Wybieramy rolety na okna dachowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wewnętrzne, zewnętrzne, tradycyjne, plisowane, zaciemniające, żaluzje – przed zakupem rolet na okna dachowe warto przemyśleć, w którym pomieszczeniu chcemy je zamontować oraz czego od nich oczekujemy.

Użytkowe poddasze bardzo często wiąże się z posiadaniem okien dachowych. Skośne ściany uniemożliwiają zamontowanie standardowych otworów okiennych. Należy pamiętać, że okna dachowe zapewniają dostęp światła słonecznego, jednak niekiedy może być go wręcz za dużo. Promienie słoneczne nie tylko nagrzewają pomieszczenie, ale też mogą przeszkadzać w komfortowym korzystaniu z komputera, oglądaniu telewizji czy w popołudniowej drzemce, szczególnie jeśli chodzi o pokój dziecięcy.

pokój do pracy na poddaszu
Photo by Dorota Prokopiak

Tutaj z pomocą przychodzą rolety na okna dachowe, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed zbyt dużym nasłonecznieniem oraz nagrzaniem, a przy tym są bardzo dekoracyjne i bez problemu dopasują się do każdego wnętrza, bez względu na styl, w jakim zostało ono urządzone, oraz kolorystykę.

Ponadto dostępne na rynku modele pozwalają swobodnie uchylić okna, gdy chcemy przewietrzyć pomieszczenie. Co więcej, rolety zewnętrzne chronią nie tylko szyby przed zaciekami czy pyłkami, ale też przed uciekaniem ciepła.

Czym różnią się rolety na okna dachowe od standardowych?

Mogłoby się wydawać, że roleta to po prostu roleta i każda pasuje zarówno na standardowe okno, jak i na dachowe. Nic bardziej mylnego. Na poddaszu muszą zostać zamontowane wyłącznie rolety przeznaczone konkretnie na okna dachowe, które będą ściśle przylegać do szyby lub ramy. Zwykłe rolety po prostu by zwisały i nie spełniały w ogóle swojej funkcji.

Rodzaje rolet okiennych wewnętrznych

Rolety tradycyjne

To standardowe rolety z prowadnicami i mechanizmem sprężynowym, dzięki którym można je dowolnie rozwijać i zwijać, tak jak nam w danej chwili odpowiada. Tego typu rolety charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Bez problemu wytrzymują ciągłe zasłanianie i odsłanianie okna. Co ważne, tradycyjne rolety na okna dachowe nie odetną całkowicie światła słonecznego, lecz przyjemnie je rozproszą. Można je kupić w atrakcyjnej cenie i niemal w każdym kolorze oraz wzorze.

Rolety plisowane

Rolety plisowane przypominają żaluzje i są bardzo eleganckie oraz dekoracyjne, głównie dzięki temu, że nie posiadają kasety. Można nimi zasłonić tylko fragment okna – manewrując zarówno od góry, jak i od dołu. Posiadają prowadnice i również występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Rolety zaciemniające

Rolety zaciemniające, jak sama ich nazwa wskazuje, mają za zadanie odbijanie promieni słonecznych, dając pełne zaciemnienie wnętrza nawet w ciągu dnia. To możliwe dzięki aluminiowej powłoce. Tego typu rolety na okna dachowe wpływają też na temperaturę pomieszczenia (znacznie ograniczają jego nagrzewanie) i są szczególnie polecane do sypialni oraz pokoju dziecięcego.

Żaluzje okienne

Żaluzje składające się z aluminiowych lamelek i prowadnic pozwalają na dopasowanie natężenia światła do własnych potrzeb oraz kierunku jego wpadania. Można nimi całkowicie zaciemnić pokój. Żaluzje okienne są odporne na wilgoć i promienie słoneczne, zatem doskonale nadają się do kuchni czy łazienki.

A może rolety zewnętrzne?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jeśli ktoś nie chce montować rolet wewnętrznych, które są mocno widoczne albo też chce mieć dodatkowe zabezpieczenie, powinien zainteresować się roletami zewnętrznymi, które są w stanie w pełni zaciemnić dany pokój.

>> Zobacz też: Energooszczędne okna na poddaszu, czyli jakie?

Rolety zewnętrzne są także stale narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zatem nie można zapomnieć o ich regularnej konserwacji. Producenci zazwyczaj zalecają dokładne czyszczenie i przesmarowanie przynajmniej dwa razy w roku – na przykład na wiosnę i po lecie.

Jak wspomnieliśmy na początku, rolety zewnętrzne dają lepszą izolację cieplną – a mniej strat ciepła to także niższe rachunki za ogrzewanie – jak również chronią szyby przed zabrudzeniami, a domowników przed hałasem. Co ważne, można je bez problemu stosować przy oknach dachowych obrotowych oraz uchylno-obrotowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*