Aranżacja ogrodu przy płocie. Jak zagospodarować ten teren?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny przy płocie świetnie się prezentują, dzięki czemu miejsce to staje się bardziej atrakcyjne. Nasadzenia mogą również chronić od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Jakie rośliny można sadzić przy płocie?

Dlaczego warto sadzić rośliny przy płocie?

Nasadzenia przy płocie stanowią ciekawą dekorację ogrodu oraz dają możliwość odgrodzenia się od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Kolejną zaletą roślin przy płocie jest to, że wyglądają efektownie i można je dopasować do stylu ogrodu. Przy płocie drewnianym i z kamieni świetnie prezentują się rabatki kwiatowe.

Jeśli chcesz mieć więcej prywatności, to przy płocie warto posadzić iglaki, z których można stworzyć żywopłot. Drzewa posadzone przy płocie są świetną barierą akustyczną (chronią przed hałasem z ulicy) oraz termiczną (chronią przed nadmiernymi podmuchami wiatru).

Jakie iglaki można posadzić przy ogrodzeniu?

Iglaki są jednym z najpopularniejszych nasadzeń przy płotach. Bardzo dużą popularnością cieszą się tuje, które świetnie chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Do posadzenia przy płocie doskonale nadadzą się cis, jałowiec i świerk. Dużą zaletą tych gatunków jest możliwość dowolnego formowania. 

Jakie drzewa można sadzić przy płocie?

Ciekawą aranżację można stworzyć również z drzew liściastych, lecz w okresie jesienno- zimowym nie będą spełniać funkcji ochronnej. Przy ogrodzeniu można posadzić klon, buk, głóg, surmię. Bardzo ciekawą aranżację można stworzyć z drzew liściastych połączonych z drzewami iglastymi.

Z jakich krzewów można stworzyć aranżację przy płocie?

Z krzewów można stworzyć piękne rabaty przy jednoczesnym osłonięciu się od sąsiadów. Do nasadzeń przy płocie warto wybierać krzewy, które rosną do 2–3 m wysokości. Do aranżacji terenu przy płocie świetnie sprawdzą się hortensja, jaśmin, budleja. Przy płocie ciekawie prezentują się zimozielony bukszpan lub berberys.

Pnącza – efektowne nasadzenie

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja z pnączy, która jest ochroną przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Przy płocie można posadzić bluszcz, milin amerykański i winobluszcz.

>> Zobacz też: Jak dbać o żywopłot?

Aranżacja z niskich roślin

Jeśli ogród jest otoczony płotem betonowym lub panelowym, to można wtedy stworzyć kolorowy ogród z kwiatów. Do takiej aranżacji świetnie nadają się rośliny cebulowe oraz różnego rodzaju byliny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*