Ogród wokół domu to przestrzeń, którą powinno się bardzo pieczołowicie zaplanować, tak żeby można tu było miło spędzać czas. Taka przestrzeń musi być nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Dlatego istotne znaczenie może mieć projekt ogrodu stworzony przez specjalistę. Co powinno się w nim znaleźć?
Do jej sporządzenia wykorzystuje się mapę sytuacyjno-wyjściową, czyli tzw. podkład geodezyjny. Współcześnie usługi w zakresie projektowania ogrodów coraz częściej pomijają ten ważny element, jakim jest analiza sytuacji wyjściowej, co trzeba uznać za duży błąd. Podstawą dla tworzenia jakichkolwiek koncepcji kreatywnych będzie inwentaryzacja dokonana na miejscu, wywiad z właścicielami i sprawdzenie warunków glebowych. Na tym etapie istotne jest też to, żeby dobrze poznać upodobania klienta i już z góry założyć, które elementy będą miały szansę na uznanie ze strony inwestora, które zaś absolutnie nie.
Kolejnym ważnym elementem, bez którego nie obędzie się dobry projekt ogrodu, jest jego projekt koncepcyjny. Ogólna wizja tego, jak będzie wyglądać działka według propozycji architekta. Znajdziemy w tym miejscu m.in. ogólne kształty układu nawierzchni, nasadzeń roślinności, położenie małej architektury. Zwykle taki plan koncepcyjny wykonuje się w skali ustalanej pod ułatwienie klientowi podjęcia decyzji. Najczęściej jest to 1:200 lub 1:250.
Podjęcie decyzji co do danej koncepcji będzie łatwiejsze wtedy, gdy zostanie ona dość dobrze opisana przez architekta. Należy więc wymagać tego, by znalazły się tutaj propozycje gatunków roślin, przybliżone wymiary małej architektury, szerokość ścieżek itd. Niekiedy dodatkiem są również wizualizacje dotyczące podstawowych elementów aranżacji ogrodu.
Stosunkowo rzadko zdarza się, że projekt koncepcyjny zostanie w całości zaakceptowany przez klienta. Musi on także mieć nieco czasu na rozważenie propozycji. Odpowiedź z jego strony wpłynie na poprawki, które zostaną naniesione na projekt koncepcyjny ogrodu.
Wcześniejsze działania związane z tworzeniem projektu ogrodu prowadzą do stworzenia projektu technicznego, który zawiera rozmieszczenie poszczególnych elementów z dużą dokładnością. Roślinność i nawierzchnia są w tym przypadku nanoszone na rysunek techniczny.
Podstawową zasadą, która powinna przyświecać osobie sporządzającej projekt techniczny, powinna być jego przejrzystość. Ma być stworzony w taki sposób, żeby firma czy osoba wykonująca go nie miały najmniejszych problemów z odczytem. Jednocześnie wymiarowanie powinno być tutaj dokładne i zawierać np. przekroje donic czy elementów małej architektury ogrodowej.
>> Zobacz też: Ogród w stylu francuskim. Podstawowe założenia
Przede wszystkim chodzi o to, żeby w takim planie zawarty był dokładny spis roślin, które będą posadzone w ogrodzie. Równie istotne jest ich rozmieszczenie. W przypadku roślin zwykle zawarty jest w takim planie podział na drzewa i krzewy liściaste, drzewa i krzewy iglaste, byliny i pnącza. Obok nazwy polskiej widnieje także łacińska.
Ile kosztuje wykonanie projektu ogrodu i co wpływa na jego cenę? Niestety, ale raczej nie można liczyć na to, że otrzyma się profesjonalny projekt ogrodu za kilkaset złotych. W tym przypadku należy nastawić się na koszty pomiędzy 2 a 4 tys. zł. Dlaczego tak dużo i skąd bierze się rozpiętość? Jak można wywnioskować z artykułu, przygotowanie projektu jest skomplikowane i wymaga wielu czynności. Właśnie to wpływa na jego cenę. Ważny jest też rozmiar działki – najtańsze projekty to te, które dotyczą ogrodów mniejszych niż 500 m2. Liczy się też geograficzne zróżnicowanie cen – w niektórych województwach stawki są niższe niż w innych.