Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Brudna elewacja szpeci wygląd domu. W jaki sposób można umyć efektownie elewację? Jak czyścić myjką ciśnieniową?

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Elewacje najlepiej jest myć myjką ciśnieniową. Świetnie się do tego nadają modele do użytku domowego. Aby umyć elewację, należy zastosować rozproszony strumień wody z dodatkiem detergentu (najlepszy będzie płyn do mycia fasad). Roztwór powinien mieć temp. maksymalnie 60℃. Maksymalna wysokość ciśnienia to 120 barów. Jest ono bezpieczne dla tynku i świetnie usuwa zabrudzenia.

Do usuwania zabrudzeń ze ścian sprawdzi się dysza, jednak należy używać jej z odpowiedniej odległości. Tynk trzeba czyścić od górnych partii ścian do dolnych. Mycie powinno się przeprowadzać okrężnymi ruchami. Należy zwracać szczególną uwagę na mocno zabrudzone miejsca. Można umyć najpierw elewację samą wodą, a następnie środkami czyszczącymi. Bardzo często po umyciu elewacji potrzebne jest jej malowanie.

Czyszczenie elewacji z nalotów

Zdarza się, że na elewacji oprócz kurzu i brudu znajdują się również szare lub zielone naloty. Świadczą one o obecności grzybów, glonów, mchów i porostów. Najczęściej występują na ścianie północnej oraz zachodniej. Po umyciu tynku myjką ciśnieniową zanieczyszczenia należy usunąć za pomocą szczotki. Do zwalczania takich nalotów niezbędne jest zastosowanie właściwej chemii, która zapobiegnie ich ponownemu namnażaniu.

Osoba nakładająca chemiczne preparaty powinna mieć odzież i okulary ochronne. Środek do zwalczania grzybów i pleśni należy nałożyć na elewację i pozostawić na kilka dni. Dzięki temu preparat będzie miał większą skuteczność. Przed użyciem preparatu należy go sprawdzić w mało widocznym miejscu. Warto zabezpieczyć elewację przed ponownym pojawieniem się pleśni i grzybów.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Na cegłach klinkierowych bardzo często można zauważyć biały nalot. Najczęściej są to wykwity solne. Do ich usunięcia nie trzeba kupować specjalnych preparatów. Bardzo często wystarczy tylko myjka ciśnieniowa i właściwy detergent. Przed użyciem myjki należy sprawdzić, jaki jest nalot. Jeśli można go usunąć palcami, to do usunięcia wystarczy tylko szczotka. Jeśli trudno go usunąć, to należy użyć myjki ciśnieniowej z odpowiednim detergentem.

Czyszczenie elewacji z graffiti

Farby w sprayu są bardzo trudne do usunięcia ze ścian. Dlatego czyszczenie elewacji z graffiti należy powierzyć tylko sprawdzonej ekipie. Fachowcy usuwają graffiti za pomocą myjek o ciśnieniu 200 bar i większym. Do mycia używane są roztwory z wody oraz środków chemicznych.

Kiedy nie korzystać z myjki ciśnieniowej

Powierzchowne zabrudzenia łatwo można usunąć z elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie należy stosować tej metody, jeśli na elewacji są spękania w tynku. Gdy tynk jest słaby, to elewację należy umyć szczotką i wodą.

Jak zabezpieczyć elewację?

Po dokładnym umyciu elewacji tynk należy odpowiednio zaimpregnować. Zabieg ten należy przeprowadzić zwłaszcza na tynkach mineralnych. Nowoczesne tynki mają większą trwałość i odporność na czyszczenie.

Zdj. główne: Jean van der Meulen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*