodporne, co zwłaszcza w takim pomieszczeniu jak garaż może okazać się przydatne – niestety możemy czasem usłyszeć o awariach aut zakończonych samozapłonem pojazdu. Przy izolacji sufitu garażu watą mineralną mamy zapewniony dodatkowy czynnik odgradzający, zabezpieczający wnętrze domu. Pozwala to na większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. 

Termoizolacja i tłumienie dźwięków

Wełna mineralna również doskonale izoluje, dzięki czemu pomimo wychładzającego bądź nagrzewającego się kilka razy w ciągu dnia garażu nie odczuwamy tego w pomieszczeniach mieszkalnych. Oprócz tradycyjnej izolacji cieplnej zapewnia również wytłumienie dźwięków dobiegających z garażu, więc osoby śpiące nad garażem nie będą słyszały wyjeżdżających z niego pojazdów. 

Erik Mclean/pexels.com

Montaż i koszt

Niestety w porównaniu z innymi, alternatywnymi sposobami docieplania sufitów garażowych wełna jest dość trudnym materiałem, wymagającym specjalnego traktowania. Przede wszystkim nie możemy pozwolić sobie na jej zamoczenie podczas montażu. Wymaga również stworzenia właściwej paroizolacji i odpowiedniego podłoża, co dodatkowo podnosi koszt inwestycji. 

Decydując się na izolację sufitu w garażu za pomocą wełny mineralnej, musisz również przygotować się na stosunkowo wysoki koszt, gdyż odpowiednie przygotowanie podłoża, zakup wełny, montaż i jej zabezpieczenie są jedną z droższych opcji. 

Zdj. główne: Curtis Adams/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*