Garaż z płyty warstwowej zapewnia optymalne zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i jest prosty w budowie. Ile kosztuje postawienie garażu z tzw. płyt obornickich?
Dlaczego warto zainwestować w garaż z płyty warstwowej (obornickiej)? W przeciwieństwie do klasycznego „blaszaka”, jaki możemy zauważyć na wielu prywatnych posesjach, garaż wykonany z płyty obornickiej stanowi bardzo dobrą ochronę przed niskimi temperaturami i jest naprawdę wytrzymały. Ten materiał okładzinowy zapewnia przyzwoitą izolację termiczną (często płyty warstwowe nazywa się potocznie płytami typu sandwich, co stanowi nawiązanie do ich profilu). Budowa garażu z płyty warstwowej jest szybka, co ważne, nie musimy starać się o żadne pozwolenie, aby wznieść obiekt na posesji (jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35m2). Zaletą garażu z płyty obornickiej jest też brak konieczności wylewki fundamentów, co znacznie skraca czas pracy. Możemy postawić konstrukcję bezpośrednio na gruncie (np. na posadzce betonowej lub kostce brukowej).
Zwykle ocieplane garaże są budowane z płyty obornickiej o grubości mniej więcej 8 cm. Jeszcze lepszą izolację zapewni nam budynek z płyt o grubości 12 cm. Garaż z gotowych elementów, do których zaliczamy również drzwi i bramy garażowe, nie jest skomplikowany w montażu. Budynek z gotowych elementów można zamówić na podstawie projektu lub wybrać na gotową propozycję. Garaże o mniejszym metrażu zwykle są przewożone w całości pod wskazany adres. Z kolei obiekty o większych gabarytach (wielostanowiskowe) są montowane z gotowych modułów już na terenie prywatnej posesji.
Tego typu prace wymagają od wykonawcy odpowiedniego ustawienia ścian, ich zamocowania do podłoża np. za pomocą kołków rozporowych i skręceniem górnych krawędzi. Gdy płyta dachowa jest zamontowana jej krawędzie i punkty łączeń, należy wykończyć specjalnymi obróbkami blacharskimi najczęściej w kolorze płyty warstwowej (część osób decyduje się na kontrastowe połączenia).
Cena modułowego garażu z płyty warstwowej zależy od:
Możemy przyjąć, że sam garaż o powierzchni 25m2 to wydatek rzędu 20 000 – 25 000 złotych (z transportem w miejsce docelowe).
Zdjęcie główne: Ash B/pexels.com