Montaż wanny – jakich błędów unikać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Duża i wygodna wanna w łazience to marzenie każdego, kto lubi zażyć sobie od czasu do czasu odrobiny luksusu. Niestety montaż wanny w łazience może wiązać się ze sporymi komplikacjami, jeśli nie będzie przeprowadzony poprawnie. Jeśli nie chcesz zalać sąsiadów lub piwnicy, dowiedz się, jakich błędów unikać przy montażu wanny.

Projekt łazienki – dojście wody

Kiedy projektujesz swoją łazienkę, zwróć uwagę na to, gdzie w pomieszczeniu jest dojście wody. W pomieszczeniach projektowanych pod to, by znajdowała się tam łazienka, są zazwyczaj dwa takie punkty – na wannę lub prysznic oraz na umywalkę. Najłatwiej będzie umieścić wannę właśnie tam. Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę i zaprojektujesz łazienkę w inny sposób, możesz nieźle się rozczarować lub dołożyć ekipie budowlanej i hydraulikowi sporo pracy. Da się oczywiście przeciągnąć dojście wody praktycznie w każde miejsce, jednak jest to często czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Żeby sobie tego oszczędzić, zaplanuj umiejscowienie wanny oraz umywalki w wyznaczonych do tego miejscach.

Błędy przy montowaniu wanny na nóżkach

Najmodniejszy obecnie rodzaj wanny, czyli wanna na nóżkach wymaga ścisłego przestrzegania instrukcji podczas montażu. Musisz też pamiętać, by używać wyłącznie elementów załączonych w zestawie. Nóżki przymocowuje się do wanny za pomocą specjalnych wkrętów, które powinien zapewnić producent. Zastosowanie zbyt długich śrub może skutkować uszkodzeniem wanny, z kolei przy użyciu zbyt krótkich, nóżki mogą źle się trzymać lub luzować się w miarę użytkowania. Dokładne umiejscowienie uszczelek przy montażu syfonu również jest kluczowe. Bez tego woda podczas napełniania wanny może przeciekać i zalać ściany lub podłogę. By montaż uszczelek był łatwiejszy, możesz posmarować je delikatnie płynem do mycia naczyń, dzięki temu będą bardziej elastyczne. Pamiętaj też o odpowiednim zablokowaniu nóżek za pomocą specjalnych nakrętek. Bez takiego zabezpieczenia wanna może się osuwać, odkształcać, a nawet uszkodzić i stracić szczelność.

wanna
Photo from Pixabay.com

Błędy przy montażu wanny na nośnikach styropianowych

Styropianowe nośniki pełnią funkcję nie tylko podstawy całej konstrukcji, lecz także izolacji. Dzięki temu wanna dłużej będzie utrzymywała temperaturę wody. Przy kupowaniu takiej wanny należy zwrócić uwagę na to, czy styropianowy stelaż jest uniwersalny, czy dedykowany wyłącznie dla tego modelu wanny, ponieważ montaż unikalnych nośników będzie przebiegał nieco inaczej i wtedy również trzeba ściśle trzymać się załączonych przez producenta instrukcji. W stelażu uniwersalnym może zdarzyć się, że jego kształt będzie trzeba dopasować do wanny. Na pewno będzie też trzeba wykonać w nim otwory na syfon oraz odpływ i rury. Po tym najlepiej jest zamontować syfon i od razu sprawdzić szczelność połączenia. 

Rady ogólne

Przy montażu wanny zawsze pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego skosu, by woda mogła spokojnie spływać. Nieodpowiednie umiejscowienie i wypoziomowanie wanny będzie sprawiało, że nie dość, że woda po kąpieli będzie spływać bardzo powoli, to na dodatek odpływ będzie częściej się zapychał przez to, że strumień spływającej wody jest zbyt słaby. Zadbaj również o zabezpieczeniu dojścia rewizyjnego do syfonu. Dzięki temu, w wypadku awarii unikniesz konieczności demontażu całej wanny, by naprawić usterkę. Nie zapominaj również o bardzo dokładnym zabezpieczeniu silikonem przestrzeni między wanną a ścianą. To zabezpieczenie ma chronić ściany przed wilgocią i rozwijaniem się szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*