Czym kierować się przy wyborze sposobu ogrzewania domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dlaczego to tak istotna kwestia?

Ogrzewanie to bardzo ważny problem każdego gospodarstwa domowego, który potrafi być bardzo kosztowny. Od ogrzewania zależy komfort domowników, szczególnie zimą. Jeżeli decydujesz się na wprowadzenie nowego systemu grzewczego, warto poznać swoje możliwości, a także wady i zalety każdego z nich. Czym kierować się przy wyborze sposobu ogrzewania domu?

Jakie są sposoby ogrzewania domu?

Są różne metody ogrzewania. Wpływają one na nasz komfort, a także ilość wydatków przeznaczonych na tę inwestycję. Ważne są również:

  • kwestie ekologiczne
  • jak dany system ogrzewania będzie wpływał na środowisko. 

Istotnym elementem jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego kotła, a także rodzaju paliwa systemu grzewczego.

Możesz zdecydować się na ogrzewanie gazowe, które cechuje przede wszystkim niska cena zakupu urządzenia, a także konieczna niewielka przestrzeń do użytkowania. Piece gazowe regulują temperaturę wody oraz podgrzewają tę użytkową. Wadą gazowego rozwiązania jest przede wszystkim duża zmienność cen gazu, która jest uzależniona od wielu czynników. Zwykle latem rachunki za gaz są niższe, a w zależności od sytuacji ekonomicznej, zimą ceny potrafią być zatrważające.

Innym typem ogrzewania jest olejowe. Jest to bardzo sprawnie działające rozwiązanie, choć zdecydowanie droższe od ocieplania gazowego. Warto również zwrócić uwagę na coraz bardziej popularne ogrzewanie elektryczne, które wiąże się z niskim kosztem instalacji, jak również brakiem potrzeby wyodrębniania kotłowni. Jest to bardzo ekologiczna metoda, jednak mimo niskich cen kotła, dość droga. Rachunki za elektryczne rozwiązanie są stosunkowo wysokie.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie na paliwa stałe. Zwykle decydują się na nie mieszkańcy bez dostępu do sieci gazowej. W przypadku nowoczesnych kotłowni rozwiązanie okaże się wbrew pozorom ekologiczne, jednak większość raczej korzysta z tańszych pieców oraz węgla, który ma negatywny wpływ na środowisko. Ceny węgla oraz innych paliw, takich jak ekogroszek, biomasa, czy pellet potrafią być wysokie, a do tego ogrzewanie wymaga ciągłej obsługi domownika.

Ogrzewanie klimatyzacją i pompą ciepła we Wrocławiu

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest korzystanie z pompy ciepła. System ten używa źródła dolnego, czyli powietrza lub gruntu. Pompa ciepła nie wytwarza spalin, a do tego nie pobiera tak dużo energii elektrycznej. Zakup taniej pompy ciepła może wiązać się z częstymi awariami, a odpowiedni, dobry sprzęt jest bardzo drogi, jednak na dłuższą metę wart swojej ceny. Poza tym, ogrzewanie za pomocą pompy cieplnej jest całkowicie bezobsługowe.

Bardzo popularną metodą jest także ogrzewanie klimatyzacją. Domownicy często decydują się na klimatyzatory ścienne dwufunkcyjne, które działają przez cały rok, bo mogą zarówno chłodzić latem, jak i ogrzewać dom zimą. Klimatyzatory jednak mogą nie osiągać wymaganych dla komfortu temperatur, więc często należy inwestować dodatkowo w specjalistyczne grzałki.Warto rozważyć ogrzewanie pompą ciepła Wrocław oraz okolice to obszar, na którym działa firma Pramost zajmująca się montowaniem klimatyzacji i wentylacji mechanicznej w domu oraz biurze. Właściciele przedsiębiorstw również mogą skorzystać z tych usług, jeśli interesuje ich klimatyzacja biurowa, Wrocław jest miastem, w którym możesz skorzystać z profesjonalnej obsługi firmy Pomost.

Fot.: Max Vakhtbovych/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*