Rodzaje balustrad na schody

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego modelu bardzo mocno wpływa na wygląd, ale też funkcjonalność schodów. Balustrada jest więc bez wątpienia tym elementem, nad którym warto się zastanowić. Oto porcja informacji, które pomogą podjąć decyzję. 

Rodzaje balustrad na schody wewnętrzne

Wybór balustrady na schody jest mocno związany z wystrojem wnętrza. Może przybierać różne kształty, co zależne jest w dużej mierze od woli. Wyróżnia się jednak trzy podstawowe rodzaje tego elementu wykończenia schodów:

Balustrady pełne

Składa się na nią jednolita powierzchnia. W pełni przesłania bieg schodów, co ma wpływ na sposób jej prezentowania się we wnętrzu. Trzeba przyjąć z góry, że będzie dawała raczej ciężkie wrażenie. Bardzo często wybiera się ją do domów, w których mieszkają małe dzieci, bo odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Często można w niej poprowadzić przewody, co stanowi dodatkową zaletę. Mogą być przeszklone, z metalowymi elementami, żelbetowe lub z płyt karton-gips. 

schody ze szklaną balustradą
Photo by frimufilms, from: Freepik.com

Balustrady ażurowe

Jej zaletą jest wnoszenie do wnętrza wrażenia lekkości i zgrabne prezentowanie się w dopasowaniu do różnych stylizacji wnętrzarskich. Prześwity pomiędzy słupkami mogą być bardzo duże, mówimy wtedy o wersji klasycznej, lub skromniejsze i bardziej fantazyjne. Łącząc czasami różne materiały, mogą przybierać artystyczne i ozdobne formy. Zwykle przybiera kształt listwy łączącej tralki. 

schody na metalowych linkach
Photo by Michael Schwarzenberger, from: Pixabay.com

Balustrady kurtynowe

Stanowi połączenie balustrad pełnej i kurtynowej. Najczęściej wypełnienie pokrywa jedynie przestrzeń na kilkanaście centymetrów. Najbardziej popularne materiały to szkło, płyta drewnopodobna i materiały sztuczne. 

schody drewniane w niepełną balustradą
Photo by topntp26, from: Freepik.com

Jaki materiał wybrać na balustradę?

Już z omówienia typów balustrad wynika, że dostępne są warianty wykonane z rozmaitych materiałów. Ich dobór jest uzależniony nie tylko od trwałości i zasobności portfela, ale także panującej aranżacji wnętrza i typu schodów.

Przykładowe propozycje

Schody drewniane będą się dobrze prezentowały z balustradą wykonaną z tego samego materiału. Może być to klasyczna ażurowa balustrada składająca się z drewnianej poręczy i takich samych tralek, ale można też postawić na bardziej okazałe wstęgi giętego drewna. Schody betonowe pozostawiają dość duże pole do popisu: wykończenie w postaci balustrady można wybierać pod kątem efektu, jaki chce się osiągnąć. Do wnętrz loftowych dobrze będą wyglądały metalowe balustrady lub powstałe z połączenia metalu i szkła. Z pewnością znajdziemy jednak aranżacje, dla których nie będzie przesadą zestawienie takich schodów z klasycznymi drewnianymi tralkami. Niekiedy można postawić też na artystyczne elementy wykonane z metalu. Najczęściej jest to stal, ale piękne egzemplarze tworzy się również z mosiądzu. 

W przestrzeniach loftowych dobrze sprawdzi się balustrada z metalowych rurek i metalowych linek. Tam, gdzie wybrano styl boho, można podobną konstrukcję stworzyć z drewnianych słupków i grubego sznura. Powróz doda całości stylowego efektu, zapewniając jednocześnie dostateczny poziom bezpieczeństwa. PCV lub poliwęglan, czyli tworzywa sztuczne, sprawdzają się tam, gdzie chce się osiągnąć niebanalny efekt przypominający np. pajęczą sieć. Łatwo też dadzą się połączyć z bezpieczeństwem. 

Jak ma być zamontowana balustrada?

Przede wszystkim powinna mieć przynajmniej 90 cm wysokości. Bardzo ważne w jej konstrukcji są stabilnie zamontowane słupki. To na nich spoczywa zadanie usztywnienia konstrukcji i przeniesienie ciężaru na schody, gdy się o nią opieramy. 

Jak mocować słupki?

Przyjmuje się, że ich rozstaw powinien mieć od 90 do 120 cm. Inną przyjętą miarą jest mocowanie ich co 3 lub 4 stopnie. Rzadziej umieszcza się je jedynie na początku i końcu balustrady. Optymalnym sposobem jest ich umieszczanie po bokach balustrady. W przeciwnym razie ograniczają przestrzeń przeznaczoną do celów komunikacyjnych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*