Schody na antresolę. Praktyczne rozwiązania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dodatkowa przestrzeń daje duże możliwości aranżacyjne, jednak trzeba pamiętać, by funkcjonalne było też samo dojście do niej. Jakie wybrać schody na antresolę? Prezentujemy różne rodzaje! 

Antresola – dodatkowe miejsce, urozmaicona przestrzeń

Antresola to nic innego jak pomieszczenie (jedno- lub kilkupokojowe) wydzielone z przestrzeni parteru czy piętra domu albo mieszkania, przy czym nie stanowi ono osobnej kondygnacji (to po prostu jej górna część).

Przede wszystkim antresola jest doskonałym sposobem na zyskanie dodatkowej powierzchni. Można tutaj urządzić sypialnię, biblioteczkę, miejsce do pracy czy schowek. Z pewnością jest to nieocenione wówczas, gdy mamy do czynienia z niewielkim metrażem domu.

Kolejną zaletą antresoli jest ciekawy efekt przestrzenny, wizualny, jaki ona daje. Tego typu rozwiązania prezentują się bardzo ciekawie – patrząc zarówno z dołu, jak i z góry.

schody na antresolę
Photo by freepik from Freepik.com

Ponadto trzeba mieć świadomość, że posiadanie antresoli w domu wymaga odpowiedniego rozmieszczenia grzejników (ciepło ucieka do góry), a już najlepiej zastosowania ogrzewania podłogowego. Konieczne jest też zadbanie o odpowiednie oświetlenie, na przykład lampy zwisające na długim kablu do salonu, oraz o schody. To właśnie na nich chcemy się dzisiaj skupić.

Schody na antresolę powinny być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim estetyczne. Nie mogą też zajmować zbyt wiele miejsca ani przytłaczać wnętrza. Prezentujemy najpopularniejsze rozwiązania.

>> Przeczytaj także: Rodzaje balustrad na schody

Schody spiralne

Największą zaletą schodów spiralnych jest to, że zajmują one bardzo mało miejsca. Wyróżnia je też wyjątkowy design, który świetnie komponuje się w nowoczesnych aranżacjach. Ponadto na rynku występują modele zarówno prawo-, jak i lewoskrętne, tak by dopasować je do swoich preferencji. Można je kupić już gotowe, do samodzielnego montażu. Trzeba jednak mieć świadomość, że schody spiralne nie są najwygodniejsze w użytkowaniu, a wnoszenie dużych i ciężkich przedmiotów może być nieco utrudnione.

Schody kacze

Schody kacze swoją nazwę wzięły od profilowanych, wycinanych naprzemiennie stopni. Idealnie sprawdzają się w małych przestrzeniach, a przy tym zapewniają komfortowe przemieszczanie się. Schody kacze są jednak dość strome, więc trzeba zachować ostrożność, by nie zaliczyć upadku.

Schody młynarskie

Schody młynarskie to zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie, choć już nie tak efektowne jak dwa poprzednie. Schody te wyglądają po prostu jak przymocowana do podłogi drabina. Owszem, zabierają naprawdę mało miejsca, jednak mogą sprawiać trudności przy wchodzeniu i schodzeniu po nich. Schody młynarskie najlepiej zamontować tam, gdzie antresola prowadzi przykładowo do schowka, do którego zaglądamy zdecydowanie rzadziej aniżeli do sypialni. Jednocześnie jest to wprost idealne rozwiązanie w domkach letniskowych, gdzie bardzo cenny jest każdy centymetr powierzchni.

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe to prosty ciąg stopni, który jest klasyczny i niedrogi. Ten rodzaj schodów wymaga jednak zapewnienia większej wolnej powierzchni (chyba że będą one bardzo strome, wówczas zajmą mniej miejsca). Zwykle powinny mieć też nieparzystą liczbę stopni, a dla niektórych mogą być trudne do pokonania z uwagi na brak spocznika.

Schody dwubiegowe

Często wybierane są także schody dwubiegowe, które składają się z dwóch ciągów prostych stopni umieszczonych pod kątem 90 albo 180 stopni i przedzielonych spocznikiem. Są bezpieczniejsze i wygodniejsze od pozostałych, a przy tym stosunkowo tanie i proste w wykonaniu. 

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe wyglądają niemal identycznie jak schody dwubiegowe z tą różnicą, że zamiast spoczników mają one po prostu stopnie o różnej szerokości. Takie rozwiązanie stosuje się w celu oszczędności miejsca. To jednak jest nieco mniej wygodne i trzeba uważać, gdzie stawia się stopę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*