Płytka heksagonalna – jak dobrać fugę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżując wnętrze, w którym pojawiają się płytki ceramiczne w dowolnym formacie, należy pamiętać o zastosowaniu fugi. Ten z pozoru nieistotny materiał wykończeniowy wpływa na efekt końcowy układanej powierzchni i definiuje wizualny odbiór płytki. Jak odpowiednio dobrać fugę? Na co zwrócić największą uwagę? Przekonaj się na przykładzie doboru fugi do płytek heksagonalnych, królujących nieprzerwanie od wielu sezonów we wnętrzach.

Fuga, czyli o tym jak trzymać w ryzach ceramiczną układankę

Fuga to nic innego jak spoiwo budowlane, mające na celu zapobiegać przedostawaniu się wody pod płytki, kompensuje naprężenia i pozwala płytkom pracować. Oprócz aspektów technicznych pełni ważną rolę wizualną. Dzięki niej można ukryć, uzupełnić lub skontrastować ułożone kafle. Jaki rodzaj i jaką barwę fugi do mozaiki heksagonalnej wybrać? Podzielmy wybór ze względu na następujące kwestie:

Fuga i płytki w takim samym kolorze

Jeżeli chcemy uzyskać efekt tafli z ułożonej mozaiki, to jeśli tylko kolorystyka zakupionej mozaiki i oferty fug na rynku na to pozwalają, można zastosować takie rozwiązanie. Zakamuflowanie fugi wśród płytek będzie świetną opcją dla osób nie przepadających za odważnymi rozwiązaniami, planujących stworzyć płynne, harmonijne wnętrze.

Skandynawska łazienka z mozaiką Heksagon Duży Jasno Szary Połysk, w duecie z jasnoszarą fugą będzie prezentować się wyśmienicie jako jednolita ściana. Drewniana drabinka na ręczniki oraz szafka umywalkowa z podłużnym lustrem będą miały okazję wyeksponować swój urok i stanowić pierwszy plan pomieszczenia.

Jak sytuacja wygląda w przypadku białych płytek i białej fugi? O tym dowiesz się na końcu artykułu.

Fuga w kontrastującym kolorze do płytek

Fuga w kontrastującym kolorze będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy podkreślić i uwydatnić kształt płytki. Finezyjne kształty arabeski czy geometryczny kontur płytki heksagonalnej będą stanowić dominujący akcent wnętrza. Strefa prysznicowa w łazience z płytkami Heksagon Duży Light Moss Połysk poprzecinana ciemną, antracytową fugą stworzy wyraziste połączenie. Złota armatura umieszczona na płytkach, ścianka prysznicowa z czarnymi okuciami i marmurowe płytki podłogowe stworzą wyjątkowe pomieszczenie kąpielowe.

Fuga uzupełniająca kolorystykę płytek

W przypadku zakupu płytek wielokolorowych bądź pokrytych rozmaitymi wzorami, warto skupić się na doborze koloru fugi tak, aby nie przytłoczyć już wyrazistych płytek. Zbyt mocna lub nieodpowiednio dobrana barwa fugi może wpłynąć na niekorzyść i zamiast satysfakcjonująco pięknego efektu, uzyskamy kiczowate, pełne przepychu połączenie. Dla przykładu płytki patchworkowe są najczęściej zbiorem kilku kontrastujących ze sobą barw, natomiast płytki marmurowe posiadają niejednolitą strukturę kolorystyczną. Jaka fuga wypełni przestrzeń między kaflami bez odbierania ich uroku? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jednego z kolorów znajdujących się na ich powierzchni. A jeszcze lepiej będzie skorzystać z neutralnej palety barw, jakimi są między innymi beżowy, jasnoszary, perłowoszary, jaśminowy.

Kuchnia w stylu wiejskim, pełna postarzanego drewna ugości patchworkowy fartuch kuchenny w beżowo-granatowo-turkusowe zdobienia, inspirowany starożytną sztuką Persji i Maroka. Aby prezentował się okazale, fuga w truflowych barwach ujednolici wielokolorowe kafle, tworząc przytulne, sielskie wnętrze.

Biała fuga – czy warto?

Biała fuga, o ile jest estetyczna, może być dodatkowo problematyczna. Radzimy unikać białej fugi w połączeniu z białą mozaiką, ponieważ biel jest bieli nierówna i może dojść do sytuacji, w której się okaże, że nasza biała mozaika będzie wyglądać przy białej fudze na szarą. Dodatkowo, biała fuga z biegiem czasu może zżółknąć. Dzieje się tak bardzo często w przypadku fug epoksydowych na bazie żywicy, która traktowana często wodą np. podczas czyszczenia fug naturalnie z czasem zżółknie. Nie wspominając, że biała fuga jest specyficzna w utrzymaniu czystości. Dla zwiększenia komfortu z użytkowania płytek radzimy wybrać odcienie beżu lub szarości, jeśli nie chcemy ciągle podążać z detergentami, aby nasza fuga pozostawała nieskazitelnie biała.

Teraz już wiesz jak ważne jest staranne dobranie fugi do płytek, czym się kierować a czego unikać. Szeroki wybór ponadczasowych mozaik ceramicznych znajdziesz w Raw Decor. Zainspiruj się i stwórz swoje wymarzone wnętrze na lata.

Fot.: materiał reklamowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*